Avropa rəsmiləri xəbərdarlıq ediblər ki, aviasiya yanacağı çatışmazlığı səbəbindən böyük sayda insanın planlaşdırdığı məzuniyyətlər risk altına düşə bilər.
Bu barədə "Express” nəşri yazıb.
Məlumata görə, Avropa İttifaqının enerji üzrə komissarı Dan Yorqensen vəziyyəti "çox ciddi böhran” kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə əsasən, yanacaq qıtlığı hava nəqliyyatında genişmiqyaslı pozuntulara səbəb ola bilər.
Böhranın səbəbi kimi İranla müharibə və Hörmüz boğazının faktiki olaraq bağlanması göstərilir. Bu səbəbdən Yaxın Şərqdən neft ixracı kəskin azalıb və Avropada aviasiya yanacağı ehtiyatları ciddi şəkildə tükənib.
"Çox güman ki, bir çox insanın məzuniyyəti ya reyslərin ləğvi, ya da bilet qiymətlərinin həddindən artıq artması səbəbilə pozulacaq”, deyə Dan Yorqensen bildirib. O əlavə edib ki, yanacaq fiziki olaraq çatışmırsa, bütün səylər belə problemi tam həll edə bilməz.
İtaliya Mülki Aviasiya İdarəsinin rəhbəri Pyerluici Di Palma isə turistlərə ölkə daxilində istirahəti nəzərdən keçirməyi tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, böhran sərnişinlər üçün ciddi nəticələr doğura bilər və daxili turizm daha təhlükəsiz alternativ ola bilər. O həmçinin səyahət planlayanlara gecikmə və ləğv halları üçün xüsusi sığorta almağı məsləhət görüb.
Avropa İttifaqı böhranın təsirlərini azaltmaq üçün bir sıra tədbirlər hazırlayıb. Bunlara bərpa olunan enerji mənbələrinə keçidin sürətləndirilməsi, istilik nasosları və günəş panelləri kimi texnologiyaların təşviqi daxildir.
Məlumata görə, Avropa istifadə etdiyi aviasiya yanacağının təxminən 75 faizini Yaxın Şərqdən idxal edir. Bu səbəbdən tədarükdəki fasilələr xüsusilə ciddi nəticələr doğurur. Lufthansa aviaşirkəti artıq oktyabr ayına qədər təxminən 20 min qısa məsafəli reysi ləğv edib.
Beynəlxalq Enerji Agentliyi isə Avropadakı yanacaq ehtiyatlarının cəmi altı həftəyə yetə biləcəyini bildirib. Agentliyin icraçı direktoru Fatih Birol bu vəziyyəti "indiyə qədər qarşılaşdığımız ən böyük enerji böhranı” adlandırıb.(qaynarinfo)

Millions of people's holidays could be at risk: What is the reason?
European officials have warned that a large number of planned holidays could be at risk due to a shortage of aviation fuel.
The "Express" publication reported this.
According to the information, European Union Energy Commissioner Dan Jørgensen assessed the situation as a "very serious crisis". According to him, the fuel shortage could lead to widespread disruptions in air transport.
The war with Iran and the de facto closure of the Strait of Hormuz are cited as the cause of the crisis. For this reason, oil exports from the Middle East have sharply decreased, and aviation fuel reserves in Europe have been severely depleted.
"It is very likely that many people's holidays will be disrupted either due to flight cancellations or excessive increases in ticket prices," Dan Jørgensen stated. He added that if fuel is physically unavailable, all efforts cannot fully solve such a problem.
Meanwhile, the head of the Italian Civil Aviation Authority, Pierluigi Di Palma, recommended that tourists consider domestic holidays. According to him, the crisis could have serious consequences for passengers, and domestic tourism could be a safer alternative. He also advised those planning to travel to purchase special insurance for delays and cancellations.
The European Union has prepared a series of measures to mitigate the effects of the crisis. These include accelerating the transition to renewable energy sources and promoting technologies such as heat pumps and solar panels.
According to the information, Europe imports approximately 75 percent of the aviation fuel it uses from the Middle East. For this reason, disruptions in supply lead to particularly serious consequences. Lufthansa airline has already canceled approximately 20,000 short-haul flights until October.
The International Energy Agency, meanwhile, stated that fuel reserves in Europe could last only six weeks. The agency's executive director, Fatih Birol, called this situation "the biggest energy crisis we have ever faced."(qaynarinfo)