Medianın İnkişafı Agentliyində Rumıniya Respublikasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
25 avqust tarixində Medianın İnkişafı Agentliyində Azərbaycan Respublikasının Rumıniyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qüdsi Osmanovun iştirakı ilə Rumıniya Senatının Mədəniyyət və media komitəsinin sədri, Rumıniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü Kristian-Auqustin Nikulesku-Tsıqırlaşın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov Azərbaycan və Rumıniya arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif sahələrdə inkişaf etdiyini qeyd edərək media sahəsində tərəfdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkib. O, həmçinin “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi və bundan irəli gələn bir sıra məsələlər, habelə media savadlılığının artırılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs edib, kütləvi informasiyanın istehlakçı tərəfindən təhlilinin vacibliyini vurğulayıb.
Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov isə audiovizual media sahəsində mövcud beynəlxalq əməkdaşlığı diqqətə çatdıraraq bu istiqamətdə təcrübə mübadiləsinin və ortaq layihələrin həyata keçirilməsinin zəruri olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycanda audiovizual media mühiti yeni mahiyyət qazanır və xarici tərəfdaşlarla təcrübə paylaşımı məzmun keyfiyyətinin yüksəldilməsinə müstəsna töhfə verir.
Rumıniya Senatının Mədəniyyət və media komitəsinin sədri, Rumıniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü Kristian-Auqustin Nikulesku-Tsıqırlaş tərəflər arasında təcrübə və resurs mübadiləsinin təşviqinin, eyni zamanda dezinformasiyaya qarşı mübarizə və media savadlılığının artırılması istiqamətlərində birgə təşəbbüslərin mühüm önəm daşıdığını, qarşılıqlı səfərlərin və mediaturların təşkilinin tərəfdaşlığı daha da möhkəmləndirəcəyini bildirib.

Meeting held with a delegation from the Republic of Romania at the Media Development Agency
On August 25, a meeting was held at the Media Development Agency with a delegation led by Cristian-Augustin Niculescu-Țâgârlaș, Chairman of the Culture and Media Committee of the Romanian Senate and member of the Romania-Azerbaijan inter-parliamentary friendship group, with the participation of Qudsi Osmanov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Romania.
During the meeting, Ahmad Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency, noted the development of cooperation between Azerbaijan and Romania in various fields and drew attention to the importance of expanding partnership in the media sector. He also spoke about the implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Media" and a number of issues arising from it, as well as measures taken to increase media literacy, and emphasized the importance of consumers analyzing mass information.
Ismat Sattarov, Chairman of the Audiovisual Council, highlighted the existing international cooperation in the audiovisual media sector, stating that experience exchange and the implementation of joint projects in this direction are essential. He noted that the audiovisual media environment in Azerbaijan is gaining new significance, and sharing experience with foreign partners makes an exceptional contribution to improving content quality.
Cristian-Augustin Niculescu-Țâgârlaș, Chairman of the Culture and Media Committee of the Romanian Senate and member of the Romania-Azerbaijan inter-parliamentary friendship group, stated that promoting the exchange of experience and resources between the parties, as well as joint initiatives in combating disinformation and increasing media literacy, are of great importance, and that organizing mutual visits and media tours will further strengthen the partnership.