Xalqımızın tarixində elə günlər vardır ki, həmin günlər tariximizə qızıl hərflərlə yazılıb. Məhz o günlərdən biri də 27 sentyabr 2020-ci il tarixidir. Əminliklə deyə bilərik ki, Zəfər salnaməmizin əsasının qoyulduğu bu gün millətin yaddaşından, hərb tariximizdən heç vaxt silinməyəcək.
Həmin gün süni şəkildə yaradılmış, lakin artıq keçmişdə qalmış “Qarabağ münaqişəsi”nin həllində yeni mərhələnin başlanğıcı qoyuldu. Məlum olduğu kimi bu münaqişənin həllində cavabdeh olan təşkilatın fəaliyyətsizliyi, ikili mövqe nümayiş etdirməsi, eləcə də bəzi beynəlxalq ermənipərəst dirələrin təsiri xalqımızın əsas məqsədə çatmaq üçün mübarizəsinə mane olmadı. Uzun müddət səbr, təmkin nümayiş etdirən Azərbaycan xalqı bir anda səfərbər oldu. Bütün dünya o vaxt yaxşı bilirdi Azərbaycanın mübarizəsi haqlı mübarizədir. Düşmənə qarşı mübarizənin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərimiz daxilində aparılması bunu əyani sübut edirdi.
Bu baxımdan bir sıra ermənipərəst dairələr və ölkələri çıxmaq şərtilə əksər beynəlxalq təşkilatlar və ölkələr Azərbaycanın haqq işini dəstəklədilər. 2020-ci ilin 27 sentyabr tarixində düşmənin növbəti təxribatına cavab olaraq Azərbaycan Ordusu tərəfindən başladılmış genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlar regionda ümumi mənzərəni dəyişdi. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuz düşmənə “Dəmir Yumruq” ifadəsinin nə olduğunu başa saldı. Düşmən anlayacağı dildə başa salındı. Döyüşlərin ilk günündə artıq Azərbaycan Ordusu inanılmazı bacardı. Düşünülmüş, vaxtında verilmiş qərarlar sayəsində ən mükəmməl şəkildə silahlanmış və hazırlanmış Azərbaycan əsgəri düşmənə layiq olduğu zərbəni məhz döyüş meydanında vurdu. Ərazinin relyefi, əvvəlcədən düşmənin müdafiə potensialını gücləndirməsi, o ana qədər üzbəüz mövqelərdə olan səviyyə fərqi Müzəffər ordumuz üçün heç nəyin problem olmadığını göstərdi. Hərb tarixinə düşmüş Vətən Müharibəsi cəmi 44 günə düşmənin ağ bayraq qaldırması, məhv olması ilə nəticələndi. Əlbəttə ki, tarixi uğurumuz asan başa gəlmədi. Mərd, qəhrəman oğullarımız torpaqlarımızın azadlığı uğrunda əsl şücaət nümayiş etdirdilər. Canları, qanları bahasına doğma torpaqlarımızı düşməndən azad etdilr.
Şəhidlər verdik, neçə-neçə canlar əbədi sağlamlığını itirdi. Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyev 2020-ci il dekabrın 2-də müharibənin başlandığı 27 sentyabr tarixinin Anım Günü olaraq qeyd edilməsi ilə bağlı “Azərbaycan Respublikasında Anım Gününün təsis edilməsi haqqında” sərəncam imzaladı. Bu qərar şanlı bayrağımızı azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, bu yolda canlarını belə əsirgəməmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin hörmət və ehtiramın nümunəsi idi.

Our brave, heroic sons displayed true valor for the liberation of our lands
There are days in the history of our nation that are written in golden letters. One of those days is September 27, 2020. We can confidently say that this day, when the foundation of our Victory chronicle was laid, will never be erased from the nation's memory or our military history.
On that day, a new stage began in the resolution of the artificially created, but now past, “Karabakh conflict.” As is known, the inactivity and dual stance of the organization responsible for resolving this conflict, as well as the influence of some international pro-Armenian circles, did not hinder our people's struggle to achieve their main goal. The Azerbaijani people, who had shown patience and restraint for a long time, mobilized instantly. The whole world knew well at that time that Azerbaijan's struggle was a just struggle. The fact that the fight against the enemy was conducted within our internationally recognized borders clearly proved this.
In this regard, with the exception of a number of pro-Armenian circles and countries, most international organizations and countries supported Azerbaijan's just cause. On September 27, 2020, in response to the enemy's next provocation, large-scale military operations launched by the Azerbaijani Army changed the overall picture in the region. Under the leadership of Victorious Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, our army made the enemy understand what the “Iron Fist” expression meant. The enemy was made to understand in a language it understood. On the very first day of the battles, the Azerbaijani Army already achieved the incredible. Thanks to well-thought-out and timely decisions, the perfectly armed and prepared Azerbaijani soldier delivered the blow the enemy deserved right on the battlefield. The terrain, the enemy's prior strengthening of its defensive potential, and the difference in levels in face-to-face positions until that moment showed that nothing was a problem for our Victorious army. The Patriotic War, which went down in military history, resulted in the enemy raising the white flag and being destroyed in just 44 days. Of course, our historical success did not come easy. Our brave, heroic sons displayed true valor for the liberation of our lands. They liberated our native lands from the enemy at the cost of their lives and blood.
We gave martyrs, and many lives lost their health permanently. On December 2, 2020, the esteemed President Mr. Ilham Aliyev signed an order “On the Establishment of the Day of Remembrance in the Republic of Azerbaijan” regarding the commemoration of September 27, the day the war began, as the Day of Remembrance. This decision was an example of deep respect and reverence for our soldiers and officers who waved our glorious flag in our liberated lands and did not spare their lives on this path, and for all our martyrs.