Cari ilin aprel–iyul aylarını əhatə edən könüllülük proqramı gənclərin bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməsi, sosial layihələrə fəal qoşulması və media sahəsində praktiki təcrübə toplaması üçün geniş imkanlar yaradıb. Könüllülər müxtəlif təlimlərdə, yerli və beynəlxalq tədbirlərdə təmsil olunub, eyni zamanda Agentlik tərəfindən həyata keçirilən “Media savadlılığı” həftəsinin və 3-cü Şuşa Qlobal Media Forumunun təşkilində iştirak ediblər.
MEDİA könüllüləri ilə görüş keçirən Agentliyin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov könüllülərin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək gənclərin təşəbbüskarlığı və məsuliyyətli yanaşmasının proqramın uğurla yekunlaşmasında mühüm rol oynadığını qeyd edib. O, MEDİA könüllülərinin xüsusilə 3-cü Şuşa Qlobal Media Forumundakı rolundan, göstərdikləri yaradıcı yanaşma və komanda ruhundan bəhs edib
Sonda “MEDİA könüllüləri” Proqramını müvəffəqiyyətlə başa vuran 60-a yaxın gəncə sertifikatlar təqdim olunub.

The Media Development Agency's next volunteer program has successfully concluded
The next volunteer program of the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan has successfully concluded.
The volunteer program, covering April–July of the current year, created extensive opportunities for young people to develop their knowledge and skills, actively participate in social projects, and gain practical experience in the media field. Volunteers represented the Agency in various trainings, local and international events, and also participated in the organization of the "Media Literacy" week and the 3rd Shusha Global Media Forum, both implemented by the Agency.
Ahmed Ismayilov, Executive Director of the Agency, who met with MEDİA volunteers, highly appreciated their activities, noting that the initiative and responsible approach of the youth played a significant role in the successful conclusion of the program. He spoke about the role of MEDİA volunteers, especially at the 3rd Shusha Global Media Forum, and their demonstrated creative approach and team spirit.
Finally, certificates were presented to nearly 60 young people who successfully completed the "MEDİA Volunteers" Program.