Məhkəmə-Hüquq Şurasının iclası keçirilib
İclasda çıxış edən Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri İnam Kərimov ədalət mühakiməsinin müasir çağırışlara uyğun təkmilləşdirilməsi və səmərəliliyinin artırılması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib, qarşıda duran hədəfləri diqqətə çatdırıb.
İclasda Məhkəmə-Hüquq Şurasının Aparatı və işçi qrupları tərəfindən məhkəmə fəaliyyətinə dair hazırlanmış layihələr ətrafında müzakirələr aparılıb, “Azərbaycan Respublikasının məhkəmələrində monitorinqin aparılması qaydaları” layihəsi təsdiq olunub.
Sonra Şuranın üzvü, Mülki və kommersiya işləri üzrə ədalət mühakiməsinin səmərəliyinin təhlilinə dair İşçi qrupun rəhbəri Sənan Hacıyev tərəfindən ölkə məhkəmələrində mülki və kommersiya mübahisələri üzrə icraatı dayandırılmış işlərə dair məlumat təqdim olunub.
Həmçinin Hakimlərin Qiymətləndirilməsi Komitəsinin sədri Əhliman Xıdırov hakimlərin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi barədə Şura üzvlərini məlumatlandırıb.
İclasda kadr məsələlərinə, Hakimlərin Seçki Komitəsinə üzv seçilməsi və intizam icraatı üzrə işlərə baxılaraq müvafiq qərarlar qəbul edilib.

The next meeting of the Judicial-Legal Council was held.
Speaking at the meeting, Inam Karimov, Chairman of the Judicial-Legal Council, provided information on the work carried out to improve the administration of justice in line with modern challenges and increase its efficiency, and highlighted the upcoming goals.
During the meeting, discussions were held on projects related to judicial activity prepared by the Apparatus of the Judicial-Legal Council and its working groups, and the project “Rules for Monitoring in the Courts of the Republic of Azerbaijan” was approved.
Subsequently, Sanan Hajiyev, a member of the Council and head of the Working Group on the Analysis of the Efficiency of Justice in Civil and Commercial Cases, presented information on cases where proceedings in civil and commercial disputes were suspended in the country's courts.
Additionally, Ahliman Khidirov, Chairman of the Judges' Evaluation Committee, informed the Council members about the evaluation of judges' activities.
At the meeting, personnel matters, the election of members to the Judges' Election Committee, and disciplinary proceedings were reviewed, and relevant decisions were adopted.