Onların təhsilhaqqını - Dövlət ödəyəcək
Bu, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Təhsil haqqında” Qanuna təklif olunan dəyişiklikdə öz əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, minatəmizləmə fəaliyyəti həyata keçirən zaman həlak olmuş minatəmizləyənlərin övladlarının mülkiyyət formasından asılı olmayaraq Azərbaycan təhsil müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil (əlavə təhsil istisna olmaqla) aldıqları müddətdə təhsil haqqının dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilməsini nəzərdə tutur.
Bu Qanun layihəsinin keçid müddəalarına əsasən 2026-cı il sentyabrın 15-dən tətbiq edilməsi nəzərdə tutulan dəyişikliklər bu Qanun qüvvəyə mindiyi tarixədək minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən zaman həlak olan və ya bu zaman aldığı xəsarətdən həyatını itirən minatəmizləyənlərin övladlarına da (ən çoxu 23 yaşına çatanadək) şamil olunur.

The State will pay their tuition fees
This is reflected in the proposed amendment to the “Law on Education,” which was discussed today at the meeting of the Science and Education Committee of the Milli Majlis (National Assembly).
It was noted that this provides for the payment of tuition fees from the state budget for the children of deminers who died while carrying out demining activities, regardless of the form of ownership, during their education (excluding additional education) at Azerbaijani educational institutions on a paid basis.
According to the transitional provisions of this draft Law, the amendments, which are intended to be applied from September 15, 2026, also apply to the children of deminers who died while carrying out demining activities or lost their lives due to injuries sustained during such activities before the date this Law came into force (up to a maximum age of 23).