Azərbaycan vətəndaşları üçün tətbiq ediləcək viza rejiminin yeni qayda və şərtlərinin dəqiqləşdirilməsi məqsədilə Monteneqro tərəfinə rəsmi sorğu göndərilib.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Operativ Media-ya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Ayxan Hacızadə məlumat verib.
O bildirib ki, uzun müddət Monteneqro birtərəfli qaydada bu ölkəyə səfər etmək istəyən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına münasibətdə vizasız gediş-gəliş rejimini tətbiq edib: “Lakin Monteneqro hökumətinin qərarına əsasən, 2026-cı ilin 15 yanvar tarixindən etibarən Monteneqroya səfər etmək istəyən Azərbaycan vətəndaşları üçün viza rejimi tətbiq olunacaq”.
XİN sözçüsü qeyd edib ki, bu qərar Monteneqro hökumətinin Avropa İttifaqına üzvlük prosesi çərçivəsində üzərinə götürdüyü öhdəliklərlə əlaqədardır: “Ölkəmizin vətəndaşlarına münasibətdə viza rejiminin yeni qaydaları və şərtlərinin nədən ibarət olacağı barədə müvafiq sorğumuz qarşı tərəfə ünvanlanıb. Məsələ ilə bağlı, müvafiq qaydada əlavə məlumat veriləcək”.
Qeyd edək ki, 2026-cı il yanvarın 15-dən sonra Azərbaycan vətəndaşları Monteneqroya yalnız viza əsasında səfər edə biləcəklər. Bu ölkədə işləmək və ya biznes fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün isə ən azı 1 illik yaşayış icazəsinin alınması tələb olunacaq.
Monteneqro hökumətinin dekabr ayında keçirilən son iclasında viza rejimi ilə bağlı yeni qərarlar da qəbul edilib. Qərara əsasən, Bəhreyn Krallığı, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı və Türkiyə Respublikasının vətəndaşları etibarlı pasportla Monteneqroya vizasız daxil ola, tranzit keçə və 30 günədək ölkədə qala bilərlər.

An official inquiry has been sent to the Montenegrin side to clarify the new rules and conditions of the visa regime that will be applied to citizens of Azerbaijan.
The editorial reports that Aykhan Hajizada, spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs, informed Operativ Media about this.
He stated that for a long time, Montenegro unilaterally applied a visa-free regime for citizens of the Republic of Azerbaijan wishing to travel to this country: “However, based on the decision of the Montenegrin government, from January 15, 2026, a visa regime will be applied for citizens of Azerbaijan wishing to travel to Montenegro.”
The MFA spokesperson noted that this decision is related to the obligations undertaken by the Montenegrin government within the framework of its European Union membership process: “Our relevant inquiry has been addressed to the other party regarding what the new rules and conditions of the visa regime for our country's citizens will be. Further information will be provided in due course regarding this matter.”
It should be noted that after January 15, 2026, citizens of Azerbaijan will be able to travel to Montenegro only on a visa basis. To work or conduct business activities in this country, a residence permit of at least 1 year will be required.
New decisions regarding the visa regime were also made at the last meeting of the Montenegrin government held in December. According to the decision, citizens of the Kingdom of Bahrain, Qatar, Saudi Arabia, and the Republic of Turkey can enter Montenegro visa-free with a valid passport, transit, and stay in the country for up to 30 days.