NASA Ay və Mars üçün süni intellekt strategiyasını genişləndirir
NASA Ay və Mars üçün süni intellekt təşəbbüsü başladır yeni NASA Ay və Mars istiqamətində dərin kosmos tədqiqatları üçün süni intellektin tətbiqini nəzərdə tutan yeni proqramını elan edib. Foundational Artificial Intelligence for the Moon and Mars adlanan təşəbbüs Ay və Mars missiyaları zamanı toplanan məlumatların emalı üçün böyük dil modelləri və maşın öyrənməsi alqoritmlərindən istifadəni hədəfləyir.
Redaksiya xəbər verir ki, elmi ictimaiyyət agentliyin strategiyasında diqqətçəkən paradoks olduğunu bildirir. NASA Watch-un qiymətləndirməsinə görə, FAIMM Mars missiyalarının əsas elmi məqsədlərindən biri sayılan astrobiologiyanı proqram çərçivəsində nəzərə almır və daha çox ümumi ərazi tədqiqatlarına yönəlir.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, bu yanaşma Qırmızı Planetdən toplanan məlumatların təhlili üçün güclü alət yaratsa da, həmin məlumatların əsas toplanma səbəbi olan həyat izlərinin axtarışı sualını kənarda qoyur.
Tənqidçilərin fikrincə, astrobiologiyanın prosesdən çıxarılması Mars tədqiqatlarının elmi dəyərinin azalmasına və prioritetlərin yenidən nəzərdən keçirilməsinə ehtiyac yarada bilər.

NASA запускает инициативу по искусственному интеллекту для Луны и Марса. NASA объявило о новой программе, предусматривающей применение искусственного интеллекта для глубоких космических исследований в направлении Луны и Марса. Инициатива под названием Foundational Artificial Intelligence for the Moon and Mars (FAIMM) нацелена на использование больших языковых моделей и алгоритмов машинного обучения для обработки данных, собранных во время миссий на Луну и Марс.
Редакция сообщает, что научное сообщество отмечает заметный парадокс в стратегии агентства. По оценкам NASA Watch, FAIMM не учитывает астробиологию, которая является одной из основных научных целей марсианских миссий, и в большей степени ориентирована на общие исследования местности.
Специалисты подчеркивают, что, хотя такой подход создает мощный инструмент для анализа данных, собранных с Красной планеты, он оставляет без ответа вопрос о поиске следов жизни, что является основной причиной сбора этих данных.
По мнению критиков, исключение астробиологии из процесса может привести к снижению научной ценности исследований Марса и необходимости пересмотра приоритетов.