Medianın İnkişafı Agentliyi və Avropanın aparıcı xəbər şəbəkələrindən biri olan “Euronews” telekanalının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində beynəlxalq tədris platforması olan “Euronews Academy”nin “TV və canlı jurnalistika” mövzusunda təlim proqramı fəaliyyətə başlayır.
İngilis dilində tədris olunacaq təlimdə iştirak üçün gənc jurnalistlər, jurnalistika və kommunikasiya ixtisası üzrə təhsil alan, həmçinin media sahəsinə marağı olan sonuncu kurs bakalavr və magistratura pilləsi tələbələri müraciət edə bilərlər.
Təlimlər “Euronews” telekanalının televiziya yayımı sahəsində böyük təcrübəyə malik mütəxəssisləri – “Euronews”un Astana bürosunun rəhbəri Bojan Brkiç və “Euronews”un Avropa İttifaqı üzrə baş müxbiri Sergio Kantonenin iştirakı ilə keçiriləcək.
Cari ilin noyabr ayının ikinci həftəsini əhatə edən layihə çərçivəsində “Televiziya xəbərlərinin hazırlanması”, “Televiziya reportajları və canlı yayım”, “Xəbər istehsalı (yayıma hazırlıq)”, “Kamera qarşısında danışmaq” və “Müsahibə” modulları istiqamətində tədris prosesi təşkil olunacaq.

В рамках совместного сотрудничества Агентства по развитию медиа и телеканала «Euronews», одной из ведущих новостных сетей Европы, запускается программа обучения «ТВ и живая журналистика» международной образовательной платформы «Euronews Academy».
Для участия в обучении, которое будет проводиться на английском языке, могут подать заявки молодые журналисты, студенты последних курсов бакалавриата и магистратуры, обучающиеся по специальностям журналистика и коммуникации, а также лица, интересующиеся сферой медиа.
Обучение будет проводиться при участии специалистов телеканала «Euronews», обладающих большим опытом в области телевизионного вещания – руководителя Астанинского бюро «Euronews» Бояна Бркича и главного корреспондента «Euronews» по Европейскому Союзу Серхио Кантоне.
В рамках проекта, охватывающего вторую неделю ноября текущего года, будет организован учебный процесс по модулям: «Подготовка телевизионных новостей», «Телевизионные репортажи и прямые эфиры», «Производство новостей (подготовка к эфиру)», «Выступление перед камерой» и «Интервью».