Macarıstanın baş naziri Viktor Orban Rusiyaya məxsus aktivlərin müsadirəsi ilə bağlı qərarın Budapeştin mövqeyi nəzərə alınmadan qəbul ediləcəyi halda, məsələnin növbəti gün Avropa İttifaqı məhkəməsinə çıxarılacağını bildirib. O, bu qərarın həm hüquqi, həm də siyasi baxımdan ciddi nəticələr doğura biləcəyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Orban aktivlərin mümkün müsadirəsinin Rusiya tərəfindən məhkəməyə daşınacağı halda Moskvanın prosesi mütləq udacağını qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu cür hüquqi qarşıdurma Belçika iqtisadiyyatı üçün ağır fəsadlar yarada bilər.
Baş nazirin açıqlamaları Avropa İttifaqında mövcud fikir ayrılıqlarını bir daha önə çıxarır. Ekspertlər hesab edirlər ki, aktivlərin taleyi ilə bağlı yekdil mövqenin formalaşmaması həm ittifaq daxilində siyasi parçalanmanı dərinləşdirir, həm də Rusiyaya qarşı siyasətin effektivliyinə təsir edir.

Орбан угрожает ЕС конфискацией российских активов
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что если решение о конфискации российских активов будет принято без учета позиции Будапешта, этот вопрос будет вынесен на рассмотрение Суда Европейского союза на следующий день. Он подчеркнул, что такое решение может иметь серьезные юридические и политические последствия.
Редакция сообщает, что Орбан отметил, что в случае, если возможная конфискация активов будет оспорена Россией в суде, Москва обязательно выиграет этот процесс. По его словам, такое юридическое противостояние может иметь тяжелые последствия для экономики Бельгии.
Заявления премьер-министра вновь подчеркивают существующие разногласия в Европейском союзе. Эксперты считают, что отсутствие единой позиции по судьбе активов углубляет политический раскол внутри союза и влияет на эффективность политики, направленной против России.