Mərkəzi Bankda “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt işçi qrupun ilk iclası keçirilib
Mərkəzi Bankda iyul ayının 30-da “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə yaradılmış “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt işçi qrupun ilk iclası keçirilib.
Mərkəzi Bankın sədri və alt işçi qrupun rəhbəri Taleh Kazımov iclasda çıxışı zamanı iqtisadi artımın davamlılığının təmin edilməsi, xarici və daxili şoklara qarşı iqtisadiyyatın dayanıqlılığının artırılması, həmçinin sosial rifah və inklüziv inkişafın dəstəklənməsi baxımından makroiqtisadi dayanıqlılığın mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Sədr Taleh Kazımov “2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın makroiqtisadi sabitlik sahəsində həyata keçirilmiş tədbirlərin müsbət nəticələr verdiyini bildirib. O, inflyasiyanın Mərkəzi Bankın hədəf diapazonunda idarə olunması, maliyyə sektorunun dərinliyinin artırılması, maliyyə sektorunun ÜDM-də payının yüksəldilməsi və ümumiyyətlə, maliyyəyə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu qeyd edib.
Sədr çıxışı zamanı 2027-2030-cu illərdə ölkədə makroiqtisadi dayanıqlılığın daha da gücləndirilməsi məqsədilə makroiqtisadi və maliyyə sabitliyi üzrə siyasət çərçivələrinin təkmilləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra tədbirdə “2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması çərçivəsində təklif olunan fəaliyyət istiqamətləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sədr yekunda işçi qrupun üzvlərini bu fəaliyyət istiqamətləri üzrə koordinasiyalı əməkdaşlığa dəvət edib.
Qeyd edək ki, “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt işçi qrupu Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2025-ci il 30 may tarixli 611 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın və “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı”nın hazırlanması barədə sənədin icrasının təmin olunması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2025-ci il 18 iyun tarixli, 356s nömrəli Sərəncamına əsasən yaradılıb.

В Центральном банке состоялось первое заседание подгруппы по «Макроэкономической устойчивости»
В Центральном банке 30 июля состоялось первое заседание подгруппы по «Макроэкономической устойчивости», созданной с целью разработки «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2027–2030 годы».
Председатель Центрального банка и руководитель подгруппы Талех Кязимов в своем выступлении на заседании подчеркнул важность макроэкономической устойчивости с точки зрения обеспечения устойчивости экономического роста, повышения устойчивости экономики к внешним и внутренним шокам, а также поддержки социального благосостояния и инклюзивного развития.
Председатель Талех Кязимов заявил, что меры, реализованные в области макроэкономической стабильности в рамках «Стратегии социально-экономического развития на 2022–2026 годы», дали положительные результаты. Он отметил, что были достигнуты значительные успехи в управлении инфляцией в целевом диапазоне Центрального банка, увеличении глубины финансового сектора, повышении доли финансового сектора в ВВП и, в целом, расширении доступа к финансированию.
В своем выступлении председатель подчеркнул важность совершенствования рамок политики макроэкономической и финансовой стабильности с целью дальнейшего укрепления макроэкономической устойчивости в стране в 2027-2030 годах.
Затем на мероприятии были проведены обсуждения вокруг предложенных направлений деятельности в рамках разработки «Стратегии социально-экономического развития на 2027–2030 годы».
В заключение председатель пригласил членов рабочей группы к скоординированному сотрудничеству по этим направлениям деятельности.
Отметим, что подгруппа по «Макроэкономической устойчивости» была создана в соответствии с Распоряжением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 18 июня 2025 года № 356с с целью обеспечения исполнения документа о разработке «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2027–2030 годы» и «II Государственной программы по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории», утвержденных Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 30 мая 2025 года № 611.