Modi: Hindistan qlobal iqtisadi güc mərkəzinə çevrilir
Hindistanın Baş naziri Narendra Modi ölkəsinin qlobal iqtisadi göstəriciləri və əsas sektorlar üzrə mövqeyi barədə açıqlamalar verib. O bildirib ki, Hindistan hazırda dünyada ən sürətlə böyüyən böyük iqtisadiyyat statusuna malikdir.
Redaksiya xəbər verir ki, Narendra Modi Hindistanın vaksin və süd istehsalında dünya üzrə lider mövqedə olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, ölkədə startap ekosistemi sürətlə genişlənir və innovasiya yönümlü sahibkarlıq mühüm inkişaf mərhələsinə daxil olub.
Baş nazir həmçinin qeyd edib ki, Hindistan dünyanın üçüncü ən böyük aviasiya bazarına sahibdir. Bu sahədə sərnişin axınının və infrastruktur layihələrinin davamlı şəkildə artdığı xüsusi olaraq diqqətə çatdırılıb.
Açıqlamada əlavə olaraq bildirilib ki, Hindistan dəmir yolu sektorunda da qlobal miqyasda ön sıralardadır və dünyanın dördüncü ən böyük dəmir yolu bazarı hesab olunur. Modi bu göstəricilərin ölkənin uzunmüddətli iqtisadi inkişaf strategiyasının nəticəsi olduğunu vurğulayıb.

Моди: Индия становится глобальным экономическим центром
Премьер-министр Индии Нарендра Моди сделал заявления о глобальных экономических показателях страны и ее позициях в ключевых секторах. Он заявил, что Индия в настоящее время обладает статусом самой быстрорастущей крупной экономики в мире.
Редакция сообщает, что Нарендра Моди подчеркнул лидирующие позиции Индии в мире по производству вакцин и молока. По его словам, экосистема стартапов в стране стремительно расширяется, а инновационное предпринимательство вступило в важную фазу развития.
Премьер-министр также отметил, что Индия имеет третий по величине авиационный рынок в мире. Особо было отмечено постоянное увеличение пассажиропотока и инфраструктурных проектов в этой сфере.
В заявлении также было добавлено, что Индия занимает ведущие позиции в глобальном масштабе и в железнодорожном секторе, считаясь четвертым по величине железнодорожным рынком в мире. Моди подчеркнул, что эти показатели являются результатом долгосрочной стратегии экономического развития страны.