Medianın İnkişafı Agentliyində Rumıniya Respublikasının nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
25 avqust tarixində Medianın İnkişafı Agentliyində Azərbaycan Respublikasının Rumıniyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qüdsi Osmanovun iştirakı ilə Rumıniya Senatının Mədəniyyət və media komitəsinin sədri, Rumıniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü Kristian-Auqustin Nikulesku-Tsıqırlaşın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov Azərbaycan və Rumıniya arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin müxtəlif sahələrdə inkişaf etdiyini qeyd edərək media sahəsində tərəfdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkib. O, həmçinin “Media haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqi və bundan irəli gələn bir sıra məsələlər, habelə media savadlılığının artırılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs edib, kütləvi informasiyanın istehlakçı tərəfindən təhlilinin vacibliyini vurğulayıb.
Audiovizual Şuranın sədri İsmət Səttarov isə audiovizual media sahəsində mövcud beynəlxalq əməkdaşlığı diqqətə çatdıraraq bu istiqamətdə təcrübə mübadiləsinin və ortaq layihələrin həyata keçirilməsinin zəruri olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Azərbaycanda audiovizual media mühiti yeni mahiyyət qazanır və xarici tərəfdaşlarla təcrübə paylaşımı məzmun keyfiyyətinin yüksəldilməsinə müstəsna töhfə verir.
Rumıniya Senatının Mədəniyyət və media komitəsinin sədri, Rumıniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü Kristian-Auqustin Nikulesku-Tsıqırlaş tərəflər arasında təcrübə və resurs mübadiləsinin təşviqinin, eyni zamanda dezinformasiyaya qarşı mübarizə və media savadlılığının artırılması istiqamətlərində birgə təşəbbüslərin mühüm önəm daşıdığını, qarşılıqlı səfərlərin və mediaturların təşkilinin tərəfdaşlığı daha da möhkəmləndirəcəyini bildirib.

В Агентстве по развитию медиа состоялась встреча с делегацией Республики Румыния
25 августа в Агентстве по развитию медиа состоялась встреча с делегацией под руководством председателя Комитета по культуре и медиа Сената Румынии, члена межпарламентской группы дружбы Румыния-Азербайджан Кристиана-Аугустина Никулеску-Цыгырлаша, при участии Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджанской Республики в Румынии Гюдси Османова.
На встрече Исполнительный директор Агентства по развитию медиа Ахмед Исмаилов, отметив развитие сотрудничества между Азербайджаном и Румынией в различных областях, обратил внимание на важность расширения партнерства в сфере медиа. Он также рассказал о применении Закона Азербайджанской Республики «О медиа» и ряде вытекающих из него вопросов, а также о мерах, предпринимаемых для повышения медиаграмотности, подчеркнув важность анализа массовой информации потребителем.
Председатель Аудиовизуального совета Исмет Саттаров, в свою очередь, обратив внимание на существующее международное сотрудничество в сфере аудиовизуальных медиа, заявил о необходимости обмена опытом и реализации совместных проектов в этом направлении. Он отметил, что аудиовизуальная медиасреда в Азербайджане приобретает новое значение, и обмен опытом с зарубежными партнерами вносит исключительный вклад в повышение качества контента.
Председатель Комитета по культуре и медиа Сената Румынии, член межпарламентской группы дружбы Румыния-Азербайджан Кристиан-Аугустин Никулеску-Цыгырлаш заявил, что содействие обмену опытом и ресурсами между сторонами, а также совместные инициативы в направлениях борьбы с дезинформацией и повышения медиаграмотности имеют важное значение, и что организация взаимных визитов и медиатуров еще больше укрепит партнерство.