Netanyahu və ABŞ prezidenti Tramp Ağ Evdə birgə mətbuat konfransı keçirərək Qəzza üçün hazırlanan sülh planını təqdim ediblər. Tramp planı “əbədi sülh” istiqamətində imkan kimi qiymətləndirib və Netanyahunun razılığını qeyd edib; Netanyahu isə planın İsrailin müharibə məqsədlərini təmin etdiyini və girovların geri qaytarılmasının əsas prioritet olduğunu bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, planın əsas müddəaları arasında bütün girovların dərhal və tam qaytarılması, Həmasın silahsızlaşdırılması və Qəzzanın demilitarizasiyası yer alır. Razılaşma qəbul edildiyi təqdirdə mərhələli geri çəkilmə və 72 saat ərzində girovların azad edilməsi nəzərdə tutulur; daha sonra beynəlxalq bir orqan Həması tam şəkildə silahsızlandıracaq və Qəzza mülki idarəçilik üçün Həmas və Fələstin Milli Administrasiyasından kənar müvəqqəti sivil idarəçilik quruculuğu ilə nəzarət ediləcək. Netanyahu planın uğursuzluğu halında İsrailin əməliyyatları davam etdirəcəyini, bunun “asan” və ya “çətin” yolla ola biləcəyini vurğulayıb.
Netanyahu çıxışında 7 oktyabr faciəsini unutmamağın vacibliyini, əsgərlərin qəhrəmanlığını və İsrailin təhlükəsizlik məsuliyyətini ön plana çəkib. Tramp isə plana beynəlxalq dəstək toplamağa çalışdığını, “Qəzza üçün yeni fəsil” açılmasını arzuladığını və lazım gəlsə İsrailə tam dəstək verəcəyini bildirib; həmçinin “İbrahim Sazişləri”ndən bəhs edərək bölgədə əməkdaşlıq perspektivlərini yekunlaşdırıb.

Netanyahu and US President Trump held a joint press conference at the White House to present a peace plan prepared for Gaza. Trump evaluated the plan as an opportunity towards “eternal peace” and noted Netanyahu's agreement; Netanyahu, in turn, stated that the plan ensures Israel's war objectives and that the return of hostages is the main priority.
The editorial office reports that among the main provisions of the plan are the immediate and full return of all hostages, the disarmament of Hamas, and the demilitarization of Gaza. If the agreement is accepted, a phased withdrawal and the release of hostages within 72 hours are envisioned; subsequently, an international body will fully disarm Hamas, and Gaza will be controlled by establishing a temporary civilian administration for civil governance, separate from Hamas and the Palestinian National Authority. Netanyahu emphasized that in case of the plan's failure, Israel will continue operations, stating it could be “the easy way” or “the hard way.”
In his speech, Netanyahu highlighted the importance of not forgetting the October 7 tragedy, the heroism of the soldiers, and Israel's security responsibility. Trump, for his part, stated that he is trying to gather international support for the plan, wishes for a “new chapter for Gaza” to open, and will give full support to Israel if needed; he also concluded by mentioning the “Abraham Accords” and the prospects for cooperation in the region.