İsraildə hakim koalisiya partiyalarından biri olan Şas Partiyasının hökumətdən ayrılması nəticəsində Benyamin Netanyahunun rəhbərlik etdiyi hökumət parlamentdə əksəriyyət səsini itirib.
Redaksiya xəbər verir ki, müxalifətin lideri Yair Lapid bununla bağlı açıqlamasında hazırkı vəziyyəti qanuni legitimliyini itirmiş azlıq hökuməti kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, belə bir hökumət nə müharibəyə əsgər göndərməyə, nə də həyati qərarlar verməyə səlahiyyətlidir.
Lapid bildirib ki, azlıq hökuməti nə Qəzzanın taleyinə, nə Suriya və ya Səudiyyə Ərəbistanı ilə mümkün razılaşmalara qərar verə bilməz. O, İsrailin bir an əvvəl bu qeyri-legitim vəziyyətdən çıxaraq növbədənkənar seçkilərə getməli olduğunu vurğulayıb.

В результате выхода из правительства партии ШАС, одной из правящих коалиционных партий в Израиле, правительство, возглавляемое Биньямином Нетаньяху, потеряло большинство голосов в парламенте.
Редакция сообщает, что лидер оппозиции Яир Лапид в своем заявлении по этому поводу оценил текущую ситуацию как правительство меньшинства, утратившее свою законную легитимность. По его словам, такое правительство не имеет полномочий ни отправлять солдат на войну, ни принимать жизненно важные решения.
Лапид заявил, что правительство меньшинства не может решать судьбу Газы, а также возможные соглашения с Сирией или Саудовской Аравией. Он подчеркнул, что Израиль должен как можно скорее выйти из этой нелегитимной ситуации и провести внеочередные выборы.