Meta Reels platforması illik gəlirdə 50 milyard dollar həddini aşdı
Meta şirkətinin qısa video formatlı Reels məhsulu rəqəmsal reklam bazarında sürətlə mövqeyini möhkəmləndirərək ciddi maliyyə göstəricilərinə çatıb. Şirkətin açıqladığı son nəticələr Reels-in artıq aparıcı platformalarla eyni səviyyədə rəqabət apardığını göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, Meta-nın 2025-ci ilin oktyabr ayına dair maliyyə hesabatına əsasən, Reels platformasının illik gəlir axını 50 milyard dolları ötüb. Bu göstərici növbəti 12 ay ərzində həmin məbləğdə gəlir əldə olunacağı proqnozunu formalaşdırır.
Məlumata görə, Reels-in maliyyə artımı olduqca sürətli olub. Platformanın gəliri 2022-ci ilin II rübündə 1 milyard dollar səviyyəsində olduğu halda, 2025-ci ilin III rübündə 50 milyard dollardan yuxarı qalxıb. Meta rəhbərliyi bu sıçrayışı süni intellektə əsaslanan tövsiyə sistemlərinin effektivliyi ilə əlaqələndirir.
Şirkətin baş icraçı direktoru Mark Zukerberqin sözlərinə görə, inkişaf etmiş alqoritmlər istifadəçilərə daha uyğun məzmun təqdim edir. Bu isə Instagram platformasında video izləmə müddətinin illik müqayisədə 30 faizdən çox artmasına səbəb olub. Meta gələcəkdə Reels-i daha geniş ekranlara, o cümlədən televiziya platformalarına çıxarmağı planlaşdırır.

Продукт Meta в формате коротких видео Reels быстро укрепляет свои позиции на рынке цифровой рекламы и достиг серьезных финансовых показателей. Последние результаты, опубликованные компанией, показывают, что Reels уже конкурирует на равных с ведущими платформами.
Как сообщает редакция, согласно финансовому отчету Meta за октябрь 2025 года, годовой доход платформы Reels превысил 50 миллиардов долларов. Этот показатель формирует прогноз получения дохода в размере указанной суммы в течение следующих 12 месяцев.
По имеющимся данным, финансовый рост Reels был чрезвычайно быстрым. В то время как доход платформы составлял 1 миллиард долларов во II квартале 2022 года, он вырос до более чем 50 миллиардов долларов в III квартале 2025 года. Руководство Meta связывает этот скачок с эффективностью рекомендательных систем на основе искусственного интеллекта.
По словам генерального директора компании Марка Цукерберга, усовершенствованные алгоритмы предоставляют пользователям более подходящий контент. Это привело к увеличению времени просмотра видео на платформе Instagram более чем на 30 процентов по сравнению с предыдущим годом. Meta планирует в будущем вывести Reels на более широкие экраны, в том числе на телевизионные платформы.