OpenAI istifadəçilərinin məlumat analitikası xidməti ilə bağlı insident açıqladı
OpenAI, Mixpanel adlı analitika xidmətində baş verən təhlükəsizlik insidenti barədə istifadəçilərə rəsmi bildiriş göndərib. Şirkət qeyd edib ki, hadisə yalnız Mixpanel sistemləri daxilində baş verib və OpenAI infrastrukturu heç bir şəkildə pozulmayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, insident noyabrın əvvəlində Mixpanel sistemlərinə icazəsiz giriş nəticəsində məhdud analitik məlumatların kənara çıxarılması ilə bağlı olub. Bu məlumatlara istifadəçi adı, API hesabı ilə bağlı elektron poçt ünvanı, təxmini yerləşmə məlumatı, istifadə olunan əməliyyat sistemi və brauzer, habelə yönləndirici saytlar və API hesabına bağlı təşkilat və ya istifadəçi identifikatorları daxildir.
OpenAI bildirib ki, hadisə barədə məlumat aldıqdan dərhal sonra Mixpanel xidmətini istehsal mühitindən çıxarıb, zərərçəkmiş məlumatları analiz edib və təhlükəsizlik tələblərini sərtləşdirib. Şirkət partnyor və tədarükçülərinin təhlükəsizlik standartlarına riayət etməsinə nəzarəti gücləndirdiyini də vurğulayıb.
Açıqlamada istifadəçilərə mümkün fişinq və sosial mühəndislik cəhdlərinə qarşı diqqətli olmaq tövsiyə edilir. OpenAI rəsmi domenlərdən gəlməyən məktublara etibar edilməməsini, şifrələrin və ya API açarlarının heç vaxt e‑poçt vasitəsilə tələb olunmadığını xatırladıb. Şirkət hesabların daha etibarlı qorunması üçün çoxfaktorlu identifikasiyanın aktiv edilməsini də tövsiyə edir.

OpenAI разослала пользователям официальное уведомление об инциденте безопасности, произошедшем в аналитической службе Mixpanel. Компания отметила, что инцидент произошел исключительно в системах Mixpanel, и инфраструктура OpenAI никоим образом не была скомпрометирована.
Редакция сообщает, что инцидент был связан с несанкционированным доступом к системам Mixpanel в начале ноября, в результате чего произошла утечка ограниченных аналитических данных. Эти данные включают имя пользователя, адрес электронной почты, связанный с учетной записью API, приблизительные данные о местоположении, используемую операционную систему и браузер, а также реферальные сайты и идентификаторы организации или пользователя, связанные с учетной записью API.
OpenAI заявила, что сразу после получения информации об инциденте она удалила службу Mixpanel из производственной среды, проанализировала скомпрометированные данные и ужесточила требования безопасности. Компания также подчеркнула, что усилила контроль за соблюдением стандартов безопасности своими партнерами и поставщиками.
В заявлении пользователям рекомендуется проявлять бдительность в отношении возможных попыток фишинга и социальной инженерии. OpenAI напомнила, что не следует доверять письмам, приходящим не с официальных доменов, и что пароли или ключи API никогда не запрашиваются по электронной почте. Компания также рекомендует активировать многофакторную аутентификацию для более надежной защиты учетных записей.