Orban Ukraynanın çökməsinin Macarıstan üçün ciddi təhlükə olduğunu bildirdi
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban Ukraynanın mümkün çöküşünün ölkəsi üçün ciddi problemlər yaradacağını bildirib. Onun sözlərinə görə, bu ssenari yalnız regional deyil, birbaşa milli maraqlara təsir edən təhlükə kimi qiymətləndirilməlidir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Orban Macarıstanın Ukraynanın çökməsinin qarşısını almaqda maraqlı olduğunu və bu istiqamətdə fəal addımlar atmalı olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, rəsmi Budapeşt bu prosesə laqeyd qala bilməz.
Baş nazirin fikrincə, davam edən müharibə Ukraynanı gücləndirmir, əksinə ölkəni tədricən məhv edir. Orban münaqişənin uzanmasının Ukraynanın dövlət institutlarına və cəmiyyətinə ağır zərbə vurduğunu bildirib.
O, həmçinin regionda sabitliyin qorunmasının Macarıstan üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını və Ukraynanın zəifləməsinin bu sabitliyi təhlükə altına sala biləcəyini qeyd edib.

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что возможный крах Украины создаст серьезные проблемы для его страны. По его словам, этот сценарий следует рассматривать как угрозу, затрагивающую не только региональные, но и прямые национальные интересы.
Редакция сообщает со ссылкой на источник, что Орбан подчеркнул заинтересованность Венгрии в предотвращении краха Украины и необходимость активных шагов в этом направлении. Он отметил, что официальный Будапешт не может оставаться равнодушным к этому процессу.
По мнению премьер-министра, продолжающаяся война не укрепляет Украину, а наоборот, постепенно разрушает страну. Орбан заявил, что затягивание конфликта наносит тяжелый удар по государственным институтам и обществу Украины.
Он также отметил стратегическую важность сохранения стабильности в регионе для Венгрии и что ослабление Украины может поставить эту стабильность под угрозу.