OpenAI ChatGPT üçün üçüncü tərəf tətbiqlər kataloqunu istifadəyə verdi
OpenAI şirkəti ChatGPT platforması daxilində üçüncü tərəf alətlərinin istifadəsini genişləndirən yeni tətbiqlər kataloqunu istifadəyə verib. Bu addım istifadəçilərə ChatGPT interfeysini tərk etmədən müxtəlif xidmətlərdən yararlanmaq imkanı yaradacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, yeni tətbiqlər kataloqu ilə yanaşı, OpenAI tərtibatçılar üçün proqram təminatı dəstini açaraq interaktiv təcrübələrin birbaşa ChatGPT daxilində qurulmasına şərait yaradıb. Şirkət “konnektor” anlayışını “tətbiq” termini ilə əvəzləyib və funksiyalara uyğun yeni adlandırma tətbiq edib.
Kataloqa ilkin mərhələdə Apple Music və DoorDash kimi tətbiqlər daxil edilib. Bu tətbiqlər vasitəsilə istifadəçilər musiqi siyahıları yarada, kitabxanalarını idarə edə, eləcə də reseptləri alış siyahılarına çevirə bilirlər. Spotify tətbiqinin funksiyaları isə Böyük Britaniya, İsveçrə və Avropa İttifaqı ölkələrində genişləndirilib.
OpenAI rəhbərliyi bildirib ki, tətbiqlərlə qarşılıqlı əlaqələr, istifadəçi ayarlarından asılı olaraq, modellərin təkmilləşdirilməsi məqsədilə istifadə oluna bilər. Şirkətin baş icraçı direktoru Sam Altman bu addımı ChatGPT-nin tam funksional platformaya çevrilməsi istiqamətində mühüm mərhələ kimi qiymətləndirib.

OpenAI has launched a new app catalog that expands the use of third-party tools within the ChatGPT platform. This move will allow users to benefit from various services without leaving the ChatGPT interface.
The editorial team reports that alongside the new app catalog, OpenAI has opened its software development kit for developers, creating conditions for building interactive experiences directly within ChatGPT. The company has replaced the concept of "connectors" with the term "apps" and introduced new naming conventions according to functionalities.
Initially, the catalog includes apps such as Apple Music and DoorDash. Through these apps, users can create playlists, manage their libraries, and convert recipes into shopping lists. The functionalities of the Spotify app have also been expanded in the UK, Switzerland, and European Union countries.
OpenAI management has stated that interactions with apps can be used to improve models, depending on user settings. The company's CEO, Sam Altman, has assessed this step as an important milestone towards ChatGPT becoming a fully functional platform.