Virtual reallıq sahəsində fəaliyyət göstərən "Meta" şirkəti, qarışıq reallıq texnologiyalarına dair planlarında dəyişikliklər edərək, gələcək cihazlara və geyilə bilən texnologiyalara daha çox diqqət ayıracaq. Bu qərar, şirkətin uzunmüddətli strategiyasında mühüm bir dönüş nöqtəsi kimi qiymətləndirilə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, "Meta" şirkəti, "Phoenix" kod adı ilə tanınan, gözlənilən qarışıq reallıq dəbilqəsinin buraxılışını təxirə salıb. Bu qərar, şirkətin daxili memo-sunda, "Reality Labs" vitse-prezidenti Maher Saba tərəfindən açıqlanıb. Məlumata görə, bu qərarın arxasında şirkətin baş icraçı direktoru Mark Zukerberqin göstərişi dayanır. Zukerberq, "Reality Labs" komandalarına "daha yüksək keyfiyyətli təcrübələr" və biznesi daha davamlı etmək üçün səylərə fokuslanmağı tapşırıb. Saba, əməkdaşlara bildirib ki, uzadılmış müddət, cihazın əlavə funksiyalar alması ilə deyil, komandaların detalları daha da təkmilləşdirməsi ilə əlaqədardır.
"Business Insider" nəşrinin məlumatına görə, "Meta"nın digər VR rəhbərləri, o cümlədən "Reality Labs"ın rəhbərləri Gabriel Aul və Ryan Cairns, bu qərarın məhsulu tamamlamaq üçün onlara daha çox "nəfəs almaq imkanı" verəcəyini bildiriblər. Onlar, başqa bir memo-da, "Çox şey sürətlə gəlir, sıx cədvəllər və əsas UX-imizdə böyük dəyişikliklər var və biz tam cilalanmış və etibarlı bir təcrübəyə nail olmaqdan güzəştə getməyəcəyik" deyə qeyd ediblər. "Phoenix" dəbilqəsinin, "Apple"ın "Vision Pro" eynəklərinə bənzədiyi, eynəkəbənzər bir formaya və vahidi son dərəcə yüngül edən xarici bir kompüter pukkasına sahib olduğu bildirilir. Daxili məlumatlara görə, cihaz, "Meta"nın "Quest" dəbilqələri ilə eyni "Horizon OS" üzərində işləyəcək.
"Meta" bunun əvəzinə, "Malibu 2" adlı "məhdud sayda" geyilə bilən cihazın, eləcə də növbəti nəsil "Meta Quest" cihazının 2026-cı ildə buraxılışını hədəfləyir. Aul və Cairns, yeniləmənin, immersiv oyunlara yönəlmiş əsas imkanların təkmilləşdirilməsini də əhatə edəcəyini bildiriblər. Bu dəyişikliklər, şirkətin qarışıq reallıq sahəsindəki uzunmüddətli strategiyasında mühüm bir dəyişiklik kimi qiymətləndirilə bilər.

The company "Meta," operating in the virtual reality sector, is making changes to its plans for mixed reality technologies, and will focus more on future devices and wearable technologies. This decision can be evaluated as an important turning point in the company's long-term strategy.
According to Redaksiya, "Meta" has postponed the release of its expected mixed reality headset, known by the code name "Phoenix." This decision was announced in an internal memo by Maher Saba, Vice President of "Reality Labs." According to the information, the decision is based on an instruction from the company's Chief Executive Officer, Mark Zuckerberg. Zuckerberg has instructed the "Reality Labs" teams to focus their efforts on "higher quality experiences" and making the business more sustainable. Saba informed the employees that the extended period is not due to the device receiving additional features, but rather to the teams further refining the details.
According to "Business Insider," other VR leaders at "Meta," including Gabriel Aul and Ryan Cairns, heads of "Reality Labs," stated that this decision will give them more "breathing room" to complete the product. In another memo, they noted, "A lot is coming fast, with tight schedules and big changes to our core UX, and we will not compromise on achieving a fully polished and reliable experience." The "Phoenix" headset is reported to resemble "Apple's" "Vision Pro" glasses, with a glasses-like form factor and an external computer puck that makes the unit extremely light. According to internal information, the device will run on the same "Horizon OS" as "Meta's" "Quest" headsets.
Instead, "Meta" is targeting the release of a "limited edition" wearable device called "Malibu 2," as well as the next-generation "Meta Quest" device in 2026. Aul and Cairns stated that the update will also include improvements to core capabilities focused on immersive gaming. These changes can be considered a significant shift in the company's long-term strategy in the mixed reality field.