OpenAI şirkətinin həmtəsisçisi Andrej Karpatı “Dwarkesh” podkastında çıxış edərək bildirib ki, süni intellekt agentləri hazırda insan səviyyəsində fəaliyyət göstərə bilmir və bu sahədəki real irəliləyiş üçün hələ azı on il vaxt lazımdır.
Redaksiya xəbər verir ki, Karpatı süni intellekt agentlərini “zehni cəhətdən natamam” adlandırıb: “Onlar kifayət qədər ağıllı deyillər, multimodal qabiliyyətləri zəifdir, davamlı öyrənmə bacarıqları yoxdur və yadda saxlaya bilmirlər. Bu, hələ işləmir.” Onun sözlərinə görə, agent texnologiyaları hələlik insanla əməkdaşlıq səviyyəsindədir, lakin tam avtonom sistemlərdən danışmaq üçün çox tezdir.
Ekspertlər qeyd edirlər ki, hazırda bazarda “agent” anlayışı ətrafında yaranan həddindən artıq optimizm reallıqla üst-üstə düşmür. “Gartner”in son hesabatına görə, 2027-ci ilə qədər müştəri xidməti heyətini azaldacağını gözləyən şirkətlərin yarısı artıq bu planlardan imtina edib, tətbiq olunan süni intellekt pilotlarının isə 95 faizi uğursuz nəticələnib. Karpatının fikrincə, bu texnologiyaların gerçək potensialı yalnız 2035-ci illərdə üzə çıxacaq.
O, süni intellekti insanların yerinə deyil, onlarla birlikdə işləyən, əməkdaşlıq edən vasitə kimi görür: “Agentlər yaxın onillikdə insanı əvəz etməyəcək, sadəcə onu daha məhsuldar edəcək.” Karpatının bu fikirləri süni intellektin inkişaf mərhələsində daha real və uzunmüddətli baxışın formalaşmasına səbəb olub.

Соучредитель OpenAI Андрей Карпатый, выступая в подкасте «Дваркеш», заявил, что агенты искусственного интеллекта в настоящее время не могут функционировать на человеческом уровне, и для реального прогресса в этой области потребуется еще как минимум десять лет.
Редакция сообщает, что Карпатый назвал агентов искусственного интеллекта «интеллектуально неполноценными»: «Они недостаточно умны, их мультимодальные способности слабы, у них нет навыков непрерывного обучения, и они не могут запоминать. Это пока не работает». По его словам, агентские технологии пока находятся на уровне сотрудничества с человеком, но говорить о полностью автономных системах еще слишком рано.
Эксперты отмечают, что чрезмерный оптимизм, возникший на рынке вокруг концепции «агента», не соответствует реальности. Согласно последнему отчету Gartner, половина компаний, ожидавших сокращения персонала по обслуживанию клиентов к 2027 году, уже отказались от этих планов, а 95 процентов пилотных проектов по внедрению искусственного интеллекта оказались неудачными. По мнению Карпатого, реальный потенциал этих технологий раскроется только к 2035 году.
Он видит искусственный интеллект не как замену людям, а как инструмент, который работает и сотрудничает с ними: «Агенты не заменят человека в ближайшее десятилетие, а просто сделают его более продуктивным». Эти мысли Карпатого привели к формированию более реалистичного и долгосрочного взгляда на этап развития искусственного интеллекта.