Növbəti həftə vaksinasiyadan kənarda qalan uşaqlar peyvəndə cəlb ediləcək
Əmrə əsasən respublikanın şəhər və rayonlarında hər hansı səbəbə görə vaksinasiyadan kənarda qalan uşaqların "İmmunlaşdırma həftəsi" çərçivəsində peyvəndlərə cəlb edilməsi, peyvəndlərlə əhatə səviyyəsi xüsusilə aşağı olan rayonlarda monitorinqlərin aparılması, uşaqların vaksinasiyasını həyata keçirən tibb müəssisələrinə immunlaşdırma tədbirlərinin təşkilində metodiki köməkliyin göstərilməsi, əhalinin bu barədə maarifləndirilməsi kimi məsələlərin təşkili nəzərdə tutulur.
"İmmunlaşdırma Həftəsi" zamanı bir sıra rayonlarda sil-silə tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır. Həmçinin, respublikanın tibb idarə və müəssisələrində əhaliyə paylanması üçün müxtəlif mövzularda poster və yaddaş vərəqələri hazırlanıb.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təşəbbüsü ilə 2006-cı ildən etibarən hər il Avropa regionunda "İmmunlaşdırma həftəsi" keçirilir və Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi də bu tədbirə qoşulur.

Arzu Qafarova · Səhiyyə ·
Согласно приказу, в городах и районах республики предусмотрена организация таких мероприятий, как привлечение к прививкам в рамках "Недели иммунизации" детей, пропустивших вакцинацию по какой-либо причине, проведение мониторинга в районах с особенно низким уровнем охвата прививками, оказание методической помощи медицинским учреждениям, осуществляющим вакцинацию детей, в организации мероприятий по иммунизации, а также просвещение населения по этому вопросу.
В ходе "Недели иммунизации" планируется проведение ряда мероприятий в нескольких районах. Также в медицинских управлениях и учреждениях республики подготовлены плакаты и памятки на различные темы для распространения среди населения.
Отметим, что по инициативе Всемирной организации здравоохранения с 2006 года ежегодно в Европейском регионе проводится "Неделя иммунизации", и Министерство здравоохранения Азербайджана также присоединяется к этому мероприятию.