Nobel mükafatı: İqtisadiyyat üzrə mükafat Coel Mokirə verildi
İsveç Kral Elmlər Akademiyası bazar ertəsi günü İqtisadiyyat üzrə Nobel Memorial Mükafatını Şimal-Qərb Universitetinin professoru və "Reason" jurnalının müəllifi Coel Mokirə "texnoloji tərəqqi vasitəsilə davamlı inkişaf üçün ilkin şərtləri müəyyən etdiyinə görə" verdi. O, mükafatı Filipp Aqion və Peter Hovittlə bölüşür, onlar da "yaradıcı məhv yolu ilə davamlı inkişaf nəzəriyyəsinə görə" mükafatın digər yarısını birgə qazanıblar. Akademiya bildirib ki, bu üçlük birlikdə iqtisadi durğunluğun istisna deyil, qayda olduğu insanlıq tarixinin böyük əksəriyyəti üçün innovasiyanın iqtisadi artımı necə idarə etdiyini izah ediblər. Bu yüksəlişin nəticəsində saysız-hesabsız insan yoxsulluqdan çıxarılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Mokirin öz işi iqtisadiyyat, mədəniyyət və tarix kəsişməsinə yönəlib, müxtəlif texnologiyaların bir-birinin üzərində uğurla qurulması üçün niyə işlədiyini anlamağın vacibliyini, eləcə də yeni ideyalara açıqlıqdan irəli gələn rifahı vurğulayır. Mokirin 2016-cı ildə yazdığı "Böyümə Mədəniyyəti: Müasir İqtisadiyyatın Mənşəyi" kitabı nəzərdən keçirilərkən, klassik liberal iqtisadçı Deyrdre Makkloyski yazırdı ki, Mokir "Nobel mükafatına layiq iqtisadçıdır, hətta ayaqqabılarına qədər". Bazar ertəsi günü inkişaf tərəfdarı olan qaliblərin elanında mükafat komitəsi anti-inkişaf siyasətlərinə, məsələn, tariflərə və məhdud mühacirətə qarşı xəbərdarlıq edib. Mokir 1990-cı illərdə "Reason" jurnalında bir neçə dəfə qeyd etdiyi kimi, iqtisadi durğunluğa gedən yolun çoxşaxəli olması faktını yaxşı bilir, diqqətini müəyyən mövzulara yönəldərək, sonradan uzaqgörən görünəcək və cəmiyyətin bu gün üzləşdiyi problemləri aydınlaşdırmağa kömək edəcək şəkildə.
"Mühafizəkarlığa qarşı ən inandırıcı arqument, bakalavr tələbələrinə beynəlxalq iqtisadiyyata giriş dərslərində öyrədilən standart arqument deyil, bu belədir: Tariflər resursların bölgüsünü pozur və 'ölü çəki yükü' qoyur", - Mokir 1996-cı ilin iyun sayında "Reason" jurnalında yazmışdı. "Standart arqument, şübhəsiz ki, doğrudur, lakin nədənsə Adam Smit və David Rikardonun ilk dəfə səsləndirdiyi gündən bəri bir çox insanı inandıra bilməyib". Bunun əvəzinə, daha yaxşı arqument odur ki, "proteksionizm və izolyasionizm innovasiyanın qarşısını alır, uşaqlarımızı tərəqqi və iqtisadi artımın gətirdiyi rahatlıqdan və təhlükəsizlikdən məhrum edir", - deyə o bildirib. "Sərbəst ticarət və beynəlxalq rəqabət təkcə resursların daha yaxşı bölgüsünə deyil, həm də ölkələrin iqtisadi artımın əsas düşməni olan texnoloji letargiyaya qapılmamasını təmin edir".

The Royal Swedish Academy of Sciences on Monday awarded the Nobel Memorial Prize in Economic Sciences to Joel Mokyr, a professor at Northwestern University and author for "Reason" magazine, "for identifying the prerequisites for sustainable development through technological progress." He shares the award with Philippe Aghion and Peter Howitt, who jointly won the other half of the prize "for their theory of sustainable development through creative destruction." The Academy stated that this trio together explained how innovation has driven economic growth for the vast majority of human history, where economic stagnation was the rule, not the exception. As a result of this rise, countless people have been lifted out of poverty.
Redaksiya reports that Mokyr's own work focuses on the intersection of economics, culture, and history, emphasizing the importance of understanding why various technologies successfully build upon one another, as well as the prosperity that stems from openness to new ideas. Reviewing Mokyr's 2016 book, "A Culture of Growth: The Origins of the Modern Economy," classical liberal economist Deirdre McCloskey wrote that Mokyr is "a Nobel-worthy economist, right down to his shoelaces." In Monday's announcement of the pro-growth winners, the prize committee warned against anti-growth policies such as tariffs and restricted immigration. Mokyr, as he noted several times in "Reason" magazine in the 1990s, is well aware of the multifaceted path to economic stagnation, focusing his attention on certain topics in a way that would later appear prescient and help clarify the problems society faces today.
"The most convincing argument against conservatism is not the standard argument taught to undergraduate students in introductory international economics courses, which is: Tariffs distort resource allocation and impose a 'deadweight loss'," Mokyr wrote in the June 1996 issue of "Reason" magazine. "The standard argument is undoubtedly true, but for some reason, it has failed to convince many people since Adam Smith and David Ricardo first articulated it." Instead, a better argument is that "protectionism and isolationism stifle innovation, depriving our children of the comfort and security brought by progress and economic growth," he stated. "Free trade and international competition not only lead to a better allocation of resources but also ensure that countries do not fall into technological lethargy, which is the main enemy of economic growth."