Meta şirkəti, Facebook-un ana şirkəti, bu il Apple Watch-a rəqib ola biləcək bir cihaz təqdim edə bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, "The Information" nəşrinin məlumatına görə, ağıllı saat "Malibu 2" kod adı ilə hazırlanır və Apple Watch daxil olmaqla, digər populyar ağıllı saatlarda olduğu kimi, sağlamlıq izləmə alətləri ilə təchiz olunacaq. Saatın proqram təminatına Meta süni intellekt köməkçisi də daxil ediləcək.
Bundan əlavə, kod adındakı iki rəqəmi, əvvəllər dayandırılmış bir ağıllı saat layihəsinə işarə edə bilər. Həmin saatın daxili kameraya sahib olacağı bildirilirdi, lakin yeni saatın bu xüsusiyyətə malik olub-olmaması barədə hələlik məlumat yoxdur. Saatla bağlı detallar hələlik məhduddur. Lakin, Meta-nın artıq VR qulaqlıqları və aksesuarları, eləcə də Ray-Ban Meta və Oakley Meta ağıllı eynəkləri olduğu nəzərə alınarsa, bu o qədər də uzaq bir fikir deyil. Məsələn, Meta ağıllı saatı yuxarıda qeyd olunan cihazların jest əsaslı idarə edilməsi üçün istifadə edilə bilər.
Meta, virtual reallıq sahəsindəki xərcləri azaltmaqdadır. Şirkət, metavesiya vizyonu üzərində çalışan 1000-dən çox əməkdaşını işdən çıxarmışdı. Meta-nın baş direktoru Endryu Bozvort o zaman bildirmişdi ki, şirkət metavesiya səylərini geyilə bilən cihazlara yönəldəcək ki, bu da ağıllı saatlara olan marağının yenidən artmasına səbəb ola bilər.

Компания Meta, материнская компания Facebook, может представить устройство, способное конкурировать с Apple Watch, уже в этом году.
Редакция сообщает, что, по данным издания "The Information", умные часы под кодовым названием "Malibu 2" будут оснащены инструментами для отслеживания состояния здоровья, как и другие популярные умные часы, включая Apple Watch. Программное обеспечение часов также будет включать голосового помощника Meta на базе искусственного интеллекта.
Кроме того, две цифры в кодовом названии могут указывать на ранее остановленный проект умных часов. Сообщалось, что эти часы будут иметь встроенную камеру, но пока нет информации о том, будет ли новая модель обладать этой функцией. Детали, касающиеся часов, пока ограничены. Однако, учитывая, что Meta уже владеет VR-гарнитурами и аксессуарами, а также умными очками Ray-Ban Meta и Oakley Meta, это не такая уж далекая перспектива. Например, умные часы Meta могут использоваться для управления вышеупомянутыми устройствами с помощью жестов.
Meta сокращает расходы в области виртуальной реальности. Компания уволила более 1000 сотрудников, работавших над концепцией метавселенной. Генеральный директор Meta Эндрю Бозворт тогда заявил, что компания переориентирует свои усилия в области метавселенной на носимые устройства, что может привести к возобновлению интереса к умным часам.