Medianın İnkişafı Agentliyində antikorrupsiya mövzusunda təlim keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin inzibati binasında Agentliyin əməkdaşları üçün “Antikorrupsiya davranış modelinin yaradılması və antikorrupsiya mədəniyyətinin formalaşdırılması” mövzusunda təlim keçirilib.
“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində təşkil olunan tədbir antikorrupsiya sahəsində nəzəri biliklərin artırılması, hüquqpozmalara görə məsuliyyət məsələləri barədə məlumatlılığın gücləndirilməsi, həmçinin dövlətçilik prinsiplərinə uyğun etik davranış vərdişlərinin möhkəmləndirilməsi məqsədi daşıyıb.
Baş Prokurorluğun Elm-Tədris Mərkəzinin və Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin nümayəndələri təlimçi qismində çıxış edərək korrupsiyanın anlayışı, mahiyyəti, onun cəmiyyətə təsiri, korrupsiyaya qarşı mübarizənin zəruriliyi, o cümlədən korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmalar və həmin hüquqpozmalara görə məsuliyyət tədbirləri barədə geniş məlumat verib.
Təlim çərçivəsində Konstitusiyanın dövlət idarəçiliyində rolu, dövlət suverenliyinin qorunmasında hüquqi prinsiplər, həmçinin milli qanunvericilik kontekstində etik davranış qaydaları və mövzu ilə bağlı digər aktual məsələlər üzrə müzakirələr aparılıb.

В административном здании Агентства по развитию медиа Азербайджанской Республики для сотрудников Агентства было проведено обучение на тему «Создание антикоррупционной модели поведения и формирование антикоррупционной культуры».
Мероприятие, организованное в рамках «Года Конституции и Суверенитета», было направлено на повышение теоретических знаний в области противодействия коррупции, усиление осведомленности о вопросах ответственности за правонарушения, а также на укрепление навыков этического поведения в соответствии с принципами государственности.
Представители Научно-учебного центра Генеральной прокуратуры и Главного управления по борьбе с коррупцией при Генеральном прокуроре выступили в качестве тренеров, предоставив обширную информацию о понятии и сущности коррупции, ее влиянии на общество, необходимости борьбы с коррупцией, а также о правонарушениях, связанных с коррупцией, и мерах ответственности за эти правонарушения.
В рамках обучения были проведены обсуждения по таким вопросам, как роль Конституции в государственном управлении, правовые принципы защиты государственного суверенитета, а также правила этического поведения в контексте национального законодательства и другие актуальные вопросы, связанные с темой.