Milyarderlərin seçkilərə maliyyə dəstəyi: Trampın siyasəti təhlükə yaradır
ABŞ-dəkı seçkilər ərəfəsində milyarderlərin siyasi fəaliyyəti və onların maliyyə dəstəyi ilə bağlı məlumatlar gündəmə gəlib. Bu məlumatlar, xüsusilə də, siyasi arenada böyük təsirə malik olan şəxslərin və təşkilatların fəaliyyətinə işıq salır. Bu cür məlumatlar seçki prosesinin şəffaflığı və siyasi qərarların qəbulunda maliyyənin rolu ilə bağlı suallar doğurur.
Redaksiya məlumat verir ki, Ağ Evdəki milyarderlər və onların həyat yoldaşları 2024-cü il seçki kampaniyası zamanı Trampa, həmçinin Tramp tərəfdarı olan siyasi komitələrə və Respublika Milli Komitəsinə 52 milyon dollardan çox ianə ediblər. Bundan əlavə, SpaceX-in qurucusu və ABŞ-in Hökumətin Səmərəliliyi Departamentinin keçmiş rəhbəri İlon Mask 2024-cü ildə ABŞ-ın hazırkı prezidentinə və digər respublikaçılara dəstək üçün 294 milyon dollardan çox vəsait yatırıb.
"The Hill" üçün yazdığı məqalədə yazıçı və Prezidentin İqlim Fəaliyyəti Layihəsinin icraçı direktoru Uilyam S. Bekker qeyd edir ki, Trampın prezident vəzifəsi üçün lazım olan temperamentə, psixi sabitliyə və mənəvi prinsiplərə malik deyil. O hesab edir ki, ABŞ lideri dünyada ən təhlükəli şəxsə çevrilib. Bekkerin fikrincə, Trampın pozulmuş mənəvi dəyərləri, hiperaktiv testosteronu, yaltaq heyəti, patoloji narsizmi və fövqəladə prezident səlahiyyətləri onu respublika və dünya üçün açıq və birbaşa təhlükəyə çevirir. Bu faktorların qarışığı Konqresin təslim olması və Ali Məhkəmənin onun qanundan üstün olması qərarı ilə daha da qeyri-sabit olur.
"The Washington Post" qəzetində daha əvvəl yazılmışdı ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın administrasiyası üzvlərinin ümumi sərvətinə görə ölkənin müasir tarixində ən varlı administrasiyası olub. 2025-ci ilin mart ayına olan məlumata görə, Amerika administrasiyasının 12 milyarderinin ümumi sərvəti 390 milyard dollardan çox olub. Hesablamalarda ABŞ prezidentinin özünün sərvəti (5,1 milyard dollar) nəzərə alınmayıb. Bekker xatırladıb ki, keçən həftə Tramp və Pentaqon rəhbəri Pit Heqset Venesuelaya hərbi müdaxilə ilə hədələyiblər. O vurğulayıb ki, ABŞ prezidenti bunu öz səlahiyyətlərinin şübhəli şərhləri, açıqlanmayan hüquqi memorandumlar və izah olunmayan sübutlarla əsaslandırır.
Donald Trampın prezidentliyinin ilk dövründə onu avtoritar meyllərini cilovlayan məsləhətçilər əhatə edirdi. İndi isə o, dünyada ən təhlükəli şəxsə çevrilib. İndi Amerika liderinin ətrafında bu cür insanlar qalmayıb. Bekkerin sözlərinə görə, bəzi respublikaçılar hesab edirlər ki, Tramp həddən artıq irəli gedib. O bildirib ki, bütün amerikalılar hazırkı Ağ Ev rəhbərinin siyasətinin nüvə müharibəsinə gətirib çıxara biləcəyindən ehtiyatlanmalıdırlar. Məqalə müəllifinin fikrincə, Tramp ABŞ və bütün dünya üçün ciddi təhlükəyə çevrilib.

Финансовая поддержка миллиардеров на выборах: политика Трампа представляет угрозу
Накануне выборов в США всплыла информация о политической деятельности миллиардеров и их финансовой поддержке. Эта информация, в частности, проливает свет на деятельность лиц и организаций, оказывающих большое влияние на политическую арену. Подобная информация вызывает вопросы о прозрачности избирательного процесса и роли финансов в принятии политических решений.
Redaksiya сообщает, что миллиардеры из Белого дома и их супруги внесли более 52 миллионов долларов в избирательную кампанию Трампа в 2024 году, а также в политические комитеты, поддерживающие Трампа, и в Национальный комитет Республиканской партии. Кроме того, Илон Маск, основатель SpaceX и бывший глава Управления правительственной эффективности США, инвестировал более 294 миллионов долларов в поддержку действующего президента США и других республиканцев в 2024 году.
В своей статье для "The Hill" писатель и исполнительный директор Проекта президента по климатической деятельности Уильям С. Беккер отмечает, что Трамп не обладает темпераментом, психической стабильностью и моральными принципами, необходимыми для президентской должности. Он считает, что американский лидер стал самым опасным человеком в мире. По мнению Беккера, искаженные моральные ценности Трампа, гиперактивный тестостерон, льстивая свита, патологический нарциссизм и чрезвычайные президентские полномочия делают его явной и прямой угрозой для республики и мира. Эта смесь факторов становится еще более нестабильной из-за подчинения Конгресса и решения Верховного суда о его превосходстве над законом.
Ранее газета "The Washington Post" писала, что администрация президента США Дональда Трампа была самой богатой в современной истории страны по совокупному состоянию ее членов. По состоянию на март 2025 года совокупное состояние 12 миллиардеров американской администрации превышало 390 миллиардов долларов. В расчет не было включено состояние самого президента США (5,1 миллиарда долларов). Беккер напомнил, что на прошлой неделе Трамп и глава Пентагона Пит Хегсет угрожали военным вмешательством в Венесуэлу. Он подчеркнул, что президент США обосновывает это сомнительными трактовками своих полномочий, необъяснимыми юридическими меморандумами и недоказанными фактами.
В первый срок президентства Дональда Трампа его окружали советники, которые сдерживали его авторитарные наклонности. Теперь он стал самым опасным человеком в мире. Теперь таких людей вокруг американского лидера не осталось. По словам Беккера, некоторые республиканцы считают, что Трамп зашел слишком далеко. Он заявил, что все американцы должны опасаться, что политика нынешнего главы Белого дома может привести к ядерной войне. По мнению автора статьи, Трамп представляет серьезную угрозу для США и всего мира.