ABŞ-nin İdarəetmə və Büdcə Ofisi (Office of Management and Budget) qeyri-müdafiə xərclərində 73 milyard dollarlıq ixtisar tələb edib. Bu ixtisar 2026-cı maliyyə ili ilə müqayisədə 10% aşağı səviyyə təşkil edir. Müdafiə büdcəsinə bütün hərbi qulluqçular üçün 6% ilə 7% arasında maaş artımı, “kritik sursatlar” üçün vəsaitlər, ABŞ prezidenti Donald Trampın “Golden Dome” (Qızıl Qübbə) adlı raketdən müdafiə sisteminin inkişafı, “kritik minerallara və yerli təchizat zəncirlərinə” investisiyalar, habelə gəmiqayırma üçün 65,8 milyard dollar daxildir.
Redaksiya məlumat verir ki, Müdafiə büdcəsi ilə bağlı OMB-nin fakt vərəqində bildirilir ki, “Bu məbləğ hətta Reyqan dövründəki artımı da üstələyir; II Dünya müharibəsindən əvvəlki tarixi artımlara yaxınlaşaraq, mövcud qlobal təhlükə mühitini nəzərə alır və qüvvələrimizin hazırlığını və döyüş qabiliyyətini bərpa edir.” Həmçinin, “41 gəminin” bütün hökumət, bütün xalq miqyasında gəmiqayırma sifarişinin dəniz sənaye bazası üçün Franklin D. Roosevelt administrasiyasından bəri ən böyük tələblər siqnalı olduğu qeyd olunur.
Departamentin (Department of War) Diversity, Equity və Inclusion proqramlarına ayrılan xərcləri daha sonra “milyonlarla dollar” məbləğində azaltacağı, daha əvvəl isə 1,6 milyard dollardan çox vəsaitin aradan qaldırılmasından sonra bu istiqamətdə əlavə addımların atılacağı gözlənilir.

The U.S. Office of Management and Budget (OMB) has requested a $73 billion cut in non-defense spending. This cut represents a 10% reduction compared to the 2026 fiscal year. The defense budget includes a 6% to 7% pay raise for all service members, funds for “critical munitions,” the development of U.S. President Donald Trump's “Golden Dome” missile defense system, investments in “critical minerals and domestic supply chains,” as well as $65.8 billion for shipbuilding.
Redaksiya reports that the OMB fact sheet on the defense budget states that “This amount even surpasses the increase during the Reagan era; approaching historical increases from before World War II, it takes into account the current global threat environment and restores the readiness and combat capability of our forces.” It is also noted that the “41 ships” government-wide, nationwide shipbuilding order is the largest signal of demand for the maritime industrial base since the Franklin D. Roosevelt administration.
It is expected that the Department's (Department of War) expenditures allocated to Diversity, Equity, and Inclusion programs will later be reduced by “millions of dollars,” following previous steps in this direction after the elimination of over $1.6 billion in funds.