ABŞ prezidenti Donald Tramp, Ağ Evdə Nyu-Yorkun yeni seçilmiş meri Zohren Mamdani ilə keçirdiyi görüşdən sonra onun şəhərə rəhbərlikdə “çox yaxşı nəticə göstərəcəyinə” inandığını bildirib. Tramp həmçinin Mamdaniyə dəstək verəcəklərini vurğulayıb və müxtəlif siyasi baxışların iş birliyinə mane olmayacağını qeyd edib.
Redaksiya məlumat verir ki, görüşdən sonra keçirilən mətbuat konfransında Mamdani ilə bağlı suallar Trampın diqqətini çəkib. Prezident Mamdaninin bəzi fikirlərinə ehtiyatla yanaşdığını desə də, onun zamanla mövqelərinin dəyişəcəyini düşündüyünü bildirib. Tramp əlavə edib ki, “nə qədər yaxşı iş görsə, bir o qədər məmnun olacağını” açıq şəkildə ifadə edib.
Mətbuat konfransında jurnalistlər Mamdaniyə İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahunu Nyu-Yorka gəldiyi təqdirdə həbs etdirəcəyi barədə əvvəlki açıqlamasını xatırladıblar. Mamdani sualı təsdiq edərək bu barədə söhbət etdiklərini bildirib. ABŞ prezidenti Donald Tramp isə bu mövzunun görüş zamanı müzakirə olunmadığını qeyd edib və məsələni önəmli saymadığını bildirib.
Müxbirin “Trampın faşist olduğunu düşündüyünüzü deyirsiniz?” sualına isə Mamdani “Danışmışdıq” cavabını verib. Donald Tramp həmin anda müdaxilə edərək: “Vacib deyil, deyə bilərsən” sözləri ilə vəziyyəti yumşaltmağa çalışıb.
ABŞ prezidenti Donald Tramp görüşdən sonra Mamdaninin həm bəzi mühafizəkarları təəccübləndirəcəyini, həm də liberallar tərəfindən onsuz da dəstəkləndiyini qeyd edib. Trampın sözləri Ağ Evdə baş tutan görüşün siyasi tonundan daha çox əməkdaşlıq mesajı verdiyini göstərib.

Заявления Белого дома по поводу нового мэра Нью-Йорка Зохрен Мамдани стали повесткой дня
Президент США Дональд Трамп после встречи с новоизбранным мэром Нью-Йорка Зохрен Мамдани в Белом доме заявил, что верит в ее способность «показать очень хорошие результаты» в управлении городом. Трамп также подчеркнул, что они окажут Мамдани поддержку, и отметил, что различные политические взгляды не помешают сотрудничеству.
Редакция сообщает, что на пресс-конференции после встречи вопросы, касающиеся Мамдани, привлекли внимание Трампа. Президент заявил, что хотя он относится с осторожностью к некоторым идеям Мамдани, он считает, что ее позиции со временем изменятся. Трамп добавил, что он «будет тем более доволен, чем лучше она будет работать», открыто выразив это.
На пресс-конференции журналисты напомнили Мамдани о ее предыдущем заявлении о том, что она арестует премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, если он приедет в Нью-Йорк. Мамдани подтвердила вопрос, заявив, что они обсуждали это. Президент США Дональд Трамп, в свою очередь, отметил, что эта тема не обсуждалась во время встречи, и заявил, что не считает этот вопрос важным.
На вопрос корреспондента: «Вы говорите, что считаете Трампа фашистом?» Мамдани ответила: «Мы говорили об этом». Дональд Трамп в этот момент вмешался, пытаясь смягчить ситуацию словами: «Это неважно, можешь сказать».
Президент США Дональд Трамп после встречи отметил, что Мамдани удивит некоторых консерваторов, а также уже пользуется поддержкой либералов. Слова Трампа показали, что встреча в Белом доме дала скорее посыл о сотрудничестве, нежели о политическом тоне.