Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzi özəl tibb mərkəzi kimi fəaliyyət göstərən “NNC” MMC-yə məxsus klinikada yoxlama keçirib.
“Qafqazinfo”nun əldə etdiyi məlumata görə, yoxlama zamanı klinikada həkim lisenziyası olmayan şəxslərin həkim fəaliyyəti ilə məşğul olduqları üzə çıxıb. Qanun pozuntusu ilə bağlı klinikanın fəaliyyəti dayandırılıb.
Nazirliyin Analitik Ekspertiza Mərkəzindən sorğumuza cavab olaraq məlumatı təsdiq ediblər. Qeyd edilib ki, sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunun 16-cı və 17-ci maddələrinə müvafiq olaraq Bakı şəhəri Nərimanov rayonu Əliyar Əliyev 41 ünvanda yerləşən “NNS KLİNİKA” MMC-yə məxsus özəl tibb müəssisəsində Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzi tərəfindən 6-7 aprel tarixlərində plandankənar (növbədənkənar) yoxlama keçirilib: “Xidməti yoxlama zamanı lisenziya olmadan tibb fəaliyyəti və qeydiyyatsız dərman vasitəsindən istifadə faktı aşkar edildiyindən hüquqi şəxs barəsində inzibati tənbeh tədbiri seçilərək, inzibati xətalar məcəlləsin 210.1 və 221.1 maddələri ilə inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və aidiyyəti üzrə növbəti icraata göndərilib.
Əlavə olaraq “NNS KLİNİKA” MMC-yə məxsus özəl tibb müəssisəsinin cari fəaliyyətinin dayandırılması üzrə hüquq-mühafizə orqanları qarşısında vəsatətin qaldırılması məqsədilə təqdimat təqdim edilib.
Cari əmək fəaliyyəti üzrə ixtisasına uyğun vəzifənin müəyyən edilməsi məqsədilə Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinə rəsmi müraciət ünvanlanıb”.

Проверка в клинике, принадлежащей ООО «NNC» – деятельность приостановлена
Центр аналитической экспертизы Министерства здравоохранения провел проверку в клинике, принадлежащей ООО «NNC», функционирующей как частный медицинский центр.
По информации, полученной «Qafqazinfo», в ходе проверки выяснилось, что в клинике лица без врачебной лицензии занимались врачебной деятельностью. В связи с нарушением закона деятельность клиники была приостановлена.
В ответ на наш запрос в Центре аналитической экспертизы Министерства подтвердили информацию. Было отмечено, что в соответствии со статьями 16 и 17 Закона Азербайджанской Республики «О регулировании проверок, проводимых в сфере предпринимательства, и защите интересов предпринимателей» Центром аналитической экспертизы Министерства здравоохранения 6-7 апреля была проведена внеплановая проверка в частном медицинском учреждении, принадлежащем ООО «NNS KLİNİKA», расположенном по адресу: город Баку, Наримановский район, Алияр Алиев, 41: «Поскольку в ходе служебной проверки были выявлены факты осуществления медицинской деятельности без лицензии и использования незарегистрированных лекарственных средств, в отношении юридического лица была избрана мера административного взыскания, составлен протокол об административном правонарушении по статьям 210.1 и 221.1 Кодекса об административных правонарушениях и направлен для дальнейшего производства по принадлежности.
Кроме того, было подано представление в правоохранительные органы с целью возбуждения ходатайства о приостановлении текущей деятельности частного медицинского учреждения, принадлежащего ООО «NNS KLİNİKA».
С целью определения должности, соответствующей квалификации по текущей трудовой деятельности, Центр аналитической экспертизы Министерства здравоохранения направил официальное обращение в Государственную службу трудовой инспекции при Министерстве труда и социальной защиты населения».