Netflix və Warner Bros. Discovery (WBD) şirkətləri arasında baş tutacaq, tamamilə nağd əsaslı satın alma əməliyyatı ilə bağlı yeni detallar ortaya çıxıb. Bu əməliyyat, media sektorunda əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olacaq və şirkətlərin gələcək strategiyalarına təsir edəcək mühüm bir addımdır.
Redaksiya TRT Haber-ə istinadən məlumat verir ki, yenilənmiş razılaşma, həm Netflix, həm də WBD idarə heyətləri tərəfindən yekdilliklə təsdiqlənib. Bu əməliyyatın tamamlanması, Discovery Global-ın ayrılmasının başa çatması, zəruri tənzimləyici təsdiqlərin alınması, WBD səhmdarlarının razılığı və digər adi bağlanış şərtlərinə bağlı olacaq.
Bundan əvvəl, Paramount şirkəti 22 dekabr 2025-ci ildə təklifini yeniləmişdi. Şirkət, WBD-nin bütün səhmlərini səhm başına 30 dollar nağd qarşılığında satın alma təklifini davam etdirərkən, milyarder iş adamı Larry Ellison, təklifin 40,4 milyard dollarlıq öz kapitalı maliyyələşməsi üçün şəxsi zəmanət vermişdi. Yeniləmənin, WBD səhmdarlarının təklif olunan əməliyyat üçün aprel 2026-cı ilə qədər səs verməsini mümkün edəcəyi gözlənilir. Bu sürətləndirilmiş cədvəli dəstəkləmək məqsədilə WBD, ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyasına (SEC) məlumat sənədini təqdim edib.
Netflix, 5 dekabr 2025-ci ildə Warner Bros.-u film və televiziya studiyaları, həmçinin HBO Max və HBO-nu da əhatə edəcək şəkildə, 72 milyard dollarlıq öz kapitalı dəyəri və 82,7 milyard dollarlıq ümumi biznes dəyəri üzərindən satın almaq üçün Warner Bros. Discovery ilə razılığa gəlmişdi. WBD səhmdarlarının, WBD-dən ayrıldıqdan sonra Discovery Global səhmlərinin əlavə dəyərini də alacaqları bildirilir. Əməliyyatın nağd vəsait, mövcud kredit imkanları və təmin edilmiş maliyyələşmə mənbələrinin birləşməsi ilə maliyyələşdiriləcəyi qeyd olunur.
Daha əvvəl elan edildiyi kimi, WBD-nin Warner Bros. və Discovery Global olaraq iki ayrı açıq şirkət kimi ayrılacağı, bu ayrılmanın Netflix-in Warner Bros.-u satın almasından əvvəl, altı ilə doqquz ay ərzində tamamlanmasının gözlənildiyi bildirilir. Netflix və Warner Bros. Discovery şirkətlərindən verilən birgə açıqlamada, tamamilə nağd olaraq həyata keçiriləcək satın alma əməliyyatının əvvəlki əməliyyat strukturunda olduğu kimi, WBD səhmi başına 27,75 dollar dəyərində qalacağı ifadə edildi.
Yenilənmiş razılaşmanın əməliyyat strukturunu sadələşdirəcəyi vurğulanaraq, WBD səhmdarları üçün dəyər dəqiqliyini artıracağı və səhmdar səsverməsinə gedən prosesi sürətləndirəcəyi bildirildi. WBD İdarə Heyəti, 17 dekabr 2025-ci ildə şirkətin səhmdarlarına, Paramount-un etdiyi satın alma təklifinin rədd edilməsini və Netflix ilə əldə edilən razılaşmanın dəstəklənməsini tövsiyə etmişdi. Açıqlamada, Netflix və WBD-nin rəqabət orqanları ilə əlaqələrini davam etdirdiyi və tənzimləyici qurumlarla sıx əməkdaşlıq etdiyi bildirildi.

Netflix покупает Warner Bros.: раскрыты детали новой сделки
Netflix и Warner Bros. Discovery (WBD) объявили о новых деталях предстоящей сделки по полному поглощению, которая будет осуществлена исключительно за счет денежных средств. Эта сделка станет важным шагом, который приведет к значительным изменениям в медиасекторе и повлияет на будущие стратегии компаний.
Redaksiya сообщает со ссылкой на TRT Haber, что обновленное соглашение было единогласно одобрено советами директоров как Netflix, так и WBD. Завершение этой сделки будет зависеть от завершения выделения Discovery Global, получения необходимых регуляторных одобрений, согласия акционеров WBD и других обычных условий закрытия.
Ранее, 22 декабря 2025 года, компания Paramount обновила свое предложение. Продолжая предлагать покупку всех акций WBD за 30 долларов наличными за акцию, миллиардер Ларри Эллисон предоставил личную гарантию на финансирование сделки в размере 40,4 миллиарда долларов за счет собственного капитала. Ожидается, что обновление позволит акционерам WBD проголосовать по предложенной сделке до апреля 2026 года. Для поддержки этого ускоренного графика WBD подала информационный документ в Комиссию по ценным бумагам и биржам США (SEC).
5 декабря 2025 года Netflix достигла соглашения с Warner Bros. Discovery о покупке Warner Bros., включая ее кино- и телевизионные студии, а также HBO Max и HBO, по оценке собственного капитала в 72 миллиарда долларов и общей стоимости бизнеса в 82,7 миллиарда долларов. Сообщается, что акционеры WBD также получат дополнительную стоимость акций Discovery Global после выделения из WBD. Отмечается, что сделка будет финансироваться за счет комбинации денежных средств, существующих кредитных линий и обеспеченных источников финансирования.
Как было объявлено ранее, WBD будет разделена на две отдельные публичные компании: Warner Bros. и Discovery Global. Ожидается, что это разделение будет завершено за шесть-девять месяцев до покупки Warner Bros. компанией Netflix. В совместном заявлении Netflix и Warner Bros. Discovery было заявлено, что сделка по полному поглощению за наличные останется на уровне 27,75 доллара за акцию WBD, как и в предыдущей структуре сделки.
Подчеркивается, что обновленное соглашение упростит структуру сделки, повысит ясность стоимости для акционеров WBD и ускорит процесс голосования акционеров. 17 декабря 2025 года совет директоров WBD рекомендовал акционерам компании отклонить предложение о покупке от Paramount и поддержать соглашение с Netflix. В заявлении говорится, что Netflix и WBD продолжают взаимодействовать с антимонопольными органами и тесно сотрудничают с регулирующими органами.