OpenAI-nin o3 modeli, Google və xAI də daxil olmaqla aparıcı süni intellekt sistemlərinin qatıldığı beynəlxalq şahmat turnirində çempion olub. Finalda İlon Maskın xAI şirkətinə məxsus Grok 4 modelini məğlub edən o3, texnologiya nəhəngləri arasındakı rəqabəti daha da gərginləşdirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Google-a məxsus Kaggle platformasında keçirilən üçgünlük yarışda OpenAI, xAI, Google, Anthropic, eləcə də Çinli DeepSeek və Moonshot AI şirkətlərinin ümumilikdə səkkiz böyük dil modeli mübarizə aparıb. Yekun sıralamada OpenAI-nin o3 modeli birinci, Grok 4 ikinci, Google-un Gemini modeli isə digər OpenAI modelini məğlub edərək üçüncü olub.
Final qarşılaşması gərgin başlasa da, Grok 4-ün ardıcıl ciddi səhvləri oyunun OpenAI-nin xeyrinə dəyişməsinə səbəb olub. Chess.com yazarı Pedro Pinhata, Grok-un yarımfinaladək rəqibsiz göründüyünü, lakin finalda üstünlüyünü itirdiyini qeyd edib. Tanınmış qrossmeyster Hikaru Nakamura isə canlı yayımda “Grok çox səhv etdi, OpenAI isə səhv etmədi” şərhini verib.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, şahmat kimi mürəkkəb qaydalı strategiya oyunları süni intellektin problem həll etmə, planlama və nəticəyönlü düşünmə bacarıqlarını qiymətləndirmək üçün mühüm vasitədir və bu yarış bunun aktuallığını bir daha gündəmə gətirib.

Модель OpenAI o3 стала чемпионом международного шахматного турнира, в котором приняли участие ведущие системы искусственного интеллекта, включая Google и xAI. Победив в финале модель Grok 4, принадлежащую компании xAI Илона Маска, o3 еще больше обострила конкуренцию между технологическими гигантами.
Редакция сообщает, что в трехдневном соревновании, проходившем на платформе Kaggle, принадлежащей Google, соревновались в общей сложности восемь больших языковых моделей от компаний OpenAI, xAI, Google, Anthropic, а также китайских DeepSeek и Moonshot AI. В итоговом зачете модель o3 от OpenAI заняла первое место, Grok 4 — второе, а модель Gemini от Google, победив другую модель OpenAI, стала третьей.
Финальная встреча началась напряженно, но последовательные серьезные ошибки Grok 4 привели к тому, что игра изменилась в пользу OpenAI. Автор Chess.com Педро Пиньята отметил, что Grok выглядел непобедимым до полуфинала, но потерял свое преимущество в финале. Известный гроссмейстер Хикару Накамура в прямом эфире прокомментировал: «Grok сделал много ошибок, а OpenAI не ошиблась».
Эксперты подчеркивают, что стратегические игры со сложными правилами, такие как шахматы, являются важным инструментом для оценки способности искусственного интеллекта решать проблемы, планировать и мыслить, ориентируясь на результат, и это соревнование еще раз подчеркнуло актуальность этого.