NATO-nun Baş katibi Mark Rutte ittifaqın gələcəyi ilə bağlı açıqlamalarında müttəfiqlərin müdafiə imkanlarını artırma sürətindən məmnunluq ifadə edib, lakin bunun kifayət etmədiyini bildirib. Xüsusilə müdafiə xərclərinin ÜDM-in 5'inə qaldırılmasına yönəlik öhdəliklərə toxunan Rutte deyib: "Bu, gələcəkdə NATO-nun müttəfiqlərin ABŞ-yə həddən artıq asılı olduğu bir ittifaq olmasını əngəlləyəcək".
Redaksiya məlumat verir ki, Baş katib müttəfiqlərin büdcələrini təmin etmək və ordularını böyütmək üçün sürətlə hərəkət etdiyini qeyd edərək, "Amma bu irəliləyişlərə baxmayaraq, daha çoxuna ehtiyacımız olacağı aydındır" xəbərdarlığını edib. ABŞ-nin qlobal təhlükəsizlik üçün əvəzolunmaz olduğunu müdafiə edən Rutte "Azadlığın istisna deyil, qayda olması üçün Amerika liderliyi mütləq lazımdır" ifadələrini işlədib.
Rutte, Tramp administrasiyasının "sert güc"ə yönəlmiş yanaşmasının Avropa üzərində müsbət təsir göstərdiyini vurğulayıb və deyib: "Trampın irəliləyişə olan bağlılığı, Avropaya dəyərlərin sert güclə dəstəklənməli olduğunu xatırladaraq, bir nəsildən çox davam edən durğunluq və zəifləməni tərsinə çevirdi". İttifaqın yeni dövrdəki vizyonunu isə Rutte belə yekunlaşdırıb: "Amerika liderliyi, azadlığı və təhlükəsizliyi qorumaq mövzusundakı ortaq qətiyyət sayəsində NATO güclənir. Daha güclü bir NATO daxilində daha güclü bir Avropanın, ABŞ liderliyini zəmanət kimi görməyəcəyinə inanıram".

Генеральный секретарь НАТО Рутте заявил, что обязательство по расходам на оборону недостаточно
Генеральный секретарь НАТО Марк Рутте в своих заявлениях о будущем альянса выразил удовлетворение скоростью наращивания оборонных возможностей союзников, но заявил, что этого недостаточно. Касаясь обязательств по увеличению расходов на оборону до 5% ВВП, Рутте сказал: "Это предотвратит превращение НАТО в альянс, в котором союзники чрезмерно зависят от США в будущем".
Редакция сообщает, что Генеральный секретарь отметил, что союзники быстро действуют для обеспечения своих бюджетов и увеличения своих армий, предупредив: "Но, несмотря на эти успехи, очевидно, что нам понадобится больше". Отстаивая незаменимость США для глобальной безопасности, Рутте использовал выражения: "Американское лидерство абсолютно необходимо для того, чтобы свобода была правилом, а не исключением".
Рутте подчеркнул, что подход администрации Трампа, ориентированный на "жесткую силу", оказал положительное влияние на Европу, и сказал: "Приверженность Трампа прогрессу, напомнив Европе, что ценности должны быть поддержаны жесткой силой, обратила вспять стагнацию и ослабление, продолжавшиеся более поколения". Видение альянса в новый период Рутте подытожил так: "Благодаря американскому лидерству, общей решимости в вопросах защиты свободы и безопасности, НАТО укрепляется. Я верю, что более сильная Европа в рамках более сильного НАТО не будет рассматривать лидерство США как гарантию".