MSK-nın nümayəndə heyəti Qazaxıstanda referendumu müşahidə edəcək
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Qazaxıstan Respublikasına səfərə yola düşüb.
Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin Media və kommunikasiya şöbəsindən Redaksiya-ya bildiriblər ki, Qazaxıstan Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Nurlan Abdirovun dəvəti ilə gerçəkləşdirilən səfərin əsas məqsədi martın 15-də Qazaxıstanda yeni Konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı keçiriləcək referendumu izləməkdir.
Səfər proqramına uyğun olaraq, Azərbaycan Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin Qazaxıstanlı həmkarı, həmçinin seçkilərin müşahidəsində iştirak edən təşkilatların və xarici ölkələrin seçki idarəetmə orqanlarının rəhbərləri ilə ikitərəfli görüşlərinin keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Görüşlər zamanı qurumlararası əlaqələrin inkişaf perspektivləri, seçkilərlə əlaqədar müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsinin aparılması planlaşdırılır.
Azərbaycan Mərkəzi Seçki Komissiyası Qazaxıstanda yeni Konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı referendumun müşahidəsində müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də təmsil olunur. Belə ki, Komissiyanın digər nümayəndələri beynəlxalq müşahidəçi qismində Türk Dövlətləri Təşkilatı, Türk Dövlətləri Parlament Assambleyası və Müstəqil Dövlətlər Birliyi missiyalarının tərkibində sözügedən referendumun müşahidəsində iştirak edirlər.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının nümayəndələri səsvermə günü paytaxt Astana şəhərində yerləşən məntəqələrdə referendum prosesini müşahidə edəcəklər.

A delegation led by the Chairman of the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan, Mazahir Panahov, has departed for the Republic of Kazakhstan.
The Media and Communications Department of the Central Election Commission Secretariat informed Redaksiya that the visit, made at the invitation of the Chairman of the Central Election Commission of Kazakhstan, Nurlan Abdirov, is primarily aimed at observing the referendum on the adoption of the new Constitution in Kazakhstan, scheduled for March 15.
In accordance with the visit program, bilateral meetings are planned between the Chairman of the Central Election Commission of Azerbaijan and his Kazakh counterpart, as well as with the heads of organizations and electoral management bodies of foreign countries participating in election observation. During the meetings, it is planned to exchange views on the development prospects of inter-institutional relations, expanding cooperation opportunities in various fields related to elections, and other issues of mutual interest.
The Central Election Commission of Azerbaijan is also represented in the observation of the referendum on the adoption of the new Constitution in Kazakhstan within the framework of various international organizations. Specifically, other representatives of the Commission are participating in the observation of the aforementioned referendum as international observers within the missions of the Organization of Turkic States, the Parliamentary Assembly of Turkic States, and the Commonwealth of Independent States.
On election day, the representatives of the Central Election Commission will observe the referendum process at polling stations located in the capital city of Astana.