MSK-nın tərkibi yenidən formalaşdırılacaq
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvləri sonuncu dəfə Milli Məclisin 2021-ci il aprelin 27-də keçirilən plenar iclasında seçiliblər.
Apreldə Milli Məclisdə MSK-nın tərkibinin yenidən formalaşdırılacağı gözlənilir.
Məlumat üçün bildirək ki, Mərkəzi Seçki Komissiyası 18 üzvdən ibarətdir və onlar Milli Məclis tərəfindən seçilir.
MSK-nın 6 üzvü deputatları Milli Məclisdə çoxluq təşkil edən və onların namizədliklərini təqdim edən siyasi partiyanı, 6 üzvü heç bir siyasi partiyaya mənsub olmayan (müstəqil) və onların namizədliklərini təqdim edən deputatları, 6 üzvü deputatları Milli Məclisdə azlıq təşkil edən və onların namizədliklərini təqdim edən siyasi partiyaları təmsil edir.
Müstəqil deputatları MSK-da namizədlikləri onlar tərəfindən irəli sürülmüş müstəqil, dövlət qulluğunda olmayan, bir qayda olaraq hüquqşünaslar təmsil edirlər.
2 namizəd maraqlı tərəflərlə - bir namizəd Milli Məclisdə çoxluq təşkil edən siyasi partiyanın nümayəndələri ilə, digər namizəd isə deputatları Milli Məclisdə azlıq təşkil edən siyasi partiyaların nümayəndələri ilə razılaşdırılır.
MSK onun həlledici səs hüquqlu üzvlərinin təyin edildiyi gündən ən geci 5 gün ərzində birinci iclasına toplaşır.
MSK-nın sədr, sədr müavini və iki katibi seçki komissiyasının birinci iclasında açıq səsvermə yolu ilə seçilirlər. Seçki komissiyasının sədri seçilənədək onun birinci iclasında və ya sədr olmadıqda iclasa yaşı daha çox olan üzv sədrlik edir. Seçki komissiyasının sədri Milli Məclisdə deputatları çoxluq təşkil edən siyasi partiyanı, katiblərin hər biri isə Milli Məclisdə deputatları azlıq təşkil edən siyasi partiyaları və müstəqil deputatları təmsil edirlər.

В апреле истекает пятилетний срок полномочий членов Центральной избирательной комиссии (ЦИК).
Члены Центральной избирательной комиссии в последний раз были избраны на пленарном заседании Милли Меджлиса, состоявшемся 27 апреля 2021 года.
Ожидается, что в апреле в Милли Меджлисе будет переформирован состав ЦИК.
Отметим, что Центральная избирательная комиссия состоит из 18 членов, которые избираются Милли Меджлисом.
6 членов ЦИК представляют политическую партию, депутаты которой составляют большинство в Милли Меджлисе и выдвигают своих кандидатов; 6 членов представляют депутатов, не принадлежащих ни к одной политической партии (независимых) и выдвигающих своих кандидатов; 6 членов представляют политические партии, депутаты которых составляют меньшинство в Милли Меджлисе и выдвигают своих кандидатов.
Независимых депутатов в ЦИК представляют независимые, не состоящие на государственной службе, как правило, юристы, чьи кандидатуры были выдвинуты ими.
2 кандидата согласовываются с заинтересованными сторонами – один кандидат с представителями политической партии, составляющей большинство в Милли Меджлисе, а другой кандидат – с представителями политических партий, депутаты которых составляют меньшинство в Милли Меджлисе.
ЦИК собирается на свое первое заседание не позднее чем через 5 дней со дня назначения ее членов с правом решающего голоса.
Председатель, заместитель председателя и два секретаря ЦИК избираются открытым голосованием на первом заседании избирательной комиссии. До избрания председателя избирательной комиссии или в его отсутствие заседание ведет старейший по возрасту член. Председатель избирательной комиссии представляет политическую партию, депутаты которой составляют большинство в Милли Меджлисе, а каждый из секретарей представляет политические партии, депутаты которых составляют меньшинство в Милли Меджлисе, и независимых депутатов.