Milli Məclisin deputatı “Erkən kəsimə son” kampaniyasına qoşulub
Milli Məclisin deputatı Azər Badamov Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən həyata keçirilən “Erkən kəsimə son” maarifləndirici kampaniyasına qoşulub.
Millət vəkilinin sözlərinə görə, quzuların erkən yaşda kəsilməsi yerli cinslərin sayının kəskin azalmasına səbəb olur. Mövcud vəziyyət isə xaricdən heyvan ətinin tədarükünü zəruri edir. Ona görə də insanların bu kampaniya vasitəsilə maariflənməsi çox vacibdir.
“Bu azalmanın kökündə dayanan əsas səbəblərdən biri mal-qaranın və xırdabuynuzlu heyvanların erkən yaşlarında kəsilməsi ilə bağlıdır. Təbii ki, bu yolverilməzdir. Çünki quzu və dana əti erkən yaşlarında bioloji cəhətdən də lazımi səviyyəyə gəlmir. Yəni əzələ kütləsi yığılmır. Bu hal həmçinin mal-qaranın və xırdabuynuzlu heyvanların sayının azalmasına da kəskin təsir göstərir. Bunun baş verməməsi üçün isə yeni çağırışlar olmalıdır. Çağırışlar ondan ibarətdir ki, xırdabuynuzlu heyvanların kəsimi altı-doqquz aydan sonra həyata keçirilməlidir”, – deyə, deputat bildirib.

Депутат Милли Меджлиса Азер Бадамов присоединился к просветительской кампании «Нет раннему забою», проводимой Агентством продовольственной безопасности.
По словам депутата, забой ягнят в раннем возрасте приводит к резкому сокращению численности местных пород. Существующая ситуация делает необходимыми поставки животного мяса из-за рубежа. Поэтому просвещение людей посредством этой кампании очень важно.
«Одной из основных причин этого сокращения является забой крупного и мелкого рогатого скота в раннем возрасте. Естественно, это недопустимо. Потому что мясо ягнят и телят в раннем возрасте не достигает необходимого биологического уровня. То есть мышечная масса не набирается. Эта ситуация также резко влияет на сокращение численности крупного и мелкого рогатого скота. Чтобы этого не произошло, должны быть новые призывы. Призывы заключаются в том, что забой мелкого рогатого скота должен осуществляться после шести-девяти месяцев», – заявил депутат.