Virtual reallıq sahəsində fəaliyyət göstərən "Meta" şirkəti, qarışıq reallıq texnologiyalarına dair planlarında dəyişikliklər edərək, gələcək cihazlara və geyilə bilən texnologiyalara daha çox diqqət ayıracaq. Bu qərar, şirkətin uzunmüddətli strategiyasında mühüm bir dönüş nöqtəsi kimi qiymətləndirilə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, "Meta" şirkəti, "Phoenix" kod adı ilə tanınan, gözlənilən qarışıq reallıq dəbilqəsinin buraxılışını təxirə salıb. Bu qərar, şirkətin daxili memo-sunda, "Reality Labs" vitse-prezidenti Maher Saba tərəfindən açıqlanıb. Məlumata görə, bu qərarın arxasında şirkətin baş icraçı direktoru Mark Zukerberqin göstərişi dayanır. Zukerberq, "Reality Labs" komandalarına "daha yüksək keyfiyyətli təcrübələr" və biznesi daha davamlı etmək üçün səylərə fokuslanmağı tapşırıb. Saba, əməkdaşlara bildirib ki, uzadılmış müddət, cihazın əlavə funksiyalar alması ilə deyil, komandaların detalları daha da təkmilləşdirməsi ilə əlaqədardır.
"Business Insider" nəşrinin məlumatına görə, "Meta"nın digər VR rəhbərləri, o cümlədən "Reality Labs"ın rəhbərləri Gabriel Aul və Ryan Cairns, bu qərarın məhsulu tamamlamaq üçün onlara daha çox "nəfəs almaq imkanı" verəcəyini bildiriblər. Onlar, başqa bir memo-da, "Çox şey sürətlə gəlir, sıx cədvəllər və əsas UX-imizdə böyük dəyişikliklər var və biz tam cilalanmış və etibarlı bir təcrübəyə nail olmaqdan güzəştə getməyəcəyik" deyə qeyd ediblər. "Phoenix" dəbilqəsinin, "Apple"ın "Vision Pro" eynəklərinə bənzədiyi, eynəkəbənzər bir formaya və vahidi son dərəcə yüngül edən xarici bir kompüter pukkasına sahib olduğu bildirilir. Daxili məlumatlara görə, cihaz, "Meta"nın "Quest" dəbilqələri ilə eyni "Horizon OS" üzərində işləyəcək.
"Meta" bunun əvəzinə, "Malibu 2" adlı "məhdud sayda" geyilə bilən cihazın, eləcə də növbəti nəsil "Meta Quest" cihazının 2026-cı ildə buraxılışını hədəfləyir. Aul və Cairns, yeniləmənin, immersiv oyunlara yönəlmiş əsas imkanların təkmilləşdirilməsini də əhatə edəcəyini bildiriblər. Bu dəyişikliklər, şirkətin qarışıq reallıq sahəsindəki uzunmüddətli strategiyasında mühüm bir dəyişiklik kimi qiymətləndirilə bilər.

Meta меняет планы в отношении смешанной реальности
Компания "Meta", работающая в сфере виртуальной реальности, вносит изменения в свои планы относительно технологий смешанной реальности, уделяя больше внимания будущим устройствам и носимым технологиям. Это решение может рассматриваться как важный поворотный момент в долгосрочной стратегии компании.
Redaksiya сообщает, что "Meta" отложила выпуск ожидаемого шлема смешанной реальности под кодовым названием "Phoenix". Это решение было объявлено во внутреннем меморандуме компании вице-президентом "Reality Labs" Махером Сабой. Согласно информации, за этим решением стоит указание генерального директора компании Марка Цукерберга. Цукерберг поручил командам "Reality Labs" сосредоточиться на "более качественных впечатлениях" и усилиях по повышению устойчивости бизнеса. Саба сообщил сотрудникам, что продление срока связано не с добавлением новых функций устройству, а с тем, что команды будут дорабатывать детали.
По данным издания "Business Insider", другие руководители VR-направления "Meta", в том числе руководители "Reality Labs" Габриэль Ауль и Райан Кэрнс, заявили, что это решение даст им больше "пространства для маневра" для завершения продукта. В другом меморандуме они отметили: "Многое происходит быстро, сжатые графики и большие изменения в нашем основном UX, и мы не пойдем на компромисс в достижении полностью отполированного и надежного опыта". Сообщается, что шлем "Phoenix" будет похож на очки "Apple Vision Pro", имея форму, напоминающую очки, и внешний компьютерный блок, который делает устройство чрезвычайно легким. По внутренней информации, устройство будет работать на той же "Horizon OS", что и шлемы "Meta Quest".
Вместо этого "Meta" нацелилась на выпуск "ограниченной серии" носимого устройства под названием "Malibu 2", а также на выпуск устройства "Meta Quest" следующего поколения в 2026 году. Ауль и Кэрнс заявили, что обновление также будет включать улучшение основных возможностей, ориентированных на иммерсивные игры. Эти изменения могут рассматриваться как важное изменение в долгосрочной стратегии компании в области смешанной реальности.