Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) Davosdakı iclasında Kaliforniya ştatının qubernatoru Qevin Nyusomun çıxışı, ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiyaya sahib olmaq niyyətinə Avropa liderlərinin reaksiyasına tənqidi yanaşması ilə yadda qaldı. Bu barədə "Sky News" telekanalının yaydığı videoda əksini tapan məlumatlar sübut edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Nyusomun fikrincə, Avropa liderlərinin bu məsələdəki mövqeyi "biabırçılıqdır". O, Avropa liderlərinin Trampın siyasətinə qarşı daha qətiyyətli olmalı olduğunu vurğulayaraq, onların bu vəziyyətdə "oyunçu" rolunda olduğunu qeyd etdi. Nyusom, Trampın dünya siyasətindəki davranışını tənqid edərək, onun insanları "axmaq" kimi gördüyünü və bunun utandırıcı olduğunu bildirdi.
Nyusom, ABŞ prezidentinin Qrenlandiyaya sahib olmaq istəyinə Avropa liderlərinin reaksiyasını tənqid etməklə yanaşı, Venesueladan olan Nobel Sülh Mükafatı laureatı Mariya Korina Maçadonun mükafatını Trampa verməsini də "acınacaqlı" adlandırdı. O, dünya arenasında bu cür davranışların "acınacaqlı" göründüyünü vurğulayaraq, insanların daha ciddi və qətiyyətli olmasının vacibliyini qeyd etdi. Nyusom, Avropa liderlərini Trampın siyasətinə qarşı daha prinsipial mövqe sərgiləməyə və onunla "əməkdaşlıq etməməyə" çağırdı. O, liderlərin bu cür davranışının qəbuledilməz olduğunu və onların "sərt" olmasının vacibliyini vurğuladı.
Bundan əlavə, Trampın Avropa liderlərinin Qrenlandiyaya sahib olmaq istəyinə razı olmaması ilə bağlı narazılığı da diqqətdən qaçmadı. ABŞ prezidenti, bu məsələdə Avropa liderlərinin mövqeyindən narazı olduğunu bildirib. Nəticədə, Trampın 1 fevral tarixindən etibarən Danimarka, Norveç, İsveç, Fransa, Almaniya, Böyük Britaniya, Niderland və Finlandiyadan gətirilən bütün mallara 10% tarif tətbiq etmək niyyətində olduğu bildirilir. Bu tariflərin 1 iyun tarixindən etibarən 25%-ə qədər artırılması planlaşdırılır.

Выступление губернатора Калифорнии Гэвина Ньюсома на заседании Всемирного экономического форума (ВЭФ) в Давосе запомнилось его критическим отношением к реакции европейских лидеров на намерение президента США Дональда Трампа приобрести Гренландию. Об этом свидетельствуют данные, отраженные в видео, распространенном телеканалом "Sky News".
Redaksiya сообщает, что, по мнению Ньюсома, позиция европейских лидеров по этому вопросу является "позорной". Он подчеркнул, что европейские лидеры должны быть более решительными в отношении политики Трампа, отметив, что в данной ситуации они играют роль "игроков". Ньюсом раскритиковал поведение Трампа в мировой политике, заявив, что он считает людей "глупцами", и это постыдно.
Ньюсом не только раскритиковал реакцию европейских лидеров на желание президента США приобрести Гренландию, но и назвал "жалким" вручение Нобелевской премии мира от Венесуэлы Марии Корине Мачадо Трампу. Он подчеркнул, что такое поведение на мировой арене выглядит "жалким", и отметил важность того, чтобы люди были более серьезными и решительными. Ньюсом призвал европейских лидеров занять более принципиальную позицию против политики Трампа и "не сотрудничать" с ним. Он подчеркнул, что такое поведение лидеров неприемлемо и важно, чтобы они были "жесткими".
Кроме того, не осталась без внимания и неудовлетворенность Трампа отказом европейских лидеров от его намерения приобрести Гренландию. Президент США выразил недовольство позицией европейских лидеров по этому вопросу. В результате сообщается, что Трамп намерен ввести 10% тариф на все товары, ввозимые из Дании, Норвегии, Швеции, Франции, Германии, Великобритании, Нидерландов и Финляндии, начиная с 1 февраля. Планируется, что эти тарифы будут увеличены до 25% с 1 июня.