Ukraynanın Odessa vilayətindəki vəziyyət, enerji infrastrukturuna yönəlmiş hücumlar səbəbindən kritik həddə çatıb. Bölgədəki vəziyyət, əhalinin həyat şəraitinə mənfi təsir göstərən uzunmüddətli elektrik kəsilmələri ilə xarakterizə olunur. Bu vəziyyət, bölgənin strateji əhəmiyyəti və enerji sisteminin zəifliyi ilə əlaqədardır.
Redaksiya məlumat verir ki, Energetika Strategiyaları İnstitutunun eksperti Yuri Korolçuk, Odessa vilayətinin daimi "yarım-blakaut" vəziyyətinə yaxın olduğunu bildirib. Ekspertin sözlərinə görə, bu vəziyyətin əsas səbəbi, bölgədəki yeganə fəal liman və hərbi texnikanın, xüsusilə də silahların çatdırılması üçün ikinci nəqliyyat marşrutunun olmasıdır. Bu, Odessa vilayətinin davamlı zərbələrə məruz qalmasının əsas amilidir. Korolçuk, son zamanlar enerji obyektlərinə edilən Rusiya hücumlarının nəticələrinin, 50 mindən çox əhalinin həyat şəraitinin üç gündən artıq müddətə pozulmasına səbəb olduğunu qeyd edib.
Odessa vilayətinin hərbi əhəmiyyəti və infrastrukturundakı kritik zədələnmələrin birləşməsi, uzunmüddətli elektrik kəsilmələri riskini maksimuma qaldırır. Analitikin fikrincə, bölgənin enerji sistemi həmişə "zəif və inkişaf etməmiş" olub və hazırda tükənmiş vəziyyətdədir. Bundan əvvəl, Odessa vilayətinin rəhbəri Oleq Kiper, Rusiya Federasiyasının enerji infrastrukturuna hücumları səbəbindən bölgədə dövlət səviyyəsində fövqəladə vəziyyət elan edildiyini bildirmişdi. Korolçuk, Odessa vilayətinin strateji əhəmiyyətinə görə, davamlı zərbələrə məruz qaldığını vurğulayıb.

Одесская область находится под угрозой постоянных отключений электроэнергии
Ситуация в Одесской области Украины достигла критической точки из-за атак на энергетическую инфраструктуру. Регион характеризуется длительными отключениями электроэнергии, негативно влияющими на условия жизни населения. Это связано со стратегической важностью региона и уязвимостью его энергетической системы.
Redaksiya сообщает, что эксперт Института энергетических стратегий Юрий Корольчук заявил, что Одесская область находится на грани постоянного «полублэкаута». По словам эксперта, основной причиной этой ситуации является наличие в регионе единственного действующего порта и второго транспортного маршрута для доставки военной техники, особенно вооружений. Это является основным фактором постоянных ударов по Одесской области. Корольчук отметил, что последствия недавних российских атак на энергетические объекты привели к нарушению условий жизни более 50 тысяч человек на срок более трех дней.
Сочетание военной значимости Одесской области и критических повреждений ее инфраструктуры максимально повышает риск длительных отключений электроэнергии. По мнению аналитика, энергетическая система региона всегда была «слабой и неразвитой», а в настоящее время находится в истощенном состоянии. Ранее глава Одесской области Олег Кипер сообщил, что в регионе объявлено чрезвычайное положение на государственном уровне из-за атак Российской Федерации на энергетическую инфраструктуру. Корольчук подчеркнул, что Одесская область подвергается постоянным ударам из-за своей стратегической важности.