İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu, Avstraliyanın Erin Molan ilə müsahibəsində özünə qarşı açılan məhkəmə prosesini "cadugər ovu" adlandıraraq, bunun baş nazir kimi vəzifələrini yerinə yetirməsinə mane olduğunu bildirib. Bu açıqlama, Netanyahu-nun siyasi arenada qarşılaşdığı çətinlikləri və özünə qarşı yönələn ittihamlara reaksiyasını əks etdirir.
Redaksiya məlumat verir ki, Netanyahu, müsahibəsində, İsrailin özünə kifayət etdiyini vurğulayaraq, ABŞ-dan əlavə hərbi yardım almaq istəyi barədə iddiaları rədd edib. O, həmçinin, Nyu-York şəhərinin yeni seçilmiş meri Zohran Mamdaniyə qarşı ən birbaşa tənqidini səsləndirib. Bu çıxışlar, Netanyahu-nun siyasi mövqeyini və İsrailin xarici siyasətindəki prioritetlərini göstərir.
Netanyahu-nun "cadugər ovu" ifadəsi, onun məhkəmə prosesinin siyasi motivli olduğuna dair inancını əks etdirir. Bu, baş nazirin özünə qarşı yönələn ittihamları rədd etməsi və vəzifələrini yerinə yetirməsinə maneə yaradan bir faktor kimi qiymətləndirməsi ilə üst-üstə düşür. İsrailin ABŞ-dan əlavə hərbi yardım almaq istəyi barədə iddiaların rədd edilməsi isə, ölkənin öz müdafiə qabiliyyətinə və müstəqilliyinə olan inamını nümayiş etdirir. Netanyahu-nun Nyu-Yorkun yeni meri Zohran Mamdaniyə qarşı tənqidi isə, İsrailin xarici siyasətindəki müəyyən məsələlərə dair fərqli yanaşmaların olduğunu göstərir. Bu, İsrailin siyasi rəhbərliyinin müxtəlif mövqelərə və şəxslərə qarşı münasibətini əks etdirən bir nümunədir.

Нетаньяху назвал судебный процесс «охотой на ведьм»
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в интервью австралийской журналистке Эрин Молан назвал судебный процесс, возбужденный против него, «охотой на ведьм», заявив, что это мешает ему выполнять обязанности премьер-министра. Это заявление отражает трудности, с которыми Нетаньяху сталкивается на политической арене, и его реакцию на выдвинутые против него обвинения.
Редакция сообщает, что Нетаньяху в своем интервью подчеркнул, что Израиль самодостаточен, и отверг утверждения о желании получить дополнительную военную помощь от США. Он также высказал свою самую прямую критику в адрес новоизбранного мэра Нью-Йорка Зорана Мамдани. Эти заявления демонстрируют политическую позицию Нетаньяху и приоритеты внешней политики Израиля.
Выражение Нетаньяху «охота на ведьм» отражает его убеждение в политической мотивированности судебного процесса. Это совпадает с тем, что премьер-министр отвергает выдвинутые против него обвинения и расценивает их как фактор, препятствующий выполнению его обязанностей. Отказ от утверждений о желании Израиля получить дополнительную военную помощь от США демонстрирует уверенность страны в своих оборонных возможностях и независимости. Критика Нетаньяху в адрес нового мэра Нью-Йорка Зорана Мамдани, в свою очередь, указывает на наличие различных подходов к определенным вопросам во внешней политике Израиля. Это пример, отражающий отношение политического руководства Израиля к различным позициям и личностям.