MSK-nın nümayəndə heyəti Qazaxıstanda referendumu müşahidə edəcək
Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Qazaxıstan Respublikasına səfərə yola düşüb.
Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin Media və kommunikasiya şöbəsindən Redaksiya-ya bildiriblər ki, Qazaxıstan Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Nurlan Abdirovun dəvəti ilə gerçəkləşdirilən səfərin əsas məqsədi martın 15-də Qazaxıstanda yeni Konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı keçiriləcək referendumu izləməkdir.
Səfər proqramına uyğun olaraq, Azərbaycan Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin Qazaxıstanlı həmkarı, həmçinin seçkilərin müşahidəsində iştirak edən təşkilatların və xarici ölkələrin seçki idarəetmə orqanlarının rəhbərləri ilə ikitərəfli görüşlərinin keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Görüşlər zamanı qurumlararası əlaqələrin inkişaf perspektivləri, seçkilərlə əlaqədar müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsinin aparılması planlaşdırılır.
Azərbaycan Mərkəzi Seçki Komissiyası Qazaxıstanda yeni Konstitusiyanın qəbulu ilə bağlı referendumun müşahidəsində müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də təmsil olunur. Belə ki, Komissiyanın digər nümayəndələri beynəlxalq müşahidəçi qismində Türk Dövlətləri Təşkilatı, Türk Dövlətləri Parlament Assambleyası və Müstəqil Dövlətlər Birliyi missiyalarının tərkibində sözügedən referendumun müşahidəsində iştirak edirlər.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının nümayəndələri səsvermə günü paytaxt Astana şəhərində yerləşən məntəqələrdə referendum prosesini müşahidə edəcəklər.

Делегация ЦИК наблюдает за референдумом в Казахстане
Делегация под руководством председателя Центральной избирательной комиссии Азербайджанской Республики Мазахира Панахова отправилась с визитом в Республику Казахстан.
Как сообщили Редакции в отделе по работе со СМИ и коммуникациям Секретариата Центральной избирательной комиссии, основной целью визита, осуществляемого по приглашению председателя Центральной избирательной комиссии Казахстана Нурлана Абдирова, является наблюдение за референдумом по принятию новой Конституции, который пройдет в Казахстане 15 марта.
В соответствии с программой визита, также запланированы двусторонние встречи председателя Центральной избирательной комиссии Азербайджана с его казахстанским коллегой, а также с руководителями организаций, участвующих в наблюдении за выборами, и избирательных органов зарубежных стран. В ходе встреч планируется обмен мнениями о перспективах развития межведомственных связей, расширении возможностей сотрудничества в различных областях, связанных с выборами, и других вопросах, представляющих взаимный интерес.
Центральная избирательная комиссия Азербайджана также представлена в рамках различных международных организаций в наблюдении за референдумом по принятию новой Конституции в Казахстане. Так, другие представители Комиссии участвуют в наблюдении за указанным референдумом в качестве международных наблюдателей в составе миссий Организации тюркских государств, Парламентской ассамблеи тюркских государств и Содружества Независимых Государств.
Представители Центральной избирательной комиссии будут наблюдать за процессом референдума в день голосования на участках, расположенных в столице, городе Астана.