Mərkəzi Bankda “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt işçi qrupun ilk iclası keçirilib
Mərkəzi Bankda iyul ayının 30-da “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə yaradılmış “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt işçi qrupun ilk iclası keçirilib.
Mərkəzi Bankın sədri və alt işçi qrupun rəhbəri Taleh Kazımov iclasda çıxışı zamanı iqtisadi artımın davamlılığının təmin edilməsi, xarici və daxili şoklara qarşı iqtisadiyyatın dayanıqlılığının artırılması, həmçinin sosial rifah və inklüziv inkişafın dəstəklənməsi baxımından makroiqtisadi dayanıqlılığın mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Sədr Taleh Kazımov “2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın makroiqtisadi sabitlik sahəsində həyata keçirilmiş tədbirlərin müsbət nəticələr verdiyini bildirib. O, inflyasiyanın Mərkəzi Bankın hədəf diapazonunda idarə olunması, maliyyə sektorunun dərinliyinin artırılması, maliyyə sektorunun ÜDM-də payının yüksəldilməsi və ümumiyyətlə, maliyyəyə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində mühüm nailiyyətlərin əldə olunduğunu qeyd edib.
Sədr çıxışı zamanı 2027-2030-cu illərdə ölkədə makroiqtisadi dayanıqlılığın daha da gücləndirilməsi məqsədilə makroiqtisadi və maliyyə sabitliyi üzrə siyasət çərçivələrinin təkmilləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra tədbirdə “2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması çərçivəsində təklif olunan fəaliyyət istiqamətləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Sədr yekunda işçi qrupun üzvlərini bu fəaliyyət istiqamətləri üzrə koordinasiyalı əməkdaşlığa dəvət edib.
Qeyd edək ki, “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt işçi qrupu Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2025-ci il 30 may tarixli 611 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın və “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı”nın hazırlanması barədə sənədin icrasının təmin olunması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2025-ci il 18 iyun tarixli, 356s nömrəli Sərəncamına əsasən yaradılıb.

The first meeting of the "Macroeconomic Stability" sub-working group, established for the purpose of preparing the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030", was held at the Central Bank on July 30.
Taleh Kazimov, Chairman of the Central Bank and head of the sub-working group, emphasized during his speech at the meeting that macroeconomic stability is of great importance in terms of ensuring the sustainability of economic growth, increasing the economy's resilience to external and internal shocks, and supporting social welfare and inclusive development.
Chairman Taleh Kazimov stated that the measures implemented in the field of macroeconomic stability within the "Socio-economic Development Strategy for 2022–2026" yielded positive results. He noted that significant achievements have been made in managing inflation within the Central Bank's target range, increasing the depth of the financial sector, raising the financial sector's share in GDP, and generally expanding access to finance.
During his speech, the Chairman emphasized the importance of improving policy frameworks for macroeconomic and financial stability with the aim of further strengthening macroeconomic stability in the country during 2027-2030.
Subsequently, discussions were held at the event regarding the proposed areas of activity within the framework of preparing the "Socio-economic Development Strategy for 2027–2030".
Finally, the Chairman invited the members of the working group to coordinated cooperation in these areas of activity.
It should be noted that the "Macroeconomic Stability" sub-working group was established based on the Cabinet of Ministers' Order No. 356s dated June 18, 2025, to ensure the implementation of the document on the preparation of the "Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030" and the "II State Program on the Great Return to the Liberated Territories", approved by Order No. 611 of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 30, 2025.