Media savadlılığı ilə bağlı layihənin icrasına başlanılır
Medianın İnkişafı Agentliyi (MEDİA), Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu və "Regional İnkişaf" İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə könüllülük proqramı çərçivəsində "Milli Mətbuat 150 – Rəqəmsal erada gənclər və media savadlılığı" layihəsinə start verilir.
Bu barədə MEDİA-dan məlumat verilib.
Sentyabr-dekabr aylarını əhatə edəcək layihə çərçivəsində 10-dan artıq regiondan 500-dən çox gəncin iştirakı ilə mətbuat tarixi və yeni media istiqamətində, eyni zamanda media savadlılığı mövzusunda təlim, praktik və interaktiv sessiyaların təşkil edilməsi nəzərdə tutulur.
Layihənin məqsədi fəal sosial media istifadəçisi kimi zərərli məlumatların təsirinə daha çox məruz qalma ehtimalı olan gənclərin müasir media və kommunikasiya sahəsində biliklərinin artırılması, media savadlılığı mövzusunda bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, dezinformasiya ilə mübarizədə maarifləndirmənin və həmrəyliyin gücləndirilməsidir.
Layihənin yekunu olaraq, dekabr ayında Bakı və regionlardan ümumilikdə 100-dən çox gəncin iştirakı ilə tədbirin keçirilməsi planlaşdırılır.

Начинается реализация проекта по медиаграмотности
Агентство по развитию медиа (MEDİA), Фонд молодежи Азербайджанской Республики и Общественное объединение «Региональное развитие» при совместной организации запускают проект «Национальная пресса 150 – Молодежь и медиаграмотность в цифровую эпоху» в рамках волонтерской программы.
Об этом сообщили в MEDİA.
В рамках проекта, который охватит сентябрь-декабрь месяцы, предусматривается организация обучающих, практических и интерактивных сессий по истории прессы и новым медиа, а также по теме медиаграмотности, с участием более 500 молодых людей из более чем 10 регионов.
Целью проекта является повышение знаний молодых людей, которые, будучи активными пользователями социальных сетей, более подвержены влиянию вредоносной информации, в области современных медиа и коммуникаций, совершенствование их навыков в области медиаграмотности, а также усиление просвещения и солидарности в борьбе с дезинформацией.
По итогам проекта, в декабре планируется проведение мероприятия с участием более 100 молодых людей из Баку и регионов.