Media savadlılığının artırılması davam etdiriləcək
28 noyabr 2025-ci il tarixində Bakıda Türk Dövlətləri Təşkilatının media və informasiya üzrə məsul nazirlərinin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin 7-ci toplantısı keçirilib.
Toplantıda açılış nitqi ilə çıxış edən Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibinin müavini Ömer Kocaman son illərdə media sahəsində əməkdaşlığın getdikcə daha sistemli və institusional çərçivədə inkişaf etdiyini qeyd edərək üzv dövlətlərin media qurumları arasında məzmun mübadiləsinin genişləndirilməsi, strateji kommunikasiya sahəsində koordinasiyalı fəaliyyətin gücləndirilməsi və dezinformasiyaya qarşı çevik müdafiə mexanizmlərinin formalaşdırılmasının Türk dünyası üçün əsas prioritetlərdən birinə çevrildiyini vurğulayıb. O, Təşkilatın bu əməkdaşlıq xəttini daha da dərinləşdirməkdə qərarlı olduğunu, xüsusilə informasiya təhlükəsizliyi və strateji kommunikasiya istiqamətlərində yeni təşəbbüslərin və birgə layihələrin icrasının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov bildirib ki, Türk Dövlətləri Təşkilatının media və informasiya sahəsində əməkdaşlığı üzv ölkələri ortaq tarixi, mədəni və dil birliyi ətrafında birləşdirən strateji platforma kimi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. O informasiya mübadiləsinin genişləndirilməsi, saxta xəbərlər və hibrid təhdidlərə qarşı birgə mübarizə, eləcə də ümumtürk informasiya məkanının daha dayanıqlı və koordinasiyalı şəkildə qurulmasının bu əməkdaşlığın əsas hədəflərindən olduğunu vurğulayaraq Azərbaycan tərəfinin qlobal media trendlərinin təhlili, media savadlılığının artırılması və strateji kommunikasiya üzrə birgə təşəbbüslərin davam etdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Toplantı çərçivəsində Qazaxıstan Respublikası mədəniyyət və informasiya nazirinin müavini Kanat İskakov, Qırğız Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Maksat Mamıtkanov, Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamentinin rəhbərinin müavini Ferhat Pirinççi və Özbəkistan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələri üçün Məzmunun İstehsalı Mərkəzinin direktoru Kobuljon Axmedov, həmçinin Təşkilatın müşahidəçi üzvü Şimali Kipr Türk Respublikasının xarici işlər naziri Tahsin Ertuğruloğlu çıxış edərək təmsil etdikləri ölkələrin media sahəsində həyata keçirdikləri islahatlar, rəqəmsal transformasiya istiqamətində atılan addımlar və Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı yanaşmalarını bölüşüblər. Çıxışçılar üzv dövlətlər arasında birgə layihələrin təşkili, informasiya resurslarının qarşılıqlı istifadəsinin təşviqi, media nümayəndələri arasında peşəkar əlaqələrin dərinləşdirilməsi və müasir media texnologiyaları üzrə təcrübə mübadiləsinin artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Toplantı çərçivəsində üzv dövlətlərin qarşıdakı dövr üçün prioritet fəaliyyət istiqamətləri nəzərdən keçirilib, Türk Dövlətləri Təşkilatının media və informasiya üzrə məsul nazirlərinin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin 8-ci toplantısının və Media və informasiya üzrə işçi qrupunun 13-cü iclasının Qazaxıstan Respublikasında keçirilməsi qərara alınıb.
Türk Dövlətləri Təşkilatının media və informasiya üzrə məsul nazirlərinin və yüksək vəzifəli rəsmilərinin 7-ci toplantısının sonunda Kommünike qəbul edilib.

Повышение медиаграмотности будет продолжено
28 ноября 2025 года в Баку состоялось 7-е заседание ответственных министров и высокопоставленных должностных лиц Организации тюркских государств по вопросам медиа и информации.
Выступая с вступительной речью на заседании, заместитель Генерального секретаря Организации тюркских государств Омер Коджаман отметил, что в последние годы сотрудничество в сфере медиа развивается во все более системных и институциональных рамках, подчеркнув, что расширение обмена контентом между медиаструктурами государств-членов, усиление скоординированной деятельности в области стратегических коммуникаций и формирование гибких механизмов защиты от дезинформации стали одним из основных приоритетов для тюркского мира. Он заявил, что Организация полна решимости углублять эту линию сотрудничества, в частности, предусмотрена реализация новых инициатив и совместных проектов в направлениях информационной безопасности и стратегических коммуникаций.
Исполнительный директор Агентства развития медиа Азербайджанской Республики Ахмед Исмайылов заявил, что сотрудничество Организации тюркских государств в сфере медиа и информации имеет особое значение как стратегическая платформа, объединяющая страны-члены вокруг общего исторического, культурного и языкового единства. Он подчеркнул, что расширение информационного обмена, совместная борьба с фейковыми новостями и гибридными угрозами, а также создание более устойчивого и скоординированного общетюркского информационного пространства являются основными целями этого сотрудничества, и довел до сведения, что азербайджанская сторона заинтересована в продолжении совместных инициатив по анализу глобальных медиатрендов, повышению медиаграмотности и стратегическим коммуникациям.
В рамках заседания заместитель министра культуры и информации Республики Казахстан Канат Искаков, Чрезвычайный и Полномочный Посол Кыргызской Республики в Азербайджанской Республике Максат Мамытканов, заместитель руководителя Департамента по связям с общественностью Администрации Президента Турции Ферхат Пиринччи и директор Центра по производству контента для средств массовой информации при Администрации Президента Республики Узбекистан Кобулжон Ахмедов, а также министр иностранных дел Турецкой Республики Северного Кипра, страны-наблюдателя Организации, Тахсин Эртугрулоглу выступили с речами, поделившись подходами своих стран к реформам в сфере медиа, шагами, предпринятыми в направлении цифровой трансформации, и расширению сотрудничества в рамках Организации тюркских государств. Выступающие подчеркнули важность организации совместных проектов между государствами-членами, содействия взаимному использованию информационных ресурсов, углубления профессиональных связей между представителями медиа и расширения обмена опытом в области современных медиатехнологий.
В рамках заседания были рассмотрены приоритетные направления деятельности государств-членов на предстоящий период, принято решение о проведении 8-го заседания ответственных министров и высокопоставленных должностных лиц Организации тюркских государств по вопросам медиа и информации и 13-го заседания Рабочей группы по медиа и информации в Республике Казахстан.
По итогам 7-го заседания ответственных министров и высокопоставленных должностных лиц Организации тюркских государств по вопросам медиа и информации было принято Коммюнике.