ARB24 telekanalında Azərbaycan dilinin qorunması ilə bağlı monitorinq nəticələrinə dair tədbir keçirilib.
Redaksiya xəbər verir ki, monitorinq Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dilinin qorunması ilə bağlı jurnalistlər qarşısında qoyduğu vəzifələrlə bağlı olub.
Telekanalın direktoru Radik İsmayılov bildirib ki, ARB 24-də 4 ildir ki, efir daxili monitorinq olunur, problemlər aradan qaldırılır:
"Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dilinin qorunması ilə bağlı jurnalistlərə müraciətindən sonra proses daha da sürətlənib, efirə nəzarət gücləndirilib".
R.İsmayılov monitorinqin nəticələrini açıqlayıb, redaktor heyətini daha diqqətli olmağa çağırıb. İclasda Azərbaycan dilinin qorunması mövzusunda müzakirələr aparılıb.
Daha sonra monitorinq zamanı aşkarlanan problemləri izah etmək və aradan qaldırmaq üçün görüləcək işlərlə bağlı kanalın direktor müşaviri, BDU-nun kafedra müdiri Aynur Nəsirovaya söz verilib. A.Nəsirova keçirilən monitorinqin nəticələrinə əsaslanan təqdimatda redaktə prosesində diqqət yetirilməli əsas məqamlar barədə ətraflı məlumat verib:
"Media mətnlərində sözlərin düzgün yazılışı, cümlələrin sadə, aydın və anlaşıqlı qurulması vacib amildir. Yad terminlərdən yalnız zəruri hallarda və düzgün kontekstdə istifadə oluna bilər".

An event was held on ARB24 TV channel regarding the results of monitoring on the protection of the Azerbaijani language.
The editorial office reports that the monitoring was carried out in connection with the tasks set by President Ilham Aliyev for journalists regarding the protection of the Azerbaijani language.
ARB 24 has been conducting internal on-air monitoring for 4 years, and problems are being resolved, stated the channel's director, Radik Ismayilov:
"After President Ilham Aliyev's address to journalists regarding the protection of the Azerbaijani language, the process has accelerated further, and on-air control has been strengthened."
R. Ismayilov announced the results of the monitoring and called on the editorial staff to be more attentive. Discussions were held at the meeting on the topic of protecting the Azerbaijani language.
Then, the floor was given to the channel's director's advisor and head of department at BSU, Aynur Nəsirova, to explain the problems identified during the monitoring and the work to be done to resolve them. A. Nəsirova provided detailed information on the key points to be considered during the editing process, based on the results of the monitoring conducted:
"The correct spelling of words in media texts, and the construction of sentences that are simple, clear, and understandable are important factors. Foreign terms can only be used in necessary cases and in the correct context."