Avropa rəsmiləri xəbərdarlıq ediblər ki, aviasiya yanacağı çatışmazlığı səbəbindən böyük sayda insanın planlaşdırdığı məzuniyyətlər risk altına düşə bilər.
Bu barədə "Express” nəşri yazıb.
Məlumata görə, Avropa İttifaqının enerji üzrə komissarı Dan Yorqensen vəziyyəti "çox ciddi böhran” kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə əsasən, yanacaq qıtlığı hava nəqliyyatında genişmiqyaslı pozuntulara səbəb ola bilər.
Böhranın səbəbi kimi İranla müharibə və Hörmüz boğazının faktiki olaraq bağlanması göstərilir. Bu səbəbdən Yaxın Şərqdən neft ixracı kəskin azalıb və Avropada aviasiya yanacağı ehtiyatları ciddi şəkildə tükənib.
"Çox güman ki, bir çox insanın məzuniyyəti ya reyslərin ləğvi, ya da bilet qiymətlərinin həddindən artıq artması səbəbilə pozulacaq”, deyə Dan Yorqensen bildirib. O əlavə edib ki, yanacaq fiziki olaraq çatışmırsa, bütün səylər belə problemi tam həll edə bilməz.
İtaliya Mülki Aviasiya İdarəsinin rəhbəri Pyerluici Di Palma isə turistlərə ölkə daxilində istirahəti nəzərdən keçirməyi tövsiyə edib. Onun sözlərinə görə, böhran sərnişinlər üçün ciddi nəticələr doğura bilər və daxili turizm daha təhlükəsiz alternativ ola bilər. O həmçinin səyahət planlayanlara gecikmə və ləğv halları üçün xüsusi sığorta almağı məsləhət görüb.
Avropa İttifaqı böhranın təsirlərini azaltmaq üçün bir sıra tədbirlər hazırlayıb. Bunlara bərpa olunan enerji mənbələrinə keçidin sürətləndirilməsi, istilik nasosları və günəş panelləri kimi texnologiyaların təşviqi daxildir.
Məlumata görə, Avropa istifadə etdiyi aviasiya yanacağının təxminən 75 faizini Yaxın Şərqdən idxal edir. Bu səbəbdən tədarükdəki fasilələr xüsusilə ciddi nəticələr doğurur. Lufthansa aviaşirkəti artıq oktyabr ayına qədər təxminən 20 min qısa məsafəli reysi ləğv edib.
Beynəlxalq Enerji Agentliyi isə Avropadakı yanacaq ehtiyatlarının cəmi altı həftəyə yetə biləcəyini bildirib. Agentliyin icraçı direktoru Fatih Birol bu vəziyyəti "indiyə qədər qarşılaşdığımız ən böyük enerji böhranı” adlandırıb.(qaynarinfo)

Европейские чиновники предупредили, что запланированные отпуска большого числа людей могут оказаться под угрозой из-за нехватки авиационного топлива.
Об этом пишет издание "Express”.
По данным, комиссар Европейского Союза по энергетике Дэн Йоргенсен оценил ситуацию как "очень серьезный кризис”. По его словам, дефицит топлива может привести к масштабным сбоям в воздушном транспорте.
Причиной кризиса называется война с Ираном и фактическое закрытие Ормузского пролива. По этой причине экспорт нефти с Ближнего Востока резко сократился, а запасы авиационного топлива в Европе серьезно истощились.
"Весьма вероятно, что отпуска многих людей будут нарушены либо из-за отмены рейсов, либо из-за чрезмерного роста цен на билеты”, — заявил Дэн Йоргенсен. Он добавил, что если топлива физически не хватает, то все усилия не смогут полностью решить такую проблему.
Глава Итальянского управления гражданской авиации Пьерлуиджи Ди Пальма, в свою очередь, рекомендовал туристам рассмотреть возможность отдыха внутри страны. По его словам, кризис может иметь серьезные последствия для пассажиров, и внутренний туризм может стать более безопасной альтернативой. Он также посоветовал тем, кто планирует поездки, приобрести специальную страховку на случай задержек и отмен.
Европейский Союз разработал ряд мер по смягчению последствий кризиса. К ним относятся ускорение перехода на возобновляемые источники энергии, а также продвижение таких технологий, как тепловые насосы и солнечные панели.
По данным, Европа импортирует около 75 процентов используемого авиационного топлива с Ближнего Востока. По этой причине перебои в поставках имеют особенно серьезные последствия. Авиакомпания Lufthansa уже отменила около 20 тысяч коротких рейсов до октября.
Международное энергетическое агентство, в свою очередь, заявило, что запасов топлива в Европе хватит всего на шесть недель. Исполнительный директор агентства Фатих Бироль назвал эту ситуацию "крупнейшим энергетическим кризисом, с которым мы когда-либо сталкивались”.(qaynarinfo)