OpenAI süni intellekt sahəsində şirkət qurmaq istəyən, lakin hələ konkret ideyası olmayan şəxslər üçün Grove adlı proqramın ikinci mərhələsinə müraciətlərin qəbuluna başlayıb. Proqram ənənəvi startap akseleratoru deyil və erkən maraq mərhələsində olan iştirakçılara yönəlib.
Redaksiya xəbər verir ki, proqram OpenAI-nin San-Fransiskodakı qərargahında 5 həftə davam edəcək və təxminən 15 iştirakçı seçiləcək. Müraciətlərin qəbulu 12 yanvar 2026 tarixində başa çatır, proqram isə 22 yanvar – 27 fevral tarixlərində keçiriləcək.
İştirakçılar OpenAI tədqiqatçıları və texniki rəhbərləri tərəfindən mentorluq alacaq, ictimaiyyətə təqdim olunmamış yeni modellər və alətlərə erkən çıxış əldə edəcəklər. Proqram çərçivəsində 50 min ABŞ dolları məbləğində API krediti təqdim olunur ki, bu da texnologiyaların sınaqdan keçirilməsi üçün maliyyə maneələrini aradan qaldırır.
Proqram başa çatdıqdan sonra iştirakçılar investisiya cəlb etməyə, OpenAI-də fəaliyyətə başlamağa və ya müstəqil şəkildə layihələrini davam etdirməyə imkan əldə edirlər. Bu təşəbbüs OpenAI-nin süni intellekt ekosistemini ideya mərhələsindən formalaşdırmaq və gələcək sahibkarlarla erkən əlaqələr qurmaq strategiyasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.

OpenAI объявила о программе Grove для тех, кто хочет основать стартап в области ИИ
OpenAI начала прием заявок на второй этап программы Grove, предназначенной для людей, желающих основать компанию в сфере искусственного интеллекта, но пока не имеющих конкретной идеи. Программа не является традиционным акселератором стартапов и ориентирована на участников на ранней стадии проявления интереса.
Как сообщает редакция, программа продлится 5 недель в штаб-квартире OpenAI в Сан-Франциско, и будет отобрано около 15 участников. Прием заявок завершается 12 января 2026 года, а сама программа пройдет с 22 января по 27 февраля.
Участники получат наставничество от исследователей и технических руководителей OpenAI, а также ранний доступ к новым моделям и инструментам, еще не представленным общественности. В рамках программы предоставляется API-кредит в размере 50 000 долларов США, что устраняет финансовые барьеры для тестирования технологий.
После завершения программы участники получают возможность привлекать инвестиции, начать деятельность в OpenAI или самостоятельно продолжать свои проекты. Эта инициатива оценивается как часть стратегии OpenAI по формированию экосистемы искусственного интеллекта с этапа идеи и установлению ранних связей с будущими предпринимателями.