Notariat fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən şəxslər üçün növbəti müsabiqə elan edilir
Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən əhaliyə göstərilən hüquqi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və notarius korpusunun peşəkar hüquqşünaslar hesabına komplektləşdirilməsi məqsədilə ardıcıl tədbirlər görülür.
Ədliyyə Nazirliyinin İxtisas Komissiyası tərəfindən notariat fəaliyyəti ilə peşəkarcasına məşğul olmaq üçün şəhadətnamə almaq istəyən və “Notariat haqqında” Qanunun tələblərinə cavab verən ali hüquq təhsilli Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçün növbəti açıq müsabiqə elan edilib.
Müsabiqənin birinci mərhələsi – test imtahanı Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə birlikdə kompüter vasitəsilə keçiriləcək və nəticələrə dair məlumat namizədlərə dərhal təqdim olunacaq.
Qanunvericiliyin tələbinə uyğun olaraq test imtahanından zəruri keçid balını toplayan namizədlər növbəti mərhələyə – müsahibəyə buraxılacaqlar. Müsahibədə uğur qazanan hüquqşünaslar isə Ədliyyə Akademiyasında icbari təlimə cəlb olunacaqlar. Təlimin yekununda aparılan qiymətləndirmənin nəticəsi üzrə notariat fəaliyyəti ilə peşəkarcasına məşğul olmaq üçün şəhadətnamə verilir.
İmtahanda iştirak etmək arzusunda olan şəxslər sənədlərini 2025-ci il avqust ayının 15-dən sentyabr ayının 15-i saat 18:00-dək Ədliyyə Nazirliyinin Notariat, qeydiyyat və reyestr baş idarəsinə (Bakı şəhəri, Azadlıq prospekti, 72) bütün iş günləri təqdim edə bilərlər.
Tələb olunan sənədlərin siyahısı, imtahan, müsahibə və icbari təlimin keçirilməsi qaydaları ilə nazirliyin internet saytında (www.justice.gov.az) tanış olmaq, habelə (012) 510-10-01 (daxili nömrə:10270 və ya 10252) nömrəli telefon vasitəsilə məlumat almaq mümkündür.

Объявлен очередной конкурс для лиц, желающих заниматься нотариальной деятельностью
Министерством юстиции последовательно принимаются меры по повышению качества юридических услуг, оказываемых населению, и комплектованию нотариального корпуса профессиональными юристами.
Квалификационной комиссией Министерства юстиции объявлен очередной открытый конкурс для граждан Азербайджанской Республики с высшим юридическим образованием, желающих получить свидетельство для профессионального занятия нотариальной деятельностью и отвечающих требованиям Закона «О нотариате».
Первый этап конкурса – тестовый экзамен – будет проведен совместно с Государственным экзаменационным центром посредством компьютера, и информация о результатах будет немедленно предоставлена кандидатам.
В соответствии с требованиями законодательства, кандидаты, набравшие необходимый проходной балл на тестовом экзамене, будут допущены к следующему этапу – собеседованию. Юристы, успешно прошедшие собеседование, будут привлечены к обязательному обучению в Академии юстиции. По результатам оценки, проведенной по окончании обучения, выдается свидетельство для профессионального занятия нотариальной деятельностью.
Лица, желающие принять участие в экзамене, могут подать свои документы с 15 августа по 15 сентября 2025 года до 18:00 в Главное управление нотариата, регистрации и реестра Министерства юстиции (город Баку, проспект Азадлыг, 72) во все рабочие дни.
Со списком требуемых документов, правилами проведения экзамена, собеседования и обязательного обучения можно ознакомиться на интернет-сайте министерства (www.justice.gov.az), а также получить информацию по телефону (012) 510-10-01 (внутренний номер: 10270 или 10252).