Milli Məclis, kibertəhlükəsizliyin gücləndirilməsinə yönəlmiş mühüm bir qanun layihəsini təsdiqlədi. Bu qanun, rəqəmsal transformasiya, təhsil, kommunikasiya, cinayət qanunvericiliyi, quru nəqliyyatı, tranzit və yol təhlükəsizliyi, eləcə də telekommunikasiya sahələrini əhatə edən bir sıra qanunvericilik aktlarına dəyişikliklər gətirir. Bu addım, ölkənin rəqəmsal infrastrukturunu və vətəndaşların məlumatlarını qorumaq məqsədi daşıyır.
Redaksiya məlumat verir ki, Milli Məclis tərəfindən qəbul edilən "Kibertəhlükəsizliyin Gücləndirilməsi üzrə Orqanik Qanun" layihəsi, bir çox qanunvericilik aktında dəyişikliklər nəzərdə tutur. Bu dəyişikliklər, rəqəmsal transformasiya və audiovizual sahəsindəki Orqanik Qanun, Mədəniyyətlərarası Təhsil üzrə Orqanik Qanun, Kommunikasiya üzrə Orqanik Qanun, Ümumi Cinayət Məcəlləsi (COIP), Quru Nəqliyyatı, Tranzit və Yol Təhlükəsizliyi Qanunu, eləcə də Telekommunikasiya Qanunu kimi sahələri əhatə edir. Bu qanun layihəsinin məqsədi, kibertəhlükəsizlik sahəsindəki hüquqi çərçivəni gücləndirmək və ölkənin rəqəmsal mühitini daha etibarlı etməkdir.
Qanun, rəqəmsal ekosistemdəki təhlükələrə qarşı mübarizə aparmaq üçün müxtəlif tədbirlər nəzərdə tutur. Bu tədbirlər, kibertəhdidlərə qarşı müdafiə mexanizmlərinin gücləndirilməsi, kritik infrastrukturun qorunması, məlumatların təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və kibercinayətlərlə mübarizə kimi sahələri əhatə edir. Qanunun qəbulu, ölkənin rəqəmsal inkişafı üçün mühüm bir addım olaraq qiymətləndirilir. Bu qanunvericilik aktı, vətəndaşların şəxsi məlumatlarının qorunması, dövlət qurumlarının və özəl sektorun kibertəhlükəsizliyinin təmin edilməsi, eləcə də kibercinayətlərin qarşısının alınması üçün zəruri hüquqi bazanı yaradır. Qanunun tətbiqi ilə ölkədə kibertəhlükəsizlik səviyyəsinin yüksəldilməsi və rəqəmsal mühitin daha etibarlı olması gözlənilir.

Милли Меджлис утвердил важный законопроект, направленный на укрепление кибербезопасности. Этот закон вносит изменения в ряд законодательных актов, охватывающих сферы цифровой трансформации, образования, коммуникаций, уголовного законодательства, сухопутного транспорта, транзита и безопасности дорожного движения, а также телекоммуникаций. Этот шаг направлен на защиту цифровой инфраструктуры страны и данных граждан.
Redaksiya сообщает, что законопроект «Органический закон об укреплении кибербезопасности», принятый Милли Меджлисом, предусматривает изменения во многих законодательных актах. Эти изменения охватывают такие области, как Органический закон о цифровой трансформации и аудиовизуальной сфере, Органический закон о межкультурном образовании, Органический закон о коммуникациях, Уголовный кодекс (COIP), Закон о сухопутном транспорте, транзите и безопасности дорожного движения, а также Закон о телекоммуникациях. Цель данного законопроекта — укрепить правовую базу в области кибербезопасности и сделать цифровую среду страны более надежной.
Закон предусматривает различные меры для борьбы с угрозами в цифровой экосистеме. Эти меры включают укрепление механизмов защиты от киберугроз, защиту критически важной инфраструктуры, обеспечение безопасности данных и борьбу с киберпреступностью. Принятие закона оценивается как важный шаг для цифрового развития страны. Этот законодательный акт создает необходимую правовую базу для защиты личных данных граждан, обеспечения кибербезопасности государственных органов и частного сектора, а также предотвращения киберпреступлений. Ожидается, что с применением закона будет повышен уровень кибербезопасности в стране и цифровая среда станет более надежной.