Milyarderlərin seçkilərə maliyyə dəstəyi: Trampın siyasəti təhlükə yaradır
ABŞ-dəkı seçkilər ərəfəsində milyarderlərin siyasi fəaliyyəti və onların maliyyə dəstəyi ilə bağlı məlumatlar gündəmə gəlib. Bu məlumatlar, xüsusilə də, siyasi arenada böyük təsirə malik olan şəxslərin və təşkilatların fəaliyyətinə işıq salır. Bu cür məlumatlar seçki prosesinin şəffaflığı və siyasi qərarların qəbulunda maliyyənin rolu ilə bağlı suallar doğurur.
Redaksiya məlumat verir ki, Ağ Evdəki milyarderlər və onların həyat yoldaşları 2024-cü il seçki kampaniyası zamanı Trampa, həmçinin Tramp tərəfdarı olan siyasi komitələrə və Respublika Milli Komitəsinə 52 milyon dollardan çox ianə ediblər. Bundan əlavə, SpaceX-in qurucusu və ABŞ-in Hökumətin Səmərəliliyi Departamentinin keçmiş rəhbəri İlon Mask 2024-cü ildə ABŞ-ın hazırkı prezidentinə və digər respublikaçılara dəstək üçün 294 milyon dollardan çox vəsait yatırıb.
"The Hill" üçün yazdığı məqalədə yazıçı və Prezidentin İqlim Fəaliyyəti Layihəsinin icraçı direktoru Uilyam S. Bekker qeyd edir ki, Trampın prezident vəzifəsi üçün lazım olan temperamentə, psixi sabitliyə və mənəvi prinsiplərə malik deyil. O hesab edir ki, ABŞ lideri dünyada ən təhlükəli şəxsə çevrilib. Bekkerin fikrincə, Trampın pozulmuş mənəvi dəyərləri, hiperaktiv testosteronu, yaltaq heyəti, patoloji narsizmi və fövqəladə prezident səlahiyyətləri onu respublika və dünya üçün açıq və birbaşa təhlükəyə çevirir. Bu faktorların qarışığı Konqresin təslim olması və Ali Məhkəmənin onun qanundan üstün olması qərarı ilə daha da qeyri-sabit olur.
"The Washington Post" qəzetində daha əvvəl yazılmışdı ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın administrasiyası üzvlərinin ümumi sərvətinə görə ölkənin müasir tarixində ən varlı administrasiyası olub. 2025-ci ilin mart ayına olan məlumata görə, Amerika administrasiyasının 12 milyarderinin ümumi sərvəti 390 milyard dollardan çox olub. Hesablamalarda ABŞ prezidentinin özünün sərvəti (5,1 milyard dollar) nəzərə alınmayıb. Bekker xatırladıb ki, keçən həftə Tramp və Pentaqon rəhbəri Pit Heqset Venesuelaya hərbi müdaxilə ilə hədələyiblər. O vurğulayıb ki, ABŞ prezidenti bunu öz səlahiyyətlərinin şübhəli şərhləri, açıqlanmayan hüquqi memorandumlar və izah olunmayan sübutlarla əsaslandırır.
Donald Trampın prezidentliyinin ilk dövründə onu avtoritar meyllərini cilovlayan məsləhətçilər əhatə edirdi. İndi isə o, dünyada ən təhlükəli şəxsə çevrilib. İndi Amerika liderinin ətrafında bu cür insanlar qalmayıb. Bekkerin sözlərinə görə, bəzi respublikaçılar hesab edirlər ki, Tramp həddən artıq irəli gedib. O bildirib ki, bütün amerikalılar hazırkı Ağ Ev rəhbərinin siyasətinin nüvə müharibəsinə gətirib çıxara biləcəyindən ehtiyatlanmalıdırlar. Məqalə müəllifinin fikrincə, Tramp ABŞ və bütün dünya üçün ciddi təhlükəyə çevrilib.

As the US elections draw near, information regarding the political activities and financial support of billionaires has come to the forefront. This information, in particular, sheds light on the activities of individuals and organizations with significant influence in the political arena. Such information raises questions about the transparency of the electoral process and the role of finance in decision-making.
Redaksiya reports that billionaires in the White House and their spouses have donated over $52 million to Trump, as well as pro-Trump political committees and the Republican National Committee during the 2024 election campaign. Additionally, Elon Musk, founder of SpaceX and former head of the US Department of Government Efficiency, has invested over $294 million to support the current US president and other Republicans in 2024.
In an article for "The Hill," writer and executive director of the President's Climate Action Project, William S. Becker, notes that Trump lacks the temperament, mental stability, and moral principles required for the presidency. He believes that the US leader has become the most dangerous person in the world. According to Becker, Trump's corrupted moral values, hyperactive testosterone, sycophantic staff, pathological narcissism, and extraordinary presidential powers make him an open and direct threat to the republic and the world. This mix of factors becomes even more unstable with the surrender of Congress and the Supreme Court's decision that he is above the law.
It was previously reported in "The Washington Post" that Donald Trump's administration was the wealthiest in the country's modern history in terms of the total wealth of its members. As of March 2025, the total wealth of 12 billionaires in the American administration exceeded $390 billion. The calculations did not include the wealth of the US president himself ($5.1 billion). Becker recalled that last week Trump and Pentagon chief Pete Hegseth threatened military intervention in Venezuela. He emphasized that the US president justifies this with questionable interpretations of his powers, undisclosed legal memorandums, and unexplained evidence.
During Donald Trump's first term as president, he was surrounded by advisors who curbed his authoritarian tendencies. Now, he has become the most dangerous person in the world. There are no longer such people around the American leader. According to Becker, some Republicans believe Trump has gone too far. He stated that all Americans should be wary that the current White House head's policies could lead to nuclear war. In the opinion of the article's author, Trump has become a serious threat to the US and the entire world.