Zohran Mamdani Yeni il gününün ilk saatlarında Nyu York şəhərinin meri vəzifəsinin icrasına başlayıb. Andiçmə mərasimi yanvarın birində gecəyarısından dərhal sonra istifadədən çıxarılmış tarixi Old City Hall metro stansiyasında qapalı formatda keçirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, Mərasim zamanı Zohran Mamdani Qurani-Kərim üzərinə and içərək vəzifəyə başlayıb. Bununla da o, Nyu York şəhərinin ilk müsəlman meri, Cənubi Asiya mənşəli ilk rəhbəri və Afrika mənşəli ilk meri kimi tarixə düşüb.
Old City Hall metro stansiyası 1904-cü ildə istifadəyə verilib və şəhərin ilk metro stansiyalarından biri kimi memarlıq xüsusiyyətləri ilə tanınır. Rəsmi şəxslər bildiriblər ki, merin ictimai andiçmə mərasimi daha sonra Şəhər İcra Hakimiyyətində keçirilməsi planlaşdırılır.

Мэр Нью-Йорка Зоран Мамдани принес присягу на Коране
Зоран Мамдани приступил к исполнению обязанностей мэра Нью-Йорка в первые часы Нового года. Церемония присяги прошла в закрытом формате на исторической станции метро Old City Hall, выведенной из эксплуатации, сразу после полуночи 1 января.
Как сообщает редакция, во время церемонии Зоран Мамдани вступил в должность, принеся присягу на Священном Коране. Таким образом, он вошел в историю как первый мэр-мусульманин Нью-Йорка, первый руководитель южноазиатского происхождения и первый мэр африканского происхождения.
Станция метро Old City Hall была открыта в 1904 году и известна своими архитектурными особенностями как одна из первых станций метро города. Официальные лица сообщили, что публичная церемония присяги мэра планируется позже в мэрии.