Nobel mükafatı: İqtisadiyyat üzrə mükafat Coel Mokirə verildi
İsveç Kral Elmlər Akademiyası bazar ertəsi günü İqtisadiyyat üzrə Nobel Memorial Mükafatını Şimal-Qərb Universitetinin professoru və "Reason" jurnalının müəllifi Coel Mokirə "texnoloji tərəqqi vasitəsilə davamlı inkişaf üçün ilkin şərtləri müəyyən etdiyinə görə" verdi. O, mükafatı Filipp Aqion və Peter Hovittlə bölüşür, onlar da "yaradıcı məhv yolu ilə davamlı inkişaf nəzəriyyəsinə görə" mükafatın digər yarısını birgə qazanıblar. Akademiya bildirib ki, bu üçlük birlikdə iqtisadi durğunluğun istisna deyil, qayda olduğu insanlıq tarixinin böyük əksəriyyəti üçün innovasiyanın iqtisadi artımı necə idarə etdiyini izah ediblər. Bu yüksəlişin nəticəsində saysız-hesabsız insan yoxsulluqdan çıxarılıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Mokirin öz işi iqtisadiyyat, mədəniyyət və tarix kəsişməsinə yönəlib, müxtəlif texnologiyaların bir-birinin üzərində uğurla qurulması üçün niyə işlədiyini anlamağın vacibliyini, eləcə də yeni ideyalara açıqlıqdan irəli gələn rifahı vurğulayır. Mokirin 2016-cı ildə yazdığı "Böyümə Mədəniyyəti: Müasir İqtisadiyyatın Mənşəyi" kitabı nəzərdən keçirilərkən, klassik liberal iqtisadçı Deyrdre Makkloyski yazırdı ki, Mokir "Nobel mükafatına layiq iqtisadçıdır, hətta ayaqqabılarına qədər". Bazar ertəsi günü inkişaf tərəfdarı olan qaliblərin elanında mükafat komitəsi anti-inkişaf siyasətlərinə, məsələn, tariflərə və məhdud mühacirətə qarşı xəbərdarlıq edib. Mokir 1990-cı illərdə "Reason" jurnalında bir neçə dəfə qeyd etdiyi kimi, iqtisadi durğunluğa gedən yolun çoxşaxəli olması faktını yaxşı bilir, diqqətini müəyyən mövzulara yönəldərək, sonradan uzaqgörən görünəcək və cəmiyyətin bu gün üzləşdiyi problemləri aydınlaşdırmağa kömək edəcək şəkildə.
"Mühafizəkarlığa qarşı ən inandırıcı arqument, bakalavr tələbələrinə beynəlxalq iqtisadiyyata giriş dərslərində öyrədilən standart arqument deyil, bu belədir: Tariflər resursların bölgüsünü pozur və 'ölü çəki yükü' qoyur", - Mokir 1996-cı ilin iyun sayında "Reason" jurnalında yazmışdı. "Standart arqument, şübhəsiz ki, doğrudur, lakin nədənsə Adam Smit və David Rikardonun ilk dəfə səsləndirdiyi gündən bəri bir çox insanı inandıra bilməyib". Bunun əvəzinə, daha yaxşı arqument odur ki, "proteksionizm və izolyasionizm innovasiyanın qarşısını alır, uşaqlarımızı tərəqqi və iqtisadi artımın gətirdiyi rahatlıqdan və təhlükəsizlikdən məhrum edir", - deyə o bildirib. "Sərbəst ticarət və beynəlxalq rəqabət təkcə resursların daha yaxşı bölgüsünə deyil, həm də ölkələrin iqtisadi artımın əsas düşməni olan texnoloji letargiyaya qapılmamasını təmin edir".

Нобелевская премия: Награда по экономике вручена Джоэлу Мокиру
Шведская королевская академия наук в понедельник присудила Мемориальную премию Нобеля по экономическим наукам профессору Северо-Западного университета и автору журнала "Reason" Джоэлу Мокиру "за определение предпосылок для устойчивого развития посредством технологического прогресса". Он разделил премию с Филиппом Агионом и Питером Ховиттом, которые совместно получили вторую половину премии "за теорию устойчивого развития через созидательное разрушение". Академия заявила, что эта троица совместно объяснила, как инновации стимулировали экономический рост на протяжении большей части истории человечества, когда экономический застой был правилом, а не исключением. В результате этого подъема бесчисленное множество людей было выведено из нищеты.
Редакция сообщает, что работа Мокира сосредоточена на пересечении экономики, культуры и истории, подчеркивая важность понимания того, почему различные технологии успешно строятся друг на друге, а также благосостояние, проистекающее из открытости новым идеям. При рецензировании книги Мокира 2016 года "Культура роста: Происхождение современной экономики" классический либеральный экономист Дейрдре Макклоски писала, что Мокир "экономист, достойный Нобелевской премии, вплоть до кончиков своих ботинок". В понедельник, объявляя победителей, выступающих за развитие, комитет по присуждению премии предостерег от политики, препятствующей развитию, такой как тарифы и ограниченная иммиграция. Мокир хорошо знает тот факт, что путь к экономическому застою многогранен, как он неоднократно отмечал в журнале "Reason" в 1990-х годах, сосредоточив свое внимание на определенных темах таким образом, чтобы впоследствии это выглядело дальновидным и помогало прояснить проблемы, с которыми сталкивается общество сегодня.
"Самый убедительный аргумент против консерватизма — это не стандартный аргумент, которому учат студентов бакалавриата на вводных курсах по международной экономике, а именно: тарифы искажают распределение ресурсов и создают 'мертвый груз'", — писал Мокир в июньском номере журнала "Reason" 1996 года. "Стандартный аргумент, несомненно, верен, но почему-то он не убедил многих людей с тех пор, как Адам Смит и Дэвид Рикардо впервые высказали его". Вместо этого, лучший аргумент заключается в том, что "протекционизм и изоляционизм препятствуют инновациям, лишая наших детей комфорта и безопасности, которые приносят прогресс и экономический рост", — заявил он. "Свободная торговля и международная конкуренция не только обеспечивают лучшее распределение ресурсов, но и гарантируют, что страны не впадут в технологическую летаргию, которая является главным врагом экономического роста".