Milli Məclisin deputatı “Erkən kəsimə son” kampaniyasına qoşulub
Milli Məclisin deputatı Azər Badamov Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən həyata keçirilən “Erkən kəsimə son” maarifləndirici kampaniyasına qoşulub.
Millət vəkilinin sözlərinə görə, quzuların erkən yaşda kəsilməsi yerli cinslərin sayının kəskin azalmasına səbəb olur. Mövcud vəziyyət isə xaricdən heyvan ətinin tədarükünü zəruri edir. Ona görə də insanların bu kampaniya vasitəsilə maariflənməsi çox vacibdir.
“Bu azalmanın kökündə dayanan əsas səbəblərdən biri mal-qaranın və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaşlarında kəsilməsi ilə bağlıdır. Təbii ki, bu yolverilməzdir. Çünki quzu və dana əti erkən yaşlarında bioloji cəhətdən də lazımi səviyyəyə gəlmir. Yəni əzələ kütləsi yığılmır. Bu hal həmçinin mal-qaranın və xırdabuynuzlu heyvanların sayının azalmasına da kəskin təsir göstərir. Bunun baş verməməsi üçün isə yeni çağırışlar olmalıdır. Çağırışlar ondan ibarətdir ki, xırdabuynuzlu heyvanların kəsimi altı-doqquz aydan sonra həyata keçirilməlidir”, – deyə, deputat bildirib.

MP of the Milli Majlis Azer Badamov has joined the "End Early Slaughter" awareness campaign carried out by the Food Safety Agency.
According to the MP, the early slaughter of lambs leads to a sharp decrease in the number of local breeds. The current situation, however, necessitates the supply of animal meat from abroad. Therefore, it is very important for people to be enlightened through this campaign.
"One of the main reasons underlying this decrease is related to the slaughter of cattle and small ruminants at an early age. Naturally, this is unacceptable. Because lamb and veal do not reach the required biological level at an early age. That is, muscle mass is not accumulated. This situation also sharply affects the decrease in the number of cattle and small ruminants. To prevent this from happening, there must be new calls. The calls are that the slaughter of small ruminants should be carried out after six to nine months," the deputy said.