Texnologiya nəhəngi "Meta" süni intellekt sahəsində rəqabəti gücləndirmək üçün həyata keçirdiyi 14,3 milyard dollarlıq investisiya və yüksək səviyyəli kadr transferlərindən sonra ilk böyük modeli "Muse Spark"ı ictimaiyyətə təqdim edib.
Yeni model, elmi, riyazi və tibbi sahələrdə mürəkkəb sualları cavablandırmaq qabiliyyəti ilə əvvəlki texnologiyalardan fərqlənir və "Meta"nın AI bazarında mövqeyini gücləndirməyə yönəlmiş strateji addımı kimi qiymətləndirilir.
Qaynarinfo xəbər verir ki, şirkət çərşənbə günü yayımladığı açıqlamada "Muse Spark"ın kiçik və sürətli dizayna malik olduğunu, eyni zamanda elmi və tibbi məsələlərdə kompleks sualları həll etmək qabiliyyətinə sahib olduğunu bildirib. Model 2025-ci ilin aprelində əqdim olunan "Llama 4" modelinə nisbətən əhəmiyyətli dərəcədə dəyişib.
"Meta"nın qurucusu Mark Zukerberq bildirib ki, şirkət həmçinin "Scale AI"ya 14,3 milyard dollarlıq investisiya yatırıb və Aleksandr Vanqı Meta Superintelligence Labs-in rəhbəri təyin edib. Bundan əlavə, şirkət "OpenAI", "Anthropic" və "Google" kimi rəqiblərdən yüksək səviyyəli mütəxəssisləri transfer edərək kadrlarını genişləndirib.
"Muse Spark", "Meta AI" tətbiqi və internet saytında fəaliyyət göstərəcək və yaxın gələcəkdə "Facebook", "Instagram", "WhatsApp" və "Messenger" platformalarında da istifadə ediləcək. Model həmçinin "Ray-Ban Meta AI" ağıllı eynəklərində ilk dəfə işləyəcək.
Zukerberq süni intellekt agentlərinin yalnız sualları cavablandırmaqla kifayətlənməyib, istifadəçilər üçün tapşırıqları avtomatik icra edən məhsullar yaratmağı hədəflədiyini qeyd edib. Bu agentlər istifadəçi seçimlərinə əsaslanaraq müstəqil şəkildə məlumat toplayır və hərəkət edir.
Qeyd edək ki, "Muse Spark" indiyə qədər yalnız ABŞ-da istifadəyə verilib və əvvəlki açıq mənbə strategiyasından fərqli olaraq, model hələ açıq şəkildə paylaşılmayıb. Günay

Технологический гигант "Meta" после инвестиций в размере 14,3 миллиарда долларов и высокоуровневых кадровых трансферов, осуществленных для усиления конкуренции в области искусственного интеллекта, представил общественности свою первую крупную модель "Muse Spark".
Новая модель отличается от предыдущих технологий способностью отвечать на сложные вопросы в научных, математических и медицинских областях и оценивается как стратегический шаг "Meta", направленный на укрепление ее позиций на рынке ИИ.
Как сообщает Qaynarinfo, компания в опубликованном в среду заявлении сообщила, что "Muse Spark" имеет компактный и быстрый дизайн, а также способна решать комплексные вопросы в научных и медицинских областях. Модель значительно изменилась по сравнению с моделью "Llama 4", представленной в апреле 2025 года.
Основатель "Meta" Марк Цукерберг заявил, что компания также инвестировала 14,3 миллиарда долларов в "Scale AI" и назначила Александра Ванга руководителем Meta Superintelligence Labs. Кроме того, компания расширила свой штат, переманив высококвалифицированных специалистов у конкурентов, таких как "OpenAI", "Anthropic" и "Google".
"Muse Spark" будет работать в приложении "Meta AI" и на веб-сайте, а в ближайшем будущем будет использоваться также на платформах "Facebook", "Instagram", "WhatsApp" и "Messenger". Модель также впервые будет работать в умных очках "Ray-Ban Meta AI".
Цукерберг отметил, что компания стремится создавать продукты, в которых агенты искусственного интеллекта не только отвечают на вопросы, но и автоматически выполняют задачи для пользователей. Эти агенты самостоятельно собирают информацию и действуют на основе предпочтений пользователя.
Следует отметить, что "Muse Spark" до сих пор был запущен только в США, и, в отличие от предыдущей стратегии открытого исходного кода, модель пока не была открыто опубликована. Гюнай