Xalqımızın tarixində elə günlər vardır ki, həmin günlər tariximizə qızıl hərflərlə yazılıb. Məhz o günlərdən biri də 27 sentyabr 2020-ci il tarixidir. Əminliklə deyə bilərik ki, Zəfər salnaməmizin əsasının qoyulduğu bu gün millətin yaddaşından, hərb tariximizdən heç vaxt silinməyəcək.
Həmin gün süni şəkildə yaradılmış, lakin artıq keçmişdə qalmış “Qarabağ münaqişəsi”nin həllində yeni mərhələnin başlanğıcı qoyuldu. Məlum olduğu kimi bu münaqişənin həllində cavabdeh olan təşkilatın fəaliyyətsizliyi, ikili mövqe nümayiş etdirməsi, eləcə də bəzi beynəlxalq ermənipərəst dirələrin təsiri xalqımızın əsas məqsədə çatmaq üçün mübarizəsinə mane olmadı. Uzun müddət səbr, təmkin nümayiş etdirən Azərbaycan xalqı bir anda səfərbər oldu. Bütün dünya o vaxt yaxşı bilirdi Azərbaycanın mübarizəsi haqlı mübarizədir. Düşmənə qarşı mübarizənin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərimiz daxilində aparılması bunu əyani sübut edirdi.
Bu baxımdan bir sıra ermənipərəst dairələr və ölkələri çıxmaq şərtilə əksər beynəlxalq təşkilatlar və ölkələr Azərbaycanın haqq işini dəstəklədilər. 2020-ci ilin 27 sentyabr tarixində düşmənin növbəti təxribatına cavab olaraq Azərbaycan Ordusu tərəfindən başladılmış genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlar regionda ümumi mənzərəni dəyişdi. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuz düşmənə “Dəmir Yumruq” ifadəsinin nə olduğunu başa saldı. Düşmən anlayacağı dildə başa salındı. Döyüşlərin ilk günündə artıq Azərbaycan Ordusu inanılmazı bacardı. Düşünülmüş, vaxtında verilmiş qərarlar sayəsində ən mükəmməl şəkildə silahlanmış və hazırlanmış Azərbaycan əsgəri düşmənə layiq olduğu zərbəni məhz döyüş meydanında vurdu. Ərazinin relyefi, əvvəlcədən düşmənin müdafiə potensialını gücləndirməsi, o ana qədər üzbəüz mövqelərdə olan səviyyə fərqi Müzəffər ordumuz üçün heç nəyin problem olmadığını göstərdi. Hərb tarixinə düşmüş Vətən Müharibəsi cəmi 44 günə düşmənin ağ bayraq qaldırması, məhv olması ilə nəticələndi. Əlbəttə ki, tarixi uğurumuz asan başa gəlmədi. Mərd, qəhrəman oğullarımız torpaqlarımızın azadlığı uğrunda əsl şücaət nümayiş etdirdilər. Canları, qanları bahasına doğma torpaqlarımızı düşməndən azad etdilr.
Şəhidlər verdik, neçə-neçə canlar əbədi sağlamlığını itirdi. Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyev 2020-ci il dekabrın 2-də müharibənin başlandığı 27 sentyabr tarixinin Anım Günü olaraq qeyd edilməsi ilə bağlı “Azərbaycan Respublikasında Anım Gününün təsis edilməsi haqqında” sərəncam imzaladı. Bu qərar şanlı bayrağımızı azad edilən torpaqlarımızda dalğalandırmış, bu yolda canlarını belə əsirgəməmiş əsgər və zabitlərimizə, bütün şəhidlərimizə dərin hörmət və ehtiramın nümunəsi idi.

Наши доблестные, героические сыновья проявили истинное мужество в борьбе за освобождение наших земель
В истории нашего народа есть дни, которые вписаны в нашу историю золотыми буквами. Одним из таких дней является 27 сентября 2020 года. Мы можем с уверенностью сказать, что этот день, когда была заложена основа нашей летописи Победы, никогда не будет стёрт из памяти нации и из нашей военной истории.
В тот день было положено начало новому этапу в разрешении искусственно созданного, но уже оставшегося в прошлом «Карабахского конфликта». Как известно, бездействие ответственной за разрешение этого конфликта организации, демонстрация ею двойных стандартов, а также влияние некоторых международных проармянских кругов не помешали борьбе нашего народа за достижение главной цели. Азербайджанский народ, долгое время проявлявший терпение и выдержку, в одночасье мобилизовался. Весь мир тогда хорошо знал, что борьба Азербайджана – это праведная борьба. Ведение борьбы против врага в пределах наших международно признанных границ наглядно это доказывало.
В этом отношении, за исключением ряда проармянских кругов и стран, большинство международных организаций и стран поддержали правое дело Азербайджана. Широкомасштабные военные операции, начатые Азербайджанской Армией 27 сентября 2020 года в ответ на очередную провокацию противника, изменили общую картину в регионе. Под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего господина Ильхама Алиева наша армия объяснила врагу, что такое «Железный Кулак». Врагу было объяснено на понятном ему языке. Уже в первый день боёв Азербайджанская Армия совершила невероятное. Благодаря продуманным, своевременно принятым решениям, азербайджанский солдат, прекрасно вооружённый и подготовленный, нанёс врагу заслуженный удар именно на поле боя. Рельеф местности, предварительное усиление оборонительного потенциала противника, разница в уровне позиций до этого момента – всё это показало, что для нашей Победоносной армии нет никаких проблем. Отечественная война, вошедшая в военную историю, всего за 44 дня привела к поднятию белого флага противником и его уничтожению. Конечно, наш исторический успех дался нелегко. Наши доблестные, героические сыновья проявили истинное мужество в борьбе за освобождение наших земель. Ценой своих жизней и крови они освободили родные земли от врага.
Мы потеряли шехидов, многие жизни навсегда лишились здоровья. Уважаемый Президент господин Ильхам Алиев 2 декабря 2020 года подписал распоряжение «Об учреждении Дня памяти в Азербайджанской Республике» о праздновании 27 сентября, дня начала войны, как Дня памяти. Это решение было примером глубокого уважения и почтения к нашим солдатам и офицерам, которые подняли наш славный флаг на освобождённых землях и не пожалели своих жизней на этом пути, а также ко всем нашим шехидам.