Notariat fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən şəxslər üçün növbəti müsabiqə elan edilir
Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən əhaliyə göstərilən hüquqi xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və notarius korpusunun peşəkar hüquqşünaslar hesabına komplektləşdirilməsi məqsədilə ardıcıl tədbirlər görülür.
Ədliyyə Nazirliyinin İxtisas Komissiyası tərəfindən notariat fəaliyyəti ilə peşəkarcasına məşğul olmaq üçün şəhadətnamə almaq istəyən və “Notariat haqqında” Qanunun tələblərinə cavab verən ali hüquq təhsilli Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçün növbəti açıq müsabiqə elan edilib.
Müsabiqənin birinci mərhələsi – test imtahanı Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə birlikdə kompüter vasitəsilə keçiriləcək və nəticələrə dair məlumat namizədlərə dərhal təqdim olunacaq.
Qanunvericiliyin tələbinə uyğun olaraq test imtahanından zəruri keçid balını toplayan namizədlər növbəti mərhələyə – müsahibəyə buraxılacaqlar. Müsahibədə uğur qazanan hüquqşünaslar isə Ədliyyə Akademiyasında icbari təlimə cəlb olunacaqlar. Təlimin yekununda aparılan qiymətləndirmənin nəticəsi üzrə notariat fəaliyyəti ilə peşəkarcasına məşğul olmaq üçün şəhadətnamə verilir.
İmtahanda iştirak etmək arzusunda olan şəxslər sənədlərini 2025-ci il avqust ayının 15-dən sentyabr ayının 15-i saat 18:00-dək Ədliyyə Nazirliyinin Notariat, qeydiyyat və reyestr baş idarəsinə (Bakı şəhəri, Azadlıq prospekti, 72) bütün iş günləri təqdim edə bilərlər.
Tələb olunan sənədlərin siyahısı, imtahan, müsahibə və icbari təlimin keçirilməsi qaydaları ilə nazirliyin internet saytında (www.justice.gov.az) tanış olmaq, habelə (012) 510-10-01 (daxili nömrə:10270 və ya 10252) nömrəli telefon vasitəsilə məlumat almaq mümkündür.

Consistent measures are being taken by the Ministry of Justice to improve the quality of legal services provided to the population and to staff the notary corps with professional lawyers.
The Qualification Commission of the Ministry of Justice has announced the next open competition for citizens of the Republic of Azerbaijan with higher legal education who wish to obtain a certificate to professionally engage in notarial activities and meet the requirements of the Law "On Notaries".
The first stage of the competition – the test examination – will be conducted via computer together with the State Examination Center, and information on the results will be immediately provided to the candidates.
In accordance with the requirements of the legislation, candidates who score the required passing mark in the test examination will be admitted to the next stage – the interview. Lawyers who succeed in the interview will be involved in mandatory training at the Academy of Justice. Based on the results of the assessment conducted at the end of the training, a certificate for professionally engaging in notarial activities is issued.
Individuals wishing to participate in the examination can submit their documents from August 15 to September 15, 2025, until 18:00, to the Main Department of Notaries, Registration and Registry of the Ministry of Justice (Baku city, Azadlıq Avenue, 72) on all working days.
The list of required documents, and the rules for conducting the examination, interview, and mandatory training can be found on the ministry's website (www.justice.gov.az), and information can also be obtained via phone at (012) 510-10-01 (internal number: 10270 or 10252).