Onların təhsilhaqqını - Dövlət ödəyəcək
Bu, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan “Təhsil haqqında” Qanuna təklif olunan dəyişiklikdə öz əksini tapıb.
Qeyd edilib ki, minatəmizləmə fəaliyyəti həyata keçirən zaman həlak olmuş minatəmizləyənlərin övladlarının mülkiyyət formasından asılı olmayaraq Azərbaycan təhsil müəssisələrində ödənişli əsaslarla təhsil (əlavə təhsil istisna olmaqla) aldıqları müddətdə təhsil haqqının dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilməsini nəzərdə tutur.
Bu Qanun layihəsinin keçid müddəalarına əsasən 2026-cı il sentyabrın 15-dən tətbiq edilməsi nəzərdə tutulan dəyişikliklər bu Qanun qüvvəyə mindiyi tarixədək minatəmizləmə fəaliyyətini həyata keçirən zaman həlak olan və ya bu zaman aldığı xəsarətdən həyatını itirən minatəmizləyənlərin övladlarına da (ən çoxu 23 yaşına çatanadək) şamil olunur.

Государство покроет плату за обучение детей саперов.
Это нашло отражение в предложенных изменениях к Закону «Об образовании», которые были вынесены на обсуждение на сегодняшнем заседании Комитета по науке и образованию Милли Меджлиса.
Отмечено, что это предусматривает оплату за счет средств государственного бюджета платы за обучение детей саперов, погибших при осуществлении деятельности по разминированию, независимо от формы собственности азербайджанских образовательных учреждений, в течение периода их обучения на платной основе (за исключением дополнительного образования).
Согласно переходным положениям данного законопроекта, изменения, которые планируется ввести в действие с 15 сентября 2026 года, распространяются также на детей саперов, погибших при осуществлении деятельности по разминированию или скончавшихся от полученных в это время травм до даты вступления в силу данного Закона (не старше 23 лет).