Növbəti həftə vaksinasiyadan kənarda qalan uşaqlar peyvəndə cəlb ediləcək
Əmrə əsasən respublikanın şəhər və rayonlarında hər hansı səbəbə görə vaksinasiyadan kənarda qalan uşaqların "İmmunlaşdırma həftəsi" çərçivəsində peyvəndlərə cəlb edilməsi, peyvəndlərlə əhatə səviyyəsi xüsusilə aşağı olan rayonlarda monitorinqlərin aparılması, uşaqların vaksinasiyasını həyata keçirən tibb müəssisələrinə immunlaşdırma tədbirlərinin təşkilində metodiki köməkliyin göstərilməsi, əhalinin bu barədə maarifləndirilməsi kimi məsələlərin təşkili nəzərdə tutulur.
"İmmunlaşdırma Həftəsi" zamanı bir sıra rayonlarda sil-silə tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır. Həmçinin, respublikanın tibb idarə və müəssisələrində əhaliyə paylanması üçün müxtəlif mövzularda poster və yaddaş vərəqələri hazırlanıb.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təşəbbüsü ilə 2006-cı ildən etibarən hər il Avropa regionunda "İmmunlaşdırma həftəsi" keçirilir və Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyi də bu tədbirə qoşulur.

Arzu Qafarova · Səhiyyə ·
According to the order, the organization of issues such as involving children who missed vaccination for any reason in the cities and regions of the republic in immunization within the framework of "Immunization Week", conducting monitoring in districts with particularly low vaccination coverage, providing methodological assistance to medical institutions carrying out children's vaccination in organizing immunization measures, and educating the public on this matter is envisaged.
During "Immunization Week", a series of events are planned to be held in several districts. Also, posters and information leaflets on various topics have been prepared for distribution to the public in the republic's medical departments and institutions.
It should be noted that "Immunization Week" has been held annually in the European region since 2006 at the initiative of the World Health Organization, and the Ministry of Health of Azerbaijan also joins this event.