Meta şirkəti, Facebook-un ana şirkəti, bu il Apple Watch-a rəqib ola biləcək bir cihaz təqdim edə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, "The Information" nəşrinin məlumatına görə, ağıllı saat "Malibu 2" kod adı ilə hazırlanır və Apple Watch daxil olmaqla, digər populyar ağıllı saatlarda olduğu kimi, sağlamlıq izləmə alətləri ilə təchiz olunacaq. Saatın proqram təminatına Meta süni intellekt köməkçisi də daxil ediləcək.
Bundan əlavə, kod adındakı iki rəqəmi, əvvəllər dayandırılmış bir ağıllı saat layihəsinə işarə edə bilər. Həmin saatın daxili kameraya sahib olacağı bildirilirdi, lakin yeni saatın bu xüsusiyyətə malik olub-olmaması barədə hələlik məlumat yoxdur. Saatla bağlı detallar hələlik məhduddur. Lakin, Meta-nın artıq VR qulaqlıqları və aksesuarları, eləcə də Ray-Ban Meta və Oakley Meta ağıllı eynəkləri olduğu nəzərə alınarsa, bu o qədər də uzaq bir fikir deyil. Məsələn, Meta ağıllı saatı yuxarıda qeyd olunan cihazların jest əsaslı idarə edilməsi üçün istifadə edilə bilər.
Meta, virtual reallıq sahəsindəki xərcləri azaltmaqdadır. Şirkət, metavesiya vizyonu üzərində çalışan 1000-dən çox əməkdaşını işdən çıxarmışdı. Meta-nın baş direktoru Endryu Bozvort o zaman bildirmişdi ki, şirkət metavesiya səylərini geyilə bilən cihazlara yönəldəcək ki, bu da ağıllı saatlara olan marağının yenidən artmasına səbəb ola bilər.

Meta, the parent company of Facebook, may introduce a device this year that could compete with the Apple Watch.
Redaksiya reports that according to "The Information," the smartwatch is being developed under the codename "Malibu 2" and will be equipped with health tracking tools, similar to other popular smartwatches including the Apple Watch. The watch's software will also include Meta's artificial intelligence assistant.
Furthermore, the two digits in the codename might refer to a previously halted smartwatch project. That watch was reportedly going to have an internal camera, but there is currently no information on whether the new watch will have this feature. Details about the watch are limited for now. However, considering Meta already has VR headsets and accessories, as well as Ray-Ban Meta and Oakley Meta smart glasses, this is not such a far-fetched idea. For example, a Meta smartwatch could be used for gesture-based control of the aforementioned devices.
Meta is reducing its spending in the virtual reality sector. The company had laid off over 1,000 employees working on its metaverse vision. Meta's Chief Technology Officer Andrew Bosworth stated at the time that the company would focus its metaverse efforts on wearable devices, which could lead to renewed interest in smartwatches.