Meta: Süni intellektlə işləməyi tələb edir
Feysbuk, İnstaqram və Votsapın sahibi olan "Meta" şirkəti, virtual reallıq dünyası olan "Metaverse" üzərində işləyən işçilərinin süni intellektdən (Sİ) istifadə etməsini tələb edir. 404 Media tərəfindən əldə edilən daxili bir mesajda, "Metaverse" vitse-prezidenti Vişal Şah, "Metaverse" komandasına Sİ ilə beş dəfə daha sürətli işləmələrini bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Şah, işçilərə yazdığı məktubda "Məqsədimiz sadə, lakin cəsarətlidir: Sİ-ni bir vərdişə çevirmək, yenilik deyil. Bu, hər kəs üçün təlim və qəbulu prioritetləşdirmək deməkdir ki, Sİ-dən istifadə etmək, etibar etdiyimiz hər hansı digər alət kimi, ikinci təbiət olsun," deyə qeyd edib. "İstəyirəm ki, [layihə menecerləri], dizaynerlər və [funksiyalararası] tərəfdaşlar qollarını çırmalasınlar və prototiplər yaratsınlar, səhvləri düzəltsinlər və mümkün olanların sərhədlərini aşsınlar," deyə 404 Media-ya görə, məktubda davam edilib. "İstəyirəm ki, bizi yavaşlatan sürtünmələri aradan qaldıraraq 5 dəfə daha sürətli hərəkət edək. Və məhsullarımızın necə hiss etdiyini daha tez anlamaq üçün 5 dəfə daha sürətli."
"Meta" sözçüsü Gizmodo-ya bildirib ki, bunun prioritet olduğu məlumdur və "Meta" işçilərinə gündəlik işlərində kömək etmək üçün Sİ-dən istifadə etməyə diqqət yetirir. Mashable, aprel ayında Zukerberqin 2026-cı ilə qədər "Meta"-nın kodlaşdırmasının yarısını Sİ-yə həvalə etmək istədiyini bildirmişdi. Bu qeyd, keçən ay keçirilən "Meta Connect" developer konfransında Sİ-nin diqqət mərkəzində olduğu və "Meta"nın "Sİ eynəkləri"nin (uğursuz demo) debütündən qısa müddət sonra gəldi. "Meta" həmçinin, Sİ tərəfindən yaradılan sonsuz bir video axını olan "Vibes"i də təqdim etdi və "Facebook Dating"ə "Sİ tanışlıq köməkçisi" əlavə etmək kimi, Sİ-ni "Facebook" və "Instagram"-a inteqrasiya etməyə davam edir. "Meta"nın VR səyləri itkilərə səbəb olmağa davam edir, "Meta"nın "Reality Labs"i 2025-ci ilin ikinci rübündə 4 milyard dollardan çox zərər bildirdi.

Meta, the company that owns Facebook, Instagram, and WhatsApp, is requiring its employees working on the virtual reality world "Metaverse" to use artificial intelligence (AI). In an internal message obtained by 404 Media, Vishal Shah, Vice President of Metaverse, told the Metaverse team to work five times faster with AI.
Redaksiya reports that in his letter to employees, Shah stated, "Our goal is simple yet bold: to make AI a habit, not a novelty. This means prioritizing training and adoption for everyone so that using AI becomes second nature, just like any other tool we rely on." The letter continued, according to 404 Media, "I want [project managers], designers, and [cross-functional] partners to roll up their sleeves and build prototypes, fix bugs, and push the boundaries of what's possible." "I want us to move 5x faster by removing the friction that slows us down. And 5x faster to understand how our products feel."
A Meta spokesperson told Gizmodo that this is a known priority and Meta is focused on using AI to help its employees in their daily work. Mashable reported in April that Zuckerberg wanted to entrust half of Meta's coding to AI by 2026. This statement came shortly after AI was a central focus at the "Meta Connect" developer conference last month and the debut of Meta's "AI glasses" (a failed demo). Meta also introduced "Vibes," an endless video stream generated by AI, and continues to integrate AI into Facebook and Instagram, such as adding an "AI dating assistant" to Facebook Dating. Meta's VR efforts continue to result in losses, with Meta's "Reality Labs" reporting over $4 billion in losses in the second quarter of 2025.