NATO-nun Baş katibi Mark Rutte ittifaqın gələcəyi ilə bağlı açıqlamalarında müttəfiqlərin müdafiə imkanlarını artırma sürətindən məmnunluq ifadə edib, lakin bunun kifayət etmədiyini bildirib. Xüsusilə müdafiə xərclərinin ÜDM-in 5'inə qaldırılmasına yönəlik öhdəliklərə toxunan Rutte deyib: "Bu, gələcəkdə NATO-nun müttəfiqlərin ABŞ-yə həddən artıq asılı olduğu bir ittifaq olmasını əngəlləyəcək".
Redaksiya məlumat verir ki, Baş katib müttəfiqlərin büdcələrini təmin etmək və ordularını böyütmək üçün sürətlə hərəkət etdiyini qeyd edərək, "Amma bu irəliləyişlərə baxmayaraq, daha çoxuna ehtiyacımız olacağı aydındır" xəbərdarlığını edib. ABŞ-nin qlobal təhlükəsizlik üçün əvəzolunmaz olduğunu müdafiə edən Rutte "Azadlığın istisna deyil, qayda olması üçün Amerika liderliyi mütləq lazımdır" ifadələrini işlədib.
Rutte, Tramp administrasiyasının "sert güc"ə yönəlmiş yanaşmasının Avropa üzərində müsbət təsir göstərdiyini vurğulayıb və deyib: "Trampın irəliləyişə olan bağlılığı, Avropaya dəyərlərin sert güclə dəstəklənməli olduğunu xatırladaraq, bir nəsildən çox davam edən durğunluq və zəifləməni tərsinə çevirdi". İttifaqın yeni dövrdəki vizyonunu isə Rutte belə yekunlaşdırıb: "Amerika liderliyi, azadlığı və təhlükəsizliyi qorumaq mövzusundakı ortaq qətiyyət sayəsində NATO güclənir. Daha güclü bir NATO daxilində daha güclü bir Avropanın, ABŞ liderliyini zəmanət kimi görməyəcəyinə inanıram".

NATO Secretary General Mark Rutte expressed satisfaction with the speed at which allies are increasing their defense capabilities in his statements regarding the future of the alliance, but stated that it is not enough. Referring specifically to commitments to raise defense spending to 5% of GDP, Rutte said: "This will prevent NATO from being an alliance in the future where allies are overly dependent on the US."
Redaksiya reports that the Secretary General noted that allies are moving quickly to secure their budgets and expand their armies, warning: "But despite these advancements, it is clear that we will need more." Defending the indispensability of the US for global security, Rutte used the phrases: "American leadership is absolutely necessary for freedom to be the rule, not the exception."
Rutte emphasized that the Trump administration's "hard power" approach had a positive impact on Europe, stating: "Trump's commitment to progress, reminding Europe that values must be backed by hard power, reversed a stagnation and weakening that had lasted for more than a generation." Rutte concluded the alliance's vision for the new era as follows: "Thanks to American leadership and a shared determination to protect freedom and security, NATO is growing stronger. I believe that a stronger Europe within a stronger NATO will not view US leadership as a guarantee."