OpenAI yeni super modelini təqdim edir, AGI inkişafı sürətlənir
OpenAI şirkəti növbəti böyük modelinin, Spud-un ilkin təlimini başa çatdırdığını elan edib. Bu modelin bir neçə həftə ərzində iqtisadiyyatı əhəmiyyətli dərəcədə sürətləndirə biləcək güclü qabiliyyətlərə malik olacağı gözlənilir. Şirkətin rəhbərliyi tərəfindən verilən məlumata görə, bu inkişaf gözləntilərdən daha sürətlə baş verir.
Redaksiya xəbər verir ki, bu fonda OpenAI öz məhsul təşkilatını AGI Deployment olaraq yenidən adlandırıb. Eyni zamanda, Nvidia-nın təsisçisi Censen Xuang süni ümumi intellektin (AGI) artıq reallaşdığı barədə fikirlərini bildirib ki, bu da mövcud inkişaf tendensiyasını gücləndirir.
Yeni model üçün hesablama gücünü sərbəst buraxmaq məqsədilə OpenAI Sora tətbiqini və API-ni dayandırır, həmçinin ChatGPT-yə video funksiyalarının inteqrasiyası planlarını təxirə salır. Sora üzrə tədqiqatlar isə dayandırılmır, əksinə robototexnika sahəsində uzunmüddətli dünya simulyasiyasına yönəldiləcək.
Bundan əlavə, OpenAI-nin rəhbəri Sem Altmanın təhlükəsizlik komandaları üzərində birbaşa nəzarəti azaldılıb. Təhlükəsizlik məsələləri baş maliyyə inzibatçısı Mark Çenə, təhlükəsizlik istiqaməti isə prezident Qreq Brokmana həvalə edilib. Bu, Altmana böyük miqyasda maliyyə cəlb etmə, təchizat zəncirləri və data mərkəzlərinin tikintisinə fokuslanmaq imkanı verəcək.

Компания OpenAI объявила о завершении предварительного обучения своей следующей большой модели, Spud. Ожидается, что эта модель будет обладать мощными возможностями, способными значительно ускорить экономику в течение нескольких недель. По данным руководства компании, это развитие происходит быстрее, чем ожидалось.
Как сообщает редакция, на этом фоне OpenAI переименовала свою продуктовую организацию в AGI Deployment. Одновременно основатель Nvidia Дженсен Хуанг выразил мнение, что общий искусственный интеллект (AGI) уже реализован, что усиливает текущую тенденцию развития.
С целью высвобождения вычислительных мощностей для новой модели OpenAI приостанавливает работу приложения и API Sora, а также откладывает планы по интеграции видеофункций в ChatGPT. Исследования Sora не прекращаются, а наоборот, будут направлены на долгосрочное моделирование мира в области робототехники.
Кроме того, прямой контроль Сэма Альтмана, главы OpenAI, над командами по безопасности был сокращен. Вопросы безопасности были переданы главному финансовому директору Марку Чену, а направление безопасности — президенту Грегу Брокману. Это позволит Альтману сосредоточиться на привлечении крупных инвестиций, цепочках поставок и строительстве дата-центров.