Milli Məclisin növbəti iki plenar iclasının gündəliyi məlum olub
Milli Məclisin payız sessiyasının dekabrın 2-də və 3-də keçiriləcək plenar iclasının gündəliyi açıqlanıb.
Redaksiya xəbər verir ki, iclasın gündəliyinə 6 məsələ daxil edilib:
1. "Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
2. "Dövlət sosial müdafiə fondunun 2026-cı il büdcəsi haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
3. "İşsizlikdən sığorta fondunun 2026-cı il büdcəsi haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
4. "Azərbaycan Respublikasında 2026-cı il üçün yaşayış minimumu haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
5. "Azərbaycan Respublikasında 2026-cı il üçün ehtiyac meyarının həddi haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).
6. Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində, "Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi deputatının statusu haqqında", "Sosial sığorta haqqında", "Hərbi qulluqçuların dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında", "Məhkəmə və hüquq mühafizə orqanları işçilərinin dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında", "Tibbi sığorta haqqında", "Dövlət rüsumu haqqında", "Şəkərli diabet xəstəliyinə tutulmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında", "Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliklərində və konsulluqlarında xidmət keçən diplomatik xidmət orqanı əməkdaşlarının dövlət icbari şəxsi sığortası haqqında", "Hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəliklərinə düçar olmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında", "Sığorta fəaliyyəti haqqında", "İstehsalatda bədbəxt hadisələr və peşə xəstəlikləri nəticəsində peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından icbari sığorta haqqında", "Dağınıq skleroz xəstəliyinə tutulmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında", "Uşaqların icbari dispanserizasiyası haqqında", "Gömrük tarifi haqqında", "Nağdsız hesablaşmalar haqqında" və "Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında" Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi (ikinci oxunuş).

Обнародована повестка дня пленарных заседаний осенней сессии Милли Меджлиса, которые состоятся 2 и 3 декабря.
Редакция сообщает, что в повестку дня заседания включено 6 вопросов:
1. Проект закона Азербайджанской Республики "О государственном бюджете Азербайджанской Республики на 2026 год" (второе чтение).
2. Проект закона Азербайджанской Республики "О бюджете Государственного фонда социальной защиты на 2026 год" (второе чтение).
3. Проект закона Азербайджанской Республики "О бюджете Фонда страхования от безработицы на 2026 год" (второе чтение).
4. Проект закона Азербайджанской Республики "О прожиточном минимуме в Азербайджанской Республике на 2026 год" (второе чтение).
5. Проект закона Азербайджанской Республики "О критерии нуждаемости в Азербайджанской Республике на 2026 год" (второе чтение).
6. Проект закона Азербайджанской Республики о внесении изменений в Налоговый кодекс Азербайджанской Республики, законы Азербайджанской Республики "О статусе депутата Милли Меджлиса Азербайджанской Республики", "О социальном страховании", "О государственном обязательном личном страховании военнослужащих", "О государственном обязательном личном страховании работников судебных и правоохранительных органов", "О медицинском страховании", "О государственной пошлине", "О государственной заботе о лицах, страдающих сахарным диабетом", "О государственном обязательном личном страховании сотрудников органов дипломатической службы, проходящих службу в дипломатических представительствах и консульствах Азербайджанской Республики", "О государственной заботе о лицах, страдающих наследственными заболеваниями крови гемофилией и талассемией", "О страховой деятельности", "Об обязательном страховании от потери профессиональной трудоспособности в результате несчастных случаев на производстве и профессиональных заболеваний", "О государственной заботе о лицах, страдающих рассеянным склерозом", "Об обязательной диспансеризации детей", "О таможенном тарифе", "О безналичных расчетах" и "О правах лиц с инвалидностью" (второе чтение).