Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzi özəl tibb mərkəzi kimi fəaliyyət göstərən “NNC” MMC-yə məxsus klinikada yoxlama keçirib.
“Qafqazinfo”nun əldə etdiyi məlumata görə, yoxlama zamanı klinikada həkim lisenziyası olmayan şəxslərin həkim fəaliyyəti ilə məşğul olduqları üzə çıxıb. Qanun pozuntusu ilə bağlı klinikanın fəaliyyəti dayandırılıb.
Nazirliyin Analitik Ekspertiza Mərkəzindən sorğumuza cavab olaraq məlumatı təsdiq ediblər. Qeyd edilib ki, sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunun 16-cı və 17-ci maddələrinə müvafiq olaraq Bakı şəhəri Nərimanov rayonu Əliyar Əliyev 41 ünvanda yerləşən “NNS KLİNİKA” MMC-yə məxsus özəl tibb müəssisəsində Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzi tərəfindən 6-7 aprel tarixlərində plandankənar (növbədənkənar) yoxlama keçirilib: “Xidməti yoxlama zamanı lisenziya olmadan tibb fəaliyyəti və qeydiyyatsız dərman vasitəsindən istifadə faktı aşkar edildiyindən hüquqi şəxs barəsində inzibati tənbeh tədbiri seçilərək, inzibati xətalar məcəlləsin 210.1 və 221.1 maddələri ilə inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və aidiyyəti üzrə növbəti icraata göndərilib.
Əlavə olaraq “NNS KLİNİKA” MMC-yə məxsus özəl tibb müəssisəsinin cari fəaliyyətinin dayandırılması üzrə hüquq-mühafizə orqanları qarşısında vəsatətin qaldırılması məqsədilə təqdimat təqdim edilib.
Cari əmək fəaliyyəti üzrə ixtisasına uyğun vəzifənin müəyyən edilməsi məqsədilə Səhiyyə Nazirliyinin Analitik Ekspertiza Mərkəzindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinə rəsmi müraciət ünvanlanıb”.

The Analytical Expertise Center of the Ministry of Health conducted an inspection at the clinic belonging to “NNC” LLC, which operates as a private medical center.
According to information obtained by “Qafqazinfo”, during the inspection, it was revealed that individuals without medical licenses were engaged in medical activities at the clinic. Due to the violation of law, the clinic's operations have been suspended.
In response to our inquiry, the Analytical Expertise Center of the Ministry confirmed the information. It was noted that, in accordance with Articles 16 and 17 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Regulation of Inspections in the Field of Entrepreneurship and Protection of Entrepreneurs' Interests”, an unscheduled (extraordinary) inspection was conducted by the Analytical Expertise Center of the Ministry of Health on April 6-7 at the private medical institution “NNS KLİNİKA” LLC, located at 41 Aliyar Aliyev Street, Narimanov district, Baku city: “During the service inspection, since facts of medical activity without a license and the use of unregistered medicinal products were discovered, an administrative penalty measure was chosen against the legal entity, and a protocol on administrative offense was drawn up under Articles 210.1 and 221.1 of the Code of Administrative Offenses and sent for further proceedings as appropriate.
Additionally, a submission was made to law enforcement agencies with the aim of raising a petition for the suspension of the current operations of the private medical institution belonging to “NNS KLİNİKA” LLC.
A formal appeal was addressed from the Analytical Expertise Center of the Ministry of Health to the State Labor Inspectorate Service under the Ministry of Labor and Social Protection of Population to determine a position corresponding to the current labor activity's qualification”.