Meta: Süni intellektlə işləməyi tələb edir
Feysbuk, İnstaqram və Votsapın sahibi olan "Meta" şirkəti, virtual reallıq dünyası olan "Metaverse" üzərində işləyən işçilərinin süni intellektdən (Sİ) istifadə etməsini tələb edir. 404 Media tərəfindən əldə edilən daxili bir mesajda, "Metaverse" vitse-prezidenti Vişal Şah, "Metaverse" komandasına Sİ ilə beş dəfə daha sürətli işləmələrini bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Şah, işçilərə yazdığı məktubda "Məqsədimiz sadə, lakin cəsarətlidir: Sİ-ni bir vərdişə çevirmək, yenilik deyil. Bu, hər kəs üçün təlim və qəbulu prioritetləşdirmək deməkdir ki, Sİ-dən istifadə etmək, etibar etdiyimiz hər hansı digər alət kimi, ikinci təbiət olsun," deyə qeyd edib. "İstəyirəm ki, [layihə menecerləri], dizaynerlər və [funksiyalararası] tərəfdaşlar qollarını çırmalasınlar və prototiplər yaratsınlar, səhvləri düzəltsinlər və mümkün olanların sərhədlərini aşsınlar," deyə 404 Media-ya görə, məktubda davam edilib. "İstəyirəm ki, bizi yavaşlatan sürtünmələri aradan qaldıraraq 5 dəfə daha sürətli hərəkət edək. Və məhsullarımızın necə hiss etdiyini daha tez anlamaq üçün 5 dəfə daha sürətli."
"Meta" sözçüsü Gizmodo-ya bildirib ki, bunun prioritet olduğu məlumdur və "Meta" işçilərinə gündəlik işlərində kömək etmək üçün Sİ-dən istifadə etməyə diqqət yetirir. Mashable, aprel ayında Zukerberqin 2026-cı ilə qədər "Meta"-nın kodlaşdırmasının yarısını Sİ-yə həvalə etmək istədiyini bildirmişdi. Bu qeyd, keçən ay keçirilən "Meta Connect" developer konfransında Sİ-nin diqqət mərkəzində olduğu və "Meta"nın "Sİ eynəkləri"nin (uğursuz demo) debütündən qısa müddət sonra gəldi. "Meta" həmçinin, Sİ tərəfindən yaradılan sonsuz bir video axını olan "Vibes"i də təqdim etdi və "Facebook Dating"ə "Sİ tanışlıq köməkçisi" əlavə etmək kimi, Sİ-ni "Facebook" və "Instagram"-a inteqrasiya etməyə davam edir. "Meta"nın VR səyləri itkilərə səbəb olmağa davam edir, "Meta"nın "Reality Labs"i 2025-ci ilin ikinci rübündə 4 milyard dollardan çox zərər bildirdi.

Компания "Meta", владеющая Facebook, Instagram и WhatsApp, требует, чтобы ее сотрудники, работающие над миром виртуальной реальности "Metaverse", использовали искусственный интеллект (ИИ). Во внутреннем сообщении, полученном 404 Media, вице-президент "Metaverse" Вишал Шах заявил команде "Metaverse" работать с ИИ в пять раз быстрее.
Редакция сообщает, что Шах в письме сотрудникам отметил: "Наша цель проста, но смела: превратить ИИ в привычку, а не в новшество. Это означает приоритет обучения и внедрения для всех, чтобы использование ИИ стало второй натурой, как и любой другой инструмент, которому мы доверяем". "Я хочу, чтобы [менеджеры проектов], дизайнеры и [межфункциональные] партнеры засучили рукава и создавали прототипы, исправляли ошибки и раздвигали границы возможного", — говорится в письме, по данным 404 Media. "Я хочу, чтобы мы двигались в 5 раз быстрее, устраняя трения, которые нас замедляют. И в 5 раз быстрее, чтобы быстрее понять, как ощущаются наши продукты".
Представитель "Meta" сообщил Gizmodo, что это является приоритетом, и "Meta" сосредоточена на использовании ИИ для помощи сотрудникам в их повседневной работе. Mashable сообщал в апреле, что Цукерберг хочет, чтобы к 2026 году половина кодирования "Meta" была передана ИИ. Это заявление прозвучало вскоре после того, как ИИ был в центре внимания на конференции разработчиков "Meta Connect", состоявшейся в прошлом месяце, и дебюта "ИИ-очков" "Meta" (неудачная демонстрация). "Meta" также представила "Vibes", бесконечный видеопоток, созданный ИИ, и продолжает интегрировать ИИ в Facebook и Instagram, например, добавив "ИИ-помощника для знакомств" в Facebook Dating. Усилия "Meta" в области VR продолжают приводить к убыткам: "Reality Labs" "Meta" сообщила об убытках более 4 миллиардов долларов во втором квартале 2025 года.