NASA Ay və Mars üçün süni intellekt strategiyasını genişləndirir
NASA Ay və Mars üçün süni intellekt təşəbbüsü başladır yeni NASA Ay və Mars istiqamətində dərin kosmos tədqiqatları üçün süni intellektin tətbiqini nəzərdə tutan yeni proqramını elan edib. Foundational Artificial Intelligence for the Moon and Mars adlanan təşəbbüs Ay və Mars missiyaları zamanı toplanan məlumatların emalı üçün böyük dil modelləri və maşın öyrənməsi alqoritmlərindən istifadəni hədəfləyir.
Redaksiya xəbər verir ki, elmi ictimaiyyət agentliyin strategiyasında diqqətçəkən paradoks olduğunu bildirir. NASA Watch-un qiymətləndirməsinə görə, FAIMM Mars missiyalarının əsas elmi məqsədlərindən biri sayılan astrobiologiyanı proqram çərçivəsində nəzərə almır və daha çox ümumi ərazi tədqiqatlarına yönəlir.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, bu yanaşma Qırmızı Planetdən toplanan məlumatların təhlili üçün güclü alət yaratsa da, həmin məlumatların əsas toplanma səbəbi olan həyat izlərinin axtarışı sualını kənarda qoyur.
Tənqidçilərin fikrincə, astrobiologiyanın prosesdən çıxarılması Mars tədqiqatlarının elmi dəyərinin azalmasına və prioritetlərin yenidən nəzərdən keçirilməsinə ehtiyac yarada bilər.

NASA Expands Artificial Intelligence Strategy for Moon and Mars
NASA has launched a new initiative for artificial intelligence for the Moon and Mars. The new program, named Foundational Artificial Intelligence for the Moon and Mars (FAIMM), aims to apply artificial intelligence for deep space exploration towards the Moon and Mars. The initiative targets the use of large language models and machine learning algorithms for processing data collected during Moon and Mars missions.
The editorial reports that the scientific community has pointed out a notable paradox in the agency's strategy. According to NASA Watch's assessment, FAIMM does not consider astrobiology, which is one of the primary scientific objectives of Mars missions, within the program's framework and focuses more on general terrain research.
Experts emphasize that while this approach creates a powerful tool for analyzing data collected from the Red Planet, it sidelines the question of searching for traces of life, which is the primary reason for collecting that data.
According to critics, the exclusion of astrobiology could lead to a decrease in the scientific value of Mars research and necessitate a re-evaluation of priorities.