29 sentyabr tarixində Medianın İnkişafı Agentliyi və ADA Universitetinin İxtisasartırma Proqramının birgə təşkilatçılığı ilə Özbəkistan Respublikasının bir sıra dövlət orqan və qurumlarının kommunikasiyaya məsul nümayəndələri üçün “Narrativlərin formalaşdırılması: Strateji kommunikasiya və ictimaiyyətlə əlaqələrdə effektivlik” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin Kommunikasiya şöbəsinin müdiri Səidə Şəfiyeva vurğulayıb ki, seminar kommunikasiya və media sahəsində əməkdaşlığın daha da güclənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etməklə yanaşı, dövlət qurumlarının kommunikasiya potensialının gücləndirilməsinə, ictimaiyyətlə əlaqələrin daha effektiv qurulmasına və müasir çağırışlara uyğun yanaşmaların formalaşdırılmasına xidmət edir.
ADA Universitetinin İxtisasartırma proqramının dövlət proqramları üzrə meneceri Sevinc Hüseynova çıxışında bildirib ki, strateji kommunikasiya üzrə keçirilən seminar iştirakçılar üçün həm nəzəri, həm də praktiki biliklərin inteqrasiyası baxımından vacib təcrübədir və dövlət qurumlarında çalışan mütəxəssislərin peşəkarlığının artırılmasına və innovativ yanaşmaların tətbiqinə geniş imkan yaradır.
Seminarı Medianın İnkişafı Agentliyinin Müşahidə Şurasının üzvü, ADA Universitetinin Kommunikasiya və Rəqəmsal Media ixtisasının müəllimi Şəfəq Mehralıyeva aparıb. Təqdimat zamanı iştirakçılara ictimai narrativlərin düzgün qurulması, strateji yanaşmaların tətbiqi və kommunikasiya prosesində auditoriyaya effektiv mesajların çatdırılması barədə praktik məlumatlar təqdim olunub.
Müzakirələrdə qeyd olunub ki, müasir dövrdə kommunikasiya yalnız informasiyanın ötürülməsi ilə məhdudlaşmır, həm də dövlət qurumlarının nüfuzunun möhkəmləndirilməsində və vətəndaşlarla qarşılıqlı etimadın formalaşdırılmasında mühüm rol oynayır. Xüsusilə, rəqəmsal media alətlərindən səmərəli istifadə və məqsədyönlü kommunikasiya siyasətinin hazırlanması uğurlu nəticələrin əldə olunmasında əsas şərtlərdən biri kimi dəyərləndirilib.

29 сентября Агентство по развитию медиа и Программа повышения квалификации Университета ADA совместно организовали семинар на тему «Формирование нарративов: Эффективность в стратегических коммуникациях и связях с общественностью» для представителей ряда государственных органов и учреждений Республики Узбекистан, ответственных за коммуникации.
Выступая с вступительной речью, руководитель отдела коммуникаций Агентства по развитию медиа Саида Шафиева подчеркнула, что семинар имеет важное значение для дальнейшего укрепления сотрудничества в сфере коммуникаций и медиа, а также служит усилению коммуникационного потенциала государственных структур, более эффективному построению связей с общественностью и формированию подходов, соответствующих современным вызовам.
Менеджер по государственным программам Программы повышения квалификации Университета ADA Севиндж Гусейнова в своем выступлении отметила, что семинар по стратегическим коммуникациям является важным опытом для участников с точки зрения интеграции как теоретических, так и практических знаний, и создает широкие возможности для повышения профессионализма специалистов, работающих в государственных структурах, и применения инновационных подходов.
Семинар провела член Наблюдательного совета Агентства по развитию медиа, преподаватель специальности «Коммуникации и цифровые медиа» Университета ADA Шафаг Мехралыева. В ходе презентации участникам была представлена практическая информация о правильном построении общественных нарративов, применении стратегических подходов и эффективной доставке сообщений аудитории в процессе коммуникации.
В ходе обсуждений было отмечено, что в современную эпоху коммуникация не ограничивается только передачей информации, но и играет важную роль в укреплении репутации государственных структур и формировании взаимного доверия с гражданами. В частности, эффективное использование инструментов цифровых медиа и разработка целенаправленной коммуникационной политики были оценены как одно из ключевых условий для достижения успешных результатов.