OpenAI ChatGPT üçün üçüncü tərəf tətbiqlər kataloqunu istifadəyə verdi
OpenAI şirkəti ChatGPT platforması daxilində üçüncü tərəf alətlərinin istifadəsini genişləndirən yeni tətbiqlər kataloqunu istifadəyə verib. Bu addım istifadəçilərə ChatGPT interfeysini tərk etmədən müxtəlif xidmətlərdən yararlanmaq imkanı yaradacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, yeni tətbiqlər kataloqu ilə yanaşı, OpenAI tərtibatçılar üçün proqram təminatı dəstini açaraq interaktiv təcrübələrin birbaşa ChatGPT daxilində qurulmasına şərait yaradıb. Şirkət “konnektor” anlayışını “tətbiq” termini ilə əvəzləyib və funksiyalara uyğun yeni adlandırma tətbiq edib.
Kataloqa ilkin mərhələdə Apple Music və DoorDash kimi tətbiqlər daxil edilib. Bu tətbiqlər vasitəsilə istifadəçilər musiqi siyahıları yarada, kitabxanalarını idarə edə, eləcə də reseptləri alış siyahılarına çevirə bilirlər. Spotify tətbiqinin funksiyaları isə Böyük Britaniya, İsveçrə və Avropa İttifaqı ölkələrində genişləndirilib.
OpenAI rəhbərliyi bildirib ki, tətbiqlərlə qarşılıqlı əlaqələr, istifadəçi ayarlarından asılı olaraq, modellərin təkmilləşdirilməsi məqsədilə istifadə oluna bilər. Şirkətin baş icraçı direktoru Sam Altman bu addımı ChatGPT-nin tam funksional platformaya çevrilməsi istiqamətində mühüm mərhələ kimi qiymətləndirib.

OpenAI запустила каталог сторонних приложений для ChatGPT
Компания OpenAI запустила новый каталог приложений, расширяющий возможности использования сторонних инструментов в рамках платформы ChatGPT. Этот шаг позволит пользователям получать доступ к различным сервисам, не покидая интерфейс ChatGPT.
Редакция сообщает, что наряду с новым каталогом приложений OpenAI открыла набор для разработчиков, создав условия для построения интерактивного опыта непосредственно внутри ChatGPT. Компания заменила понятие «коннектор» термином «приложение» и ввела новое наименование в соответствии с функциональностью.
На начальном этапе каталог включает такие приложения, как Apple Music и DoorDash. С помощью этих приложений пользователи могут создавать плейлисты, управлять своими библиотеками, а также преобразовывать рецепты в списки покупок. Функционал приложения Spotify был расширен в Великобритании, Швейцарии и странах Европейского Союза.
Руководство OpenAI заявило, что взаимодействие с приложениями может использоваться для улучшения моделей в зависимости от настроек пользователя. Генеральный директор компании Сэм Альтман оценил этот шаг как важный этап на пути превращения ChatGPT в полнофункциональную платформу.