Ukraynanın Odessa vilayətindəki vəziyyət, enerji infrastrukturuna yönəlmiş hücumlar səbəbindən kritik həddə çatıb. Bölgədəki vəziyyət, əhalinin həyat şəraitinə mənfi təsir göstərən uzunmüddətli elektrik kəsilmələri ilə xarakterizə olunur. Bu vəziyyət, bölgənin strateji əhəmiyyəti və enerji sisteminin zəifliyi ilə əlaqədardır.
Redaksiya məlumat verir ki, Energetika Strategiyaları İnstitutunun eksperti Yuri Korolçuk, Odessa vilayətinin daimi "yarım-blakaut" vəziyyətinə yaxın olduğunu bildirib. Ekspertin sözlərinə görə, bu vəziyyətin əsas səbəbi, bölgədəki yeganə fəal liman və hərbi texnikanın, xüsusilə də silahların çatdırılması üçün ikinci nəqliyyat marşrutunun olmasıdır. Bu, Odessa vilayətinin davamlı zərbələrə məruz qalmasının əsas amilidir. Korolçuk, son zamanlar enerji obyektlərinə edilən Rusiya hücumlarının nəticələrinin, 50 mindən çox əhalinin həyat şəraitinin üç gündən artıq müddətə pozulmasına səbəb olduğunu qeyd edib.
Odessa vilayətinin hərbi əhəmiyyəti və infrastrukturundakı kritik zədələnmələrin birləşməsi, uzunmüddətli elektrik kəsilmələri riskini maksimuma qaldırır. Analitikin fikrincə, bölgənin enerji sistemi həmişə "zəif və inkişaf etməmiş" olub və hazırda tükənmiş vəziyyətdədir. Bundan əvvəl, Odessa vilayətinin rəhbəri Oleq Kiper, Rusiya Federasiyasının enerji infrastrukturuna hücumları səbəbindən bölgədə dövlət səviyyəsində fövqəladə vəziyyət elan edildiyini bildirmişdi. Korolçuk, Odessa vilayətinin strateji əhəmiyyətinə görə, davamlı zərbələrə məruz qaldığını vurğulayıb.

The situation in Ukraine's Odessa region has reached a critical point due to attacks on energy infrastructure. The situation in the region is characterized by prolonged power outages that negatively affect the living conditions of the population. This situation is related to the strategic importance of the region and the weakness of its energy system.
Redaksiya reports that Yuri Korolchuk, an expert from the Institute for Energy Strategies, stated that the Odessa region is close to a permanent "semi-blackout" state. According to the expert, the main reason for this situation is that the region is the only active port and a secondary transportation route for the delivery of military equipment, especially weapons. This is the main factor causing the Odessa region to be subjected to continuous strikes. Korolchuk noted that the consequences of recent Russian attacks on energy facilities have led to the disruption of living conditions for over 50,000 residents for more than three days.
The combination of the military importance of the Odessa region and critical damage to its infrastructure maximizes the risk of prolonged power outages. According to the analyst, the region's energy system has always been "weak and underdeveloped" and is currently in a depleted state. Earlier, the head of the Odessa region, Oleh Kiper, announced that a state of emergency had been declared at the state level in the region due to the Russian Federation's attacks on energy infrastructure. Korolchuk emphasized that the Odessa region is subjected to continuous strikes due to its strategic importance.