Texnologiya nəhəngi "Meta" süni intellekt sahəsində rəqabəti gücləndirmək üçün həyata keçirdiyi 14,3 milyard dollarlıq investisiya və yüksək səviyyəli kadr transferlərindən sonra ilk böyük modeli "Muse Spark"ı ictimaiyyətə təqdim edib.
Yeni model, elmi, riyazi və tibbi sahələrdə mürəkkəb sualları cavablandırmaq qabiliyyəti ilə əvvəlki texnologiyalardan fərqlənir və "Meta"nın AI bazarında mövqeyini gücləndirməyə yönəlmiş strateji addımı kimi qiymətləndirilir.
Qaynarinfo xəbər verir ki, şirkət çərşənbə günü yayımladığı açıqlamada "Muse Spark"ın kiçik və sürətli dizayna malik olduğunu, eyni zamanda elmi və tibbi məsələlərdə kompleks sualları həll etmək qabiliyyətinə sahib olduğunu bildirib. Model 2025-ci ilin aprelində əqdim olunan "Llama 4" modelinə nisbətən əhəmiyyətli dərəcədə dəyişib.
"Meta"nın qurucusu Mark Zukerberq bildirib ki, şirkət həmçinin "Scale AI"ya 14,3 milyard dollarlıq investisiya yatırıb və Aleksandr Vanqı Meta Superintelligence Labs-in rəhbəri təyin edib. Bundan əlavə, şirkət "OpenAI", "Anthropic" və "Google" kimi rəqiblərdən yüksək səviyyəli mütəxəssisləri transfer edərək kadrlarını genişləndirib.
"Muse Spark", "Meta AI" tətbiqi və internet saytında fəaliyyət göstərəcək və yaxın gələcəkdə "Facebook", "Instagram", "WhatsApp" və "Messenger" platformalarında da istifadə ediləcək. Model həmçinin "Ray-Ban Meta AI" ağıllı eynəklərində ilk dəfə işləyəcək.
Zukerberq süni intellekt agentlərinin yalnız sualları cavablandırmaqla kifayətlənməyib, istifadəçilər üçün tapşırıqları avtomatik icra edən məhsullar yaratmağı hədəflədiyini qeyd edib. Bu agentlər istifadəçi seçimlərinə əsaslanaraq müstəqil şəkildə məlumat toplayır və hərəkət edir.
Qeyd edək ki, "Muse Spark" indiyə qədər yalnız ABŞ-da istifadəyə verilib və əvvəlki açıq mənbə strategiyasından fərqli olaraq, model hələ açıq şəkildə paylaşılmayıb. Günay

Technology giant "Meta" has introduced its first major model, "Muse Spark," to the public after a $14.3 billion investment and high-level personnel transfers aimed at strengthening competition in the field of artificial intelligence.
The new model distinguishes itself from previous technologies with its ability to answer complex questions in scientific, mathematical, and medical fields, and is considered a strategic step aimed at strengthening "Meta's" position in the AI market.
Qaynarinfo reports that the company stated in an announcement published on Wednesday that "Muse Spark" has a compact and fast design, while also possessing the ability to solve complex questions in scientific and medical matters. The model has significantly changed compared to the "Llama 4" model introduced in April 2025.
"Meta" founder Mark Zuckerberg stated that the company has also invested $14.3 billion in "Scale AI" and appointed Alexander Wang as the head of Meta Superintelligence Labs. Additionally, the company has expanded its staff by transferring high-level specialists from competitors such as "OpenAI", "Anthropic", and "Google".
"Muse Spark" will operate on the "Meta AI" application and website, and will also be used on "Facebook", "Instagram", "WhatsApp", and "Messenger" platforms in the near future. The model will also work for the first time in "Ray-Ban Meta AI" smart glasses.
Zuckerberg noted that the company aims to create products where artificial intelligence agents not only answer questions but also automatically perform tasks for users. These agents independently collect information and act based on user preferences.
It should be noted that "Muse Spark" has so far only been launched in the US, and unlike the previous open-source strategy, the model has not yet been openly shared. Günay