Netflix və Warner Bros. Discovery (WBD) şirkətləri arasında baş tutacaq, tamamilə nağd əsaslı satın alma əməliyyatı ilə bağlı yeni detallar ortaya çıxıb. Bu əməliyyat, media sektorunda əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olacaq və şirkətlərin gələcək strategiyalarına təsir edəcək mühüm bir addımdır.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, yenilənmiş razılaşma, həm Netflix, həm də WBD idarə heyətləri tərəfindən yekdilliklə təsdiqlənib. Bu əməliyyatın tamamlanması, Discovery Global-ın ayrılmasının başa çatması, zəruri tənzimləyici təsdiqlərin alınması, WBD səhmdarlarının razılığı və digər adi bağlanış şərtlərinə bağlı olacaq.
Bundan əvvəl, Paramount şirkəti 22 dekabr 2025-ci ildə təklifini yeniləmişdi. Şirkət, WBD-nin bütün səhmlərini səhm başına 30 dollar nağd qarşılığında satın alma təklifini davam etdirərkən, milyarder iş adamı Larry Ellison, təklifin 40,4 milyard dollarlıq öz kapitalı maliyyələşməsi üçün şəxsi zəmanət vermişdi. Yeniləmənin, WBD səhmdarlarının təklif olunan əməliyyat üçün aprel 2026-cı ilə qədər səs verməsini mümkün edəcəyi gözlənilir. Bu sürətləndirilmiş cədvəli dəstəkləmək məqsədilə WBD, ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyasına (SEC) məlumat sənədini təqdim edib.
Netflix, 5 dekabr 2025-ci ildə Warner Bros.-u film və televiziya studiyaları, həmçinin HBO Max və HBO-nu da əhatə edəcək şəkildə, 72 milyard dollarlıq öz kapitalı dəyəri və 82,7 milyard dollarlıq ümumi biznes dəyəri üzərindən satın almaq üçün Warner Bros. Discovery ilə razılığa gəlmişdi. WBD səhmdarlarının, WBD-dən ayrıldıqdan sonra Discovery Global səhmlərinin əlavə dəyərini də alacaqları bildirilir. Əməliyyatın nağd vəsait, mövcud kredit imkanları və təmin edilmiş maliyyələşmə mənbələrinin birləşməsi ilə maliyyələşdiriləcəyi qeyd olunur.
Daha əvvəl elan edildiyi kimi, WBD-nin Warner Bros. və Discovery Global olaraq iki ayrı açıq şirkət kimi ayrılacağı, bu ayrılmanın Netflix-in Warner Bros.-u satın almasından əvvəl, altı ilə doqquz ay ərzində tamamlanmasının gözlənildiyi bildirilir. Netflix və Warner Bros. Discovery şirkətlərindən verilən birgə açıqlamada, tamamilə nağd olaraq həyata keçiriləcək satın alma əməliyyatının əvvəlki əməliyyat strukturunda olduğu kimi, WBD səhmi başına 27,75 dollar dəyərində qalacağı ifadə edildi.
Yenilənmiş razılaşmanın əməliyyat strukturunu sadələşdirəcəyi vurğulanaraq, WBD səhmdarları üçün dəyər dəqiqliyini artıracağı və səhmdar səsverməsinə gedən prosesi sürətləndirəcəyi bildirildi. WBD İdarə Heyəti, 17 dekabr 2025-ci ildə şirkətin səhmdarlarına, Paramount-un etdiyi satın alma təklifinin rədd edilməsini və Netflix ilə əldə edilən razılaşmanın dəstəklənməsini tövsiyə etmişdi. Açıqlamada, Netflix və WBD-nin rəqabət orqanları ilə əlaqələrini davam etdirdiyi və tənzimləyici qurumlarla sıx əməkdaşlıq etdiyi bildirildi.

New details have emerged regarding the all-cash acquisition transaction that will take place between Netflix and Warner Bros. Discovery (WBD) companies. This transaction is a crucial step that will cause significant changes in the media sector and affect the future strategies of the companies.
Redaksiya reports, citing TRT Haber, that the renewed agreement has been unanimously approved by the boards of directors of both Netflix and WBD. The completion of this transaction will be subject to the conclusion of the spin-off of Discovery Global, obtaining necessary regulatory approvals, the consent of WBD shareholders, and other customary closing conditions.
Previously, Paramount company had renewed its offer on December 22, 2025. While the company continued its offer to acquire all shares of WBD in exchange for $30 cash per share, billionaire businessman Larry Ellison had provided a personal guarantee for the equity financing of the offer amounting to $40.4 billion. The renewal is expected to allow WBD shareholders to vote on the proposed transaction by April 2026. To support this accelerated timeline, WBD has filed a registration statement with the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC).
On December 5, 2025, Netflix had reached an agreement with Warner Bros. Discovery to acquire Warner Bros., including its film and television studios, as well as HBO Max and HBO, at an equity value of $72 billion and an enterprise value of $82.7 billion. It is reported that WBD shareholders will also receive the additional value of Discovery Global shares after their separation from WBD. The transaction is noted to be financed through a combination of cash, existing credit facilities, and committed financing sources.
As previously announced, WBD will be separated into two separate public companies, Warner Bros. and Discovery Global, with this separation expected to be completed within six to nine months prior to Netflix's acquisition of Warner Bros. In a joint statement from Netflix and Warner Bros. Discovery, it was stated that the all-cash acquisition transaction will remain at a value of $27.75 per WBD share, as in the previous transaction structure.
It was emphasized that the renewed agreement will simplify the transaction structure, increase value clarity for WBD shareholders, and accelerate the process leading to shareholder voting. The WBD Board of Directors had recommended to the company's shareholders on December 17, 2025, to reject Paramount's acquisition offer and support the agreement reached with Netflix. The statement indicated that Netflix and WBD are continuing their engagement with competition authorities and are cooperating closely with regulatory bodies.