Norveç Xarici İşlər Naziri Espen Barth Eide, İkinci Dünya Müharibəsindən bəri dünyanın təhlükəsizlik baxımından ən həssas dövrünü yaşadığını bildirib. Bu fikirlərini o, Norveçin şimalındakı Tromso şəhərində keçirilən "Soyuq Cavab 2026" təlimləri çərçivəsində ölkəyə səfər edən NATO Baş katibi Mark Rutte ilə birgə mətbuat konfransında səsləndirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Eide Norveçin Arktika regionunda NATO-nun mövqeyini gücləndirmək istədiyini qeyd edərək, "İkinci Dünya Müharibəsindən bəri təhlükəsizlik baxımından bəlkə də ən həssas günləri yaşadığımızın fərqindəyik" deyə bildirib. O, təlimlərdə Finlandiya və Norveçdən 32 min hərbçinin iştirak etdiyini vurğulayıb və Baş katib Rutte-ni Norveçdə qəbul etməkdən məmnunluq duyduqlarını qeyd edib. Eide, Ukraynadakı müharibənin davam etdiyini xatırladaraq, NATO-nun təhlükəsizlik sahəsində mərkəzi rol oynadığını bildirib. O, Arktika regionunda təhlükəsizlik və müdafiənin gücləndirilməsində NATO-nun yeganə ünvan olduğunu qeyd edərək, təlimlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Mətbuat konfransında çıxış edən Norveç Müdafiə Naziri Tore Onshuus Sandvik isə təlimlərdə 14 NATO ölkəsinin iştirak etdiyini bildirib və bu cür təlimlərin beynəlxalq təhlükəsizlik üçün vacib olduğunu vurğulayıb. Norveç, Finlandiya və İsveçdə martın 9-da başlayan geniş iştiraklı təlimlər sabah başa çatacaq.

Norwegian Minister of Foreign Affairs Espen Barth Eide stated that the world is experiencing its most sensitive period in terms of security since World War II. He voiced these opinions during a joint press conference with NATO Secretary General Mark Rutte, who was visiting the country as part of the "Cold Response 2026" exercises held in the city of Tromso in northern Norway.
Redaksiya reports that Eide noted Norway's desire to strengthen NATO's position in the Arctic region, stating, "We are aware that we are perhaps experiencing the most sensitive days in terms of security since World War II." He emphasized that 32,000 soldiers from Finland and Norway are participating in the exercises and expressed their satisfaction in hosting Secretary General Rutte in Norway. Eide reminded that the war in Ukraine continues and stated that NATO plays a central role in security. He noted that NATO is the sole address for strengthening security and defense in the Arctic region, highlighting the importance of conducting these exercises.
Speaking at the press conference, Norwegian Minister of Defence Tore Onshuus Sandvik stated that 14 NATO countries are participating in the exercises and emphasized that such exercises are important for international security. The large-scale exercises, which began on March 9 in Norway, Finland, and Sweden, will conclude tomorrow.