Məhkəmə-Hüquq Şurasının iclası keçirilib
İclasda çıxış edən Məhkəmə-Hüquq Şurasının sədri İnam Kərimov ədalət mühakiməsinin müasir çağırışlara uyğun təkmilləşdirilməsi və səmərəliliyinin artırılması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib, qarşıda duran hədəfləri diqqətə çatdırıb.
İclasda Məhkəmə-Hüquq Şurasının Aparatı və işçi qrupları tərəfindən məhkəmə fəaliyyətinə dair hazırlanmış layihələr ətrafında müzakirələr aparılıb, “Azərbaycan Respublikasının məhkəmələrində monitorinqin aparılması qaydaları” layihəsi təsdiq olunub.
Sonra Şuranın üzvü, Mülki və kommersiya işləri üzrə ədalət mühakiməsinin səmərəliyinin təhlilinə dair İşçi qrupun rəhbəri Sənan Hacıyev tərəfindən ölkə məhkəmələrində mülki və kommersiya mübahisələri üzrə icraatı dayandırılmış işlərə dair məlumat təqdim olunub.
Həmçinin Hakimlərin Qiymətləndirilməsi Komitəsinin sədri Əhliman Xıdırov hakimlərin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi barədə Şura üzvlərini məlumatlandırıb.
İclasda kadr məsələlərinə, Hakimlərin Seçki Komitəsinə üzv seçilməsi və intizam icraatı üzrə işlərə baxılaraq müvafiq qərarlar qəbul edilib.

Состоялось заседание Судебно-правового совета
Выступивший на заседании председатель Судебно-правового совета Инам Керимов проинформировал о проделанной работе по совершенствованию правосудия в соответствии с современными вызовами и повышению его эффективности, а также довел до сведения присутствующих предстоящие цели.
На заседании были проведены обсуждения проектов, разработанных Аппаратом Судебно-правового совета и рабочими группами по судебной деятельности, утвержден проект «Правила проведения мониторинга в судах Азербайджанской Республики».
Затем член Совета, руководитель Рабочей группы по анализу эффективности правосудия по гражданским и коммерческим делам Санан Гаджиев представил информацию о делах, производство по которым было приостановлено в судах страны по гражданским и коммерческим спорам.
Также председатель Комитета по оценке судей Ахлиман Хыдыров проинформировал членов Совета об оценке деятельности судей.
На заседании были рассмотрены кадровые вопросы, избрание членов в Избирательный комитет судей и дела по дисциплинарным производствам, приняты соответствующие решения.