ABŞ-nin İdarəetmə və Büdcə Ofisi (Office of Management and Budget) qeyri-müdafiə xərclərində 73 milyard dollarlıq ixtisar tələb edib. Bu ixtisar 2026-cı maliyyə ili ilə müqayisədə 10% aşağı səviyyə təşkil edir. Müdafiə büdcəsinə bütün hərbi qulluqçular üçün 6% ilə 7% arasında maaş artımı, “kritik sursatlar” üçün vəsaitlər, ABŞ prezidenti Donald Trampın “Golden Dome” (Qızıl Qübbə) adlı raketdən müdafiə sisteminin inkişafı, “kritik minerallara və yerli təchizat zəncirlərinə” investisiyalar, habelə gəmiqayırma üçün 65,8 milyard dollar daxildir.
Redaksiya məlumat verir ki, Müdafiə büdcəsi ilə bağlı OMB-nin fakt vərəqində bildirilir ki, “Bu məbləğ hətta Reyqan dövründəki artımı da üstələyir; II Dünya müharibəsindən əvvəlki tarixi artımlara yaxınlaşaraq, mövcud qlobal təhlükə mühitini nəzərə alır və qüvvələrimizin hazırlığını və döyüş qabiliyyətini bərpa edir.” Həmçinin, “41 gəminin” bütün hökumət, bütün xalq miqyasında gəmiqayırma sifarişinin dəniz sənaye bazası üçün Franklin D. Roosevelt administrasiyasından bəri ən böyük tələblər siqnalı olduğu qeyd olunur.
Departamentin (Department of War) Diversity, Equity və Inclusion proqramlarına ayrılan xərcləri daha sonra “milyonlarla dollar” məbləğində azaltacağı, daha əvvəl isə 1,6 milyard dollardan çox vəsaitin aradan qaldırılmasından sonra bu istiqamətdə əlavə addımların atılacağı gözlənilir.

Управление по управлению и бюджету США (Office of Management and Budget) потребовало сокращения не оборонных расходов на 73 миллиарда долларов. Это сокращение на 10% ниже уровня по сравнению с 2026 финансовым годом. Оборонный бюджет включает повышение заработной платы для всех военнослужащих на 6-7%, средства на «критически важные боеприпасы», разработку системы противоракетной обороны под названием «Golden Dome» (Золотой Купол) президента США Дональда Трампа, инвестиции в «критически важные минералы и местные цепочки поставок», а также 65,8 миллиарда долларов на судостроение.
Редакция сообщает, что в информационном бюллетене OMB по оборонному бюджету говорится: «Эта сумма превосходит даже рост времен Рейгана; приближаясь к историческому росту, предшествовавшему Второй мировой войне, она учитывает текущую глобальную угрожающую среду и восстанавливает готовность и боеспособность наших сил». Также отмечается, что заказ на судостроение «41 корабля» в масштабах всего правительства и всей страны является самым крупным сигналом требований для морской промышленной базы со времен администрации Франклина Д. Рузвельта.
Ожидается, что расходы департамента (Department of War) на программы Diversity, Equity и Inclusion будут сокращены на «миллионы долларов» после того, как ранее уже было устранено более 1,6 миллиарда долларов, и в этом направлении будут предприняты дополнительные шаги.